NOVINKY

 

Vědci začínají se světovým sčítáním včel, přispět může každy.

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html10.5. 2020

New York - Američtí vědci naplánovali první celosvětové sčítání včel, do nějž se díky mobilní aplikaci mohou zapojit zájemci z celé zeměkoule.

Aplikace World Bee Count bude dostupná od pátku a bude na ni možné nahrávat fotografie včel nebo dalších opylovačů, které pak bude vědecký tým vyhodnocovat. Výsledkem jejich práce má být interaktivní mapa, z níž bude zřejmé rozšíření jednotlivých druhů, napsal nedělník The Sunday Times.

Aplikace má vědcům usnadnit získávání informací o včelách, jejich počtech a druzích na všech kontinentech. Fotografie budou zkoumat analytici a data se pak objeví v interaktivní mapě, která bude zveřejněna 20. května, na který připadá Světový den včel.

 

 

aplikace:  World Bee Count

celý článek: zde 

 


 

ČMMJ - Tisíc let české myslivosti.

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html24.4. 2020

Černá zvěř, bažanti v Židlochovicích, obnova krajiny, část. 7.

 

 

zdroj:  ČMMJ.cz

video: zde

 


 

Cesta k rovnováze.  

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html19.4. 2020

Produkční zemědělství a ochrana zdrojů a biodiverzity mohou jít ruku v ruce. O svých zkušenostech hovoří řada pěstitelů a odborníků. Pakliže vás zajímá téma udržitelného zemědělství a nektarodárných pásů. 

 
 

 

zdroj:  agro.BASF.cz

video: zde

 


 

Lidé doma, divoká zvěř v ulicích. Snímky z celého světa ukazují co umožnil koronavir.   Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html

25.3. 2020

Opice v Thajsku, jeleni v japonsku, divočáci v itálii. Zvířata se vrací do měst postižených karanténou.Jakoby příroda zmáčkla tlačítko restart,“ komentují situaci lidé na sociálních sítích.

 

Svět se v dobách koronaviru mění. Lidé jsou zavření ve svých domovech, vycházejí minimálně. A příroda začala reagovat. Jakoby si zvířata ve světových metropolích vzala za příklad myš Rémy z animovaného filmu Ratatouille a přestěhovala se z venkova do měst.

Zatímco nedaleko Paříže lidé spatřili v posledních dnech vlky, v jednom z italských měst se objevila celá rodinka divočáků. „Třetí den italské karantény: všechno je zavřené, všichni jsme doma a tak...Jsou v ulicích divoká prasata i s malýma !

V Thajsku již několik dní dochází k rabování. Nestojí za ním lidé, ale agresivní opice. K nájezdu na obchody došlo severně od Bangkoku ve městě Lopburi. Hladovějící makakové zvyklí na jídlo od turistů, zaplavili ulice a kradou prakticky vše, co není zamčené či přibité.

 
 
zdroj:  LIDOVKY.cz

celý článek: zde

 


 

Výkon práva myslivosti, rybářství a včelařství v době koronaviru.  Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html

18.3. 2020

Informace Ministerstva zemědělství: výkon práva myslivosti, rybářského práva a včelařství po přijetí krizového opatření vlády České republiky ze dne 15. března 2020 č. 215.

 

Výkon práva myslivosti:

Výkon práva myslivosti, zejména individuální lov, péče o zvěř a nezbytné provozní povinnosti uživatelů honiteb jsou v souladu s výjimkami ze zákazů, na které se krizové opatření nevztahuje.

Jde o výjimku zakotvenou v bodu I. písm. c) usnesení vlády – zajištění péče o zvířata a výjimku zakotvenou v bodu I. písm. h) usnesení vlády – pohybu v přírodě.

Společné lovy, stejně jako jakékoli shromažďování myslivců z jiných důvodů (byť ve skupinách pod 30 osob), nejsou nezbytné pro péči o zvěř a výkon práva myslivosti – lov zvěře, a proto je třeba je neorganizovat a nezúčastňovat se jich. Uvedené vyplývá z účelu karanténních opatření vlády České republiky ze dne 12. března 2020, která by takovýmto jednáním mohla být zmařena.

 

Výkon rybářského práva:

Výkon rybářského práva, zejména individuální lov a plánované zarybňování, včetně využití hromadně účinných metod lovu ryb v rybníkářství a v rybářských revírech za účelem lovení rybí obsádky stejně jako zajištění výtěru ryb a chovu ryb v rybochovných zařízeních či dalších provozních činností je v souladu s výjimkami ze zákazů, na které se krizové opatření nevztahuje.

Jde o výjimku zakotvenou v bodu I. písm. c) usnesení vlády – zajištění péče o zvířata a výjimku zakotvenou v bodu I. písm. h) usnesení vlády – pohybu v přírodě.

Společné lovy (např. rybářské závody), stejně jako jakékoli shromažďování rybářů z jiných důvodů (byť ve skupinách pod 30 osob), nejsou nezbytné pro péči o ryby (zvířata) a jejich lov, a proto je třeba je neorganizovat a nezúčastňovat se jich; s výjimkou hromadně účinných metod lovu ryb v rybníkářství a v rybářských revírech za účelem lovení rybí obsádky stejně i jako dalších provozních činností v chovu ryb. Uvedené vyplývá z účelu karanténních opatření vlády České republiky ze dne 12. března 2020, která by takovýmto jednáním mohla být zmařena.

 

Včelařství:

Péče o včelstva – včelařství je v souladu s výjimkami ze zákazů, na které se krizové opatření nevztahuje.

Jde o výjimku zakotvenou v bodu I. písm. c) usnesení vlády – zajištění péče o zvířata a výjimku zakotvenou v bodu I. písm. h) usnesení vlády – pohybu v přírodě.

Jakékoli shromažďování (byť ve skupinách pod 30 osob), nejsou nezbytné pro péči o včely a jejich chov, a proto je třeba je neorganizovat a nezúčastňovat se jich. Uvedené vyplývá z účelu karanténních opatření vlády České republiky ze dne 12. března 2020, která by takovýmto jednáním mohla být zmařena.

 

 

zdroj:  eAGRI.cz

celý článek: zde

 


 

SLŠ Šluknov_příprava a organizace naháňky se studenty.  Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html

17.3. 2020

Nahánět zveř je věda. Podívejte se, jak na to.
Jak správně zorganizovat a připravit naháňku? Co je to leč? Podívejte se, jak se na budoucí povolání připravují studenti lesnické školy ze Šluknova.
 

 

zdroj:  TelevizeSeznam.cz

celá reportáž: zde

 


Příměstský dětský tábor pro předškoláky a děti prvního stupně ZŠ na hájovně v Tovačově.  Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html

10.2. 2020

Týden plný zábavných her ve spojitosti s příměstským táborem bude probíhat na hájovně v Tovačově ve dnech 20 - 24.7. 2020 od 8 - 16h. Hlásit se na tábor je již možné na níže uvedeném kontaktu paní Ing. Kouřilové, která vám případně sdělí bližší podrobné informace.

 

 

 

Veselá věda z.ú.

Bc. Ing. Jindřiška KOUŘILOVÁ

Koordinátor


Mobil: 727 862 072

Email: jindriska.kourilova@veselaveda.cz

 

Web: www.veselaveda.cz

FB: www.facebook.com/VeselaVeda

plakát: zde

 
 


 

Srnky se v Tovačově propadly ledem a uvázly na rybnících, hasiči se k nim prosekali.  Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html

27.1. 2020

Srnku, pod kterou se na rybníce probořil tenký led, zachraňovali hasiči na Přerovsku. Podobný zásah pak absolvovali ještě jednou.

K prvnímu zvířeti v nouzi vyrazili profesionální hasiči ze stanice v Kojetíně v neděli v podvečer na rybník u Tovačova společně s tamní dobrovolnou jednotkou.„Srnka zůstala bezmocně zaklíněná v prolomeném ledu. Hasiče, kteří na zamrzlou vodní plochu vyrazili se člunem ještě za světla, čekala náročná cesta. K srnce si museli vysekat zhruba 150 metrů dlouhou cestu,“ popsal mluvčí krajského hasičského sboru Zdeněk Hošák. Zásah měl však šťastný konec a zachráněnou srnku hasiči na břehu předali zástupci místního mysliveckého spolku. Vzápětí ovšem museli vyrazit na stejnou záchrannou misi znovu.„Přišel totiž další člověk s tím, že i na druhém rybníku je stejně uvězněná srna,“ nastínil Hošák s tím, že hasiči i toto zvíře vyprostili stejným způsobem.

 

 

zdroj:  iDNES.cz

celý článek: zde

 ČMMJ - OMS Přerov pořádá Společenský mylivecký ples dne 21.2. 2020. Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html

6.1. 2020

 
 

 

zdroj:  OMS Přerov.cz
 
 


 

Od ledna se mění doby lovu spárkaté zvěře. Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html

27.12. 2019

Ministerstvo zemědělství (MZe) rozšířilo doby lovu několika druhů spárkaté zvěře. To pomůže především oblastem, které zasáhla kůrovcová kalamita, a které jsou osázené novými stromky. Právě ty totiž spárkatá zvěř okusuje a ničí. Změna začne platit od 1. ledna 2020 příštího roku.

Myslivci dostanou účinnější nástroj, jak regulovat narůstající počty spárkaté zvěře. MZe připravilo vyhlášku, kterou prodlužuje doby lovu u vybraných druhů. Změny se budou konkrétně týkat lovu těchto druhů zvěře: daněk skvrnitý, jelen evropský, muflon, sika japonský, srnec obecný a kamzík horský (prase divoké je možné lovit celoročně už od roku 2016). Hlavním důvodem je ochrana nově vysazovaných stromků zejména na holinách po vytěženém kůrovcovém dříví. Právě na mladých dřevinách způsobuje spárkatá zvěř značné škody.

 

Rozšíření doby lovu u zvěře starší dvou let
 • daněk skvrnitý – daněk od 1. července do 31. ledna, daněla od 1. srpna do 31. ledna (dosud: daněk a daněla od 16. srpna do 31. prosince, daňče od 16. srpna do 31. března)

 • jelen evropský – jelen od 1. července do 31. ledna a laň od 1. srpna do 31. ledna (dosud: jelen a laň od 1. srpna do 15. ledna, kolouch od 1. srpna do 31. března)

 • muflon – muflon od 1. července do 31. března, muflonka od 1. července do 31. prosince (dosud: muflon a muflonka od 1. srpna do 31. prosince, muflonče od 1. srpna do 31. března)

 • sika japonský – jelen od 1. července do 31. ledna a laň od 1. srpna do 31. ledna (dosud: jelen a laň od 1. srpna do 15. ledna, kolouch od 1. srpna do 31. března)

 • srnec obecný – srnec od 1. května do 30. září, srna od 1. srpna do 31. prosince (dosud: srnec od 16. května do 30. září, srna a srnče od 1. září do 31. prosince)

 • kamzík horský – kamzík, kamzice a kamzíče od 1. října do 31. prosince (dosud: kamzík, kamzice a kamzíče od 1. října do 30. listopadu)

 

 

zdroj:  ČMMJ.cz

celý článek: zde

 


 

Našli malé válečné doupě. Milovník zbraní je měl zakopané v bylinkách na zahradě. Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html

19.12. 2019

Devatenáct zbraní ukrýval doma nelegálně padesátiletý muž z Vyškova. Policisty na něj ve čtvrtek upozornil telefonát na linku 158. O den později u něj udělali domovní prohlídku. Muž je nyní ve vazbě, za nedovolené ozbrojování mu hrozí až osm let vězení. O případu policisté informovali v úterý v Brně.

Kromě zbraní u muže našli také zhruba devět set nábojů. „V domě měl dva samopaly, několik revolverů, několik plynových pistolí a vzduchovku,“ vyjmenoval krajský policejní ředitel Leoš Tržil. Měl i podomácky vyrobený tlumič na pistoli.

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.htmlZdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.h

Obviněný muž není držitelem žádného zbrojního průkazu. „Zbraně shromažďoval deset let, způsob nabytí zbraní budeme zjišťovat. Přiznal se jen ke shromažďování, původ zbraní nám nesdělil,“ uvedl Kříž. 

 

 

zdroj:  VYŠKOVSKÝ deník.cz

celý článek: zde

 


 

V Česku se ke zbrani dostane prakticky každý.

17.12. 2019
Vlastnit a nosit střelnou zbraň smí legálně pouze ten, kdo je držitelem zbrojního průkazu nebo zbrojní licence. Výjimku tvoří zbraně, které nepodléhají registraci u policejního útvaru - například vzduchovky nebo různé historické zbraně. Ovšem v praxi se může ke zbrani dostat v podstatě kdokoli. Na černém trhu je nabídka pestrá a kontrolovat ji je téměř nemožné.
 

V ostravské fakultní nemocnici včera pachatel zastřelil šest lidí, sám pak spáchal sebevraždu. Podle policistů muž střílel z nelegálně držené zbraně. A to je právě kámen úrazu. Ani ne tak držitelé legálních zbraní jako ti, kdo si je opatří na černém trhu.

Podle Zdeňka Bambase a Milana Prchala z ředitelství služby pro zbraně a bezpečnostní materiál policejního prezidia bylo v Česku k poslednímu červnu letošního roku 304 012 držitelů zbrojního průkazu, kteří měli dohromady v držení 862 664 zbraní. Počty zadržených nelegálně držených zbraní policie neeviduje, za celý loňský rok ale zaznamenala 386 skutků kvalifikovaných jako trestný čin nedovoleného ozbrojování.

 

Jak legálně získat zbraň ?

Podmínky pro získání zbrojního průkazu definuje zákon o zbraních. Jsou to zejména minimální věk, trestní bezúhonnost, spolehlivost a zdravotní a odborná způsobilost. Doba platnosti zbrojního průkazu je standardně deset let, průkaz lze ale vydat i na dobu kratší s ohledem na posudek o zdravotní způsobilosti.

Každý lékař, který získá podezření, že pacient trpí nemocí, vadou nebo stavem, které vylučují nebo omezují zdravotní způsobilost, je oprávněn ověřit u policie, zda tento člověk není držitelem zbrojního průkazu. Při důvodném podezření na změnu zdravotního stavu pak policie může vyzvat držitele průkazu, aby se podrobil lékařské prohlídce. O odnětí zbrojního průkazu policie rozhodne, pokud jeho držitel pozbyl bezúhonnost, způsobilost k právním úkonům či právě zdravotní způsobilost.

 

Je omezování v pořádku ?

Návrh vznikl podle vnitra v reakci na technologický a společenský vývoj, který předchozí norma nezohledňovala, ale také kvůli směrnici o zbraních, kterou Evropský parlament schválil předloni na jaře. Jejím cílem je zabránit teroristům ve vyzbrojování. Podle kritiků ale hlavně omezuje majitele legálně držených zbraní, trh s legálně drženými zbraněmi a zasahuje do vnitřní bezpečnosti státu. Kvůli směrnici podalo Česko žalobu k Soudnímu dvoru EU, který ji minulý týden zamítl.
 

zdroj:  Čti doma.cz

celý článek: zde

 


 

Analýza rozsudku ke zbraňové směrnici: EU chce zajistit bezpečnost občanů a zlepšit fungování trhu se zbraněmi.

4.12. 2019

Česká republika definitivně prohrála žalobu na neplatnost tzv. zbraňové směrnice. Ta byla přijata na ochranu občanů EU ve zvláštní situaci nedávných teroristických útoků. Její obsah je jasný a pro výjimku udělenou Švýcarsku nesplňuje ČR podmínky, vzkazuje Soudní dvůr EU SDEU) do České republiky. SDEU vynesl po dvou letech rozsudek ve prospěch Rady EU, Evropského parlamentu, Evropské komise a Francie, která orgány EU podpořila. ČR s podporou Polska a Maďarska neuspěla v žádném z žalobních bodů.

 
Obecný zájem na bezpečnost občanů EU je nadřazen zájmu domácímu
Jakkoli je český zbraňový zákon považován za plně funkční a jeden z nejlepších na světě, ČR nevykazuje žádný terorismus a zbraňových trestných činů je naprosté minimum, stát se nyní bude muset podřídit a začít regulovat i znehodnocené zbraně jako rekvizity v divadle. Nepomohly ani žalobní důvody: „První vychází z porušení zásady svěření pravomocí, druhý z porušení zásady proporcionality, třetí z porušení zásad právní jistoty a ochrany legitimního očekávání a čtvrtý z porušení zásady zákazu diskriminace,“ shrnuje rozsudek.
 
 
 

zdroj:  Česká-justice.cz

celý článek: zde

 


 

Desítky muflonů se zabydlely v areálu nemocnice, zvířata zlepšují psychiku pacientů.

25.11. 2019

Rozhlehlý areál krčské Thomayerově nemocnici už roky navštěvuje mufloní stádo, které je tu už jako doma. Z lidské přítomnosti si zvířata nic nedělají, vyhledávají zde klid a potravu.

„Mufloni se v našem areálu prakticky pohybují volně bez omezení a je to taková tradice v Thomayerově nemocnici. Navíc jejich přítomnost má pozitivní vliv na psychiku našich pacientů, kteří je vnímají velice dobře,“ sdělil serveru Pražský patriot mluvčí nemocnice Petr Sulek.
Stádo v současné době čítá zhruba šest desítek zvířat a neustále se rozrůstá. Mufloni žijí v areálu nemocnice a v okolním lese celoročně. Do areálu přichází přes díry v plotě, ale někdy využívají i brány do sousedního IKEMu. Cíleně nejsou přikrmováni, ale sami pacienti nemocnice jim často přilepšují pečivem, což ale ve velkém množství je pro muflony, stejně tak i pro ostatní zvěř, nevhodné a často to způsobí zažívací potíže, které mohou končit i úhynem.
„Areál nemocnice je poměrně rozsáhlý a jsou zde i místa, kde najdou mufloni klidné úkryty. Přítomnost lidí jim nevadí a ruchu spojenému s nemocnicí se evidentně přizpůsobili. Vzhledem k tomu, že mohou volně odcházet, tak jim podmínky asi vyhovují,“ uvedl Václav Nejman, vedoucí střediska Ekologická výchova příspěvkové organizace Lesy hl. m. Prahy (LHMP).
 

zdroj:  Pražský PATRIOT.cz

celý článek: zde

 


 

Jak vznikaly názvy podzimních měsíců a jaký je jejich význam ?

25.11. 2019

Proč jsou vlastně české názvy měsíců jiné než ty, které známe z angličtiny a řady dalších jazyků? Většina evropských jazyků používá pro označování kalendářních měsíců názvy vycházející z jejich původních latinských pojmenování.

 
Češi, Poláci, Chorvaté a staří Slované

Takové názvy se mezi sebou liší jen mírně a jsou obecně srozumitelné. Na rozdíl od toho si čeština stejně jako polština nebo chorvatština udržela vlastní starobylé názvy. Ty české pocházejí až z praslovanštiny. Českému září odpovídá polské wrzesień nebo chorvatské rujan.

Pojmenování kalendářních měsíců vznikla na základě přírodních jevů, které byly s daným obdobím spojené, nebo někdy podle prací, které se v tu dobu obvykle vykonávaly. Staří Slované neměli pevný kalendář a dobu měsíců pouze odhadovali právě podle přírody.

Situace s měsíci se trochu zamotala, když se Slované rozešli ze společné pravlasti do krajů, které byly od sebe poměrně vzdálené, a tudíž měly i odlišné klimatické podmínky. Přírodní jevy nastávaly někde dříve, někde později, a tak se stejnými názvy začala označovat různá časová období. Některé názvy měsíců tedy sice najdeme ve vícero slovanských jazycích, ale označují přitom jinou dobu. Zatímco tedy listopad označuje v češtině jedenáctý měsíc v roce, v chorvatštině označuje listopad měsíc desátý, tedy náš říjen. Jedenáctému měsíci, tedy našemu listopadu, říkají v Chorvatsku studeni.

 

Září

U pojmenování měsíce září nás možná hned napadne, že souvisí s tím, že i když končí léto, slunce stále ještě září. Pravda je ale úplně jinde. Je to zvláštní, ale výrazy září i říjen vyjadřují vlastně totéž. Oba odkazují na stejný přírodní jev a tím je říje divoké zvěře.

Pojmenování září vzniklo ze spojení za říje ("během říje"), tedy původně staročesky za řuje. Staročeské slovo řúti se postupně vyvinulo do současného řvát. Září je tedy měsícem, v němž se zvěř páří a vydává charakteristické zvuky čili řve.

 

Říjen

A říjen je prostě měsícem říje divokých zvířat, v tom není žádný háček. Podobně vzniklo i ono chorvatské rujan. Zamotanější situace je ale u latinského protějšku října, výraz octōber a od něj odvozených variant, jako je třeba anglické October. Latinsky octō znamená osm, a octōber je tedy osmý měsíc.

Jak je to možné? Říjen je přeci desátý měsíc v roce. Jenže v římském kalendáři bylo původně jen deset měsíců a rok začínal březnem. Januarius a februarius, tedy leden a únor, byly doplněny až později. Latinské názvy září, října, listopadu a prosince september, octōber, november a december proto vyjadřují, že jde o měsíc sedmý, osmý, devátý a desátý.zdroj:  REFLEX.cz

celý článek: zde

 


 

Dravci nelovili bažanty, ale hraboše. 

22.11. 2019

„Proti předchozím rokům při kontrole revíru pozorujeme zlepšení. Stavy zvěře, tedy bažantů i zajíců, se zvýšily,“ řekl už před honem předseda pořádajícího mysliveckého sdružení v Charvátské Nové Vsi Jiří Mach.

„Za zvýšením stavů je likvidace škodné. Daří se snižovat stavy divokých prasat a střílíme taky lišky. Myslím, že letos nám trochu paradoxně pomohli i přemnožení hraboši. Při jejich velkém počtu měli různí predátoři snadno dostupnou kořist, a nepadlo proto za oběť tolik bažantích kuřat a dalších mláďat,“ dodal Mach.
 
Na zajíce dotaci
„Kromě toho vypouštíme zvěř do přírody. Bažanty si k tomu odchováváme, zajíce nakupujeme. Dokonce lze na jejich pořízení použít dotaci. S podmínkou, že se pět let nebudou zajíci lovit, ale to není problém, my je nelovíme už dvacet let,“ dodal Mach.
 

I proto třeba platil zákaz střílet na bažantí slepice či zajíce. Povolení znělo střílet bažantí kohouty, kachny, případně divočáky a škodnou, tedy lišky.zdroj:  Novinky.cz

celý článek: zde

 


 

Začaly hony, policie kontroluje zbraně i alkohol u myslivců. 

25.10. 2019

Policisté myslivcům neprohlížejí jen zbraně. „Vyzýváme je ke kontrole zbrojního průkazu, průkazu zbraně i dokladu o pojištění odpovědnosti při výkonu myslivosti a kontrolujeme také lovecký lístek,“ popsal Právu Robert Hozák, vrchní inspektor libereckého policejního odboru Služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.

Petrašovičtí nimrodi se v sobotu chystali na bažanty, na hon si proto připravili výhradně brokovnice. Policisté kontrolovali jejich technický stav i zkušební značku, kterou zbraně musí mít. Nechyběla samozřejmě ani dechová zkouška pro zjištění alkoholu v krvi. Žádný přestupek ale policisté v Petrašovicích řešit nemuseli.

 

 
Zbraně v opuštěném autě
Ke kontrolám obvykle dochází v objektech, kde se myslivci před honem schází. V Petrašovicích to bylo v hasičské zbrojnici. Nejvíc přestupků ale policisté podle svých slov většinou neobjeví uvnitř, nýbrž v okolí těchto objektů.

„Když před honem procházíme plochy, kde myslivci parkují, mnohdy narazíme na případy, že někdo nechá zbraň nebo střelivo v autě a odejde od něj. A to je nejčastější přestupek, který řešíme. Podle zákona to totiž není vhodný způsob zabezpečení,“ vysvětluje policista Hozák s tím, že v Petrašovicích takový případ neřešili.„Tady si totiž všichni myslivci odnesli zbraně na společenskou místnost,“ dodal.

Policisté z libereckého policejního odboru pro zbraně a střeliva zkontrolovali letos zatím 5 honů a na nich 43 myslivců. Vloni dohlíželi na zbraně i alkohol na 25 honech a kontrole se podrobilo 234 nimrodů.

 

zdroj:  Novinky.cz

celý článek: zde

 


 

Česká zbrojovka se obává zákazu olova. 

14.10. 2019

Na zákaz používání olova pro výrobu střeliva, včetně loveckého, se připravuje výrobce nábojů vlašimská firma Sellier & Bellot. V extrémním případě by se musela třeba i přestěhovat mimo Evropskou unii. Ředitel zbrojovky Radek Musil ale doufá, že na takto radikální řešení nedojde. Nepříznivé dopady by ale zákaz rozhodně měl.

Alternativní materiály sice podle vedení zbrojovky existují, ale mají své mouchy. Olovo se dá nahradit zinkem či mědí s různými příměsemi nebo ocelí. Jenomže jejich využití má dvě zásadní stinné stránky. Takové střelivo by nebylo podle Musila tak přesné a průrazné jako olověné, a navíc by bylo výrazně dražší.

To by mělo velký dopad například na policii, která by podle stávajících návrhů na rozdíl od armády nedostala výjimku a musela by kupovat bezolovnaté dražší střely. „Bezolovnaté střely jsou zhruba dvojnásob drahé,“ potvrdil Právu obchodní ředitel firmy Sellier & Bellot Josef Strnad.

Pro armády na obranu zemí by platila výjimka, ty by mohly olovo používat i dál. I proto, že vlašimská firma má mnoho zakázek pro armády, dotkla by se změna jen části její výroby.

Nepříznivý dopad by to mělo i na lovecké střelivo. „Bylo by dražší, a kromě toho ocelová střela je lehčí, rychle ztrácí rychlost a zvíře by neusmrtila, jen zranila,“ upozornil Musil.

 

zdroj:  Novinky.cz

celý článek: zde

 


 

Viníkem nehody s divokým zvířetem je vždy řidič. Z povinného ručení nedostane ani korunu. 

16.10. 2019

Naložení zvěře do auta je pytláctví a hrozí za něj vězení. Při každé kolizi je nutné volat policii.

 
Co po nehodě?
Není možné si zvíře nakládat do auta s tím, že k večeři se bude hodit. Nejen, že není jisté, že je zdravé, ale jde o pytláctví! A pytláka z vás totiž podle platného ceníku udělají už dva bažanti, protože jejich cena přesahuje pětitisícový limit. Policie po příjezdu na místo kontaktuje myslivce, který má daný revír na starosti a ten se o likvidaci zvířete postará. S vámi sepíše protokol a nafotí poškození. To ale určitě udělejte i vy. Bude se to hodit pro pojišťovnu.
 
Kdo škodu zaplatí?
Je dobré vědět, že viníkem nehody je vždy řidič, nikoliv volně žijící zvíře. Myslivecký spolek tedy žádnou škodu hradit nebude. Majitelé vozidel by si měli dát při výběru autopojištění pozor především na to, zda je riziko střetu se zvěří součástí sjednaného havarijního pojištění. Řidiči, kteří si platí pouze povinné ručení, si mohou toto riziko připojistit.
Jak vidno, jen klasické povinné ručení škodu po srážce se zvěří nezaplatí. Pak jde oprava za majitelem vozidla. Stačí si ale připlatit za havarijní pojištění, konkrétně pak za možnost střetu se zvěří, a pojišťovna vše zaplatí. Bude ale po majiteli auta vyžadovat právě ty výše zmíněné fotografie a jistě i protokol od policie.
 

zdroj:  Autosalon.tv

celý článek: zde

 


 

Svatováclavské hody v Tovačově 27. - 29. září 2019. 

24.9. 2019

Myslivecké sdružení MS HANÁ Tovačov se tradičně aktivně zapojí do oslav Svatováclavských hodů v Tovačově. V našem stánku Vás rádi přivítáme a nabídneme Vám speciality české kuchyně určené nejen pro gurmány, ale pochutnáte si u nás i na zvěřinových specialitách.


 Vnitro odeslalo do připomínkového řízení nový zákon o zbraních. 

8.9. 2019

Snížení administrativní zátěže, ale i celkovou modernizaci stávajícího zbraňového práva si ministerstvo vnitra slibuje od návrhu nového zákona o zbraních, který úřad odeslal do připomínkového řízení. Vnitro o tom informovalo na svých stránkách. Norma například ruší papírové doklady, zavádí také nové kategorie zbraní.

Návrh vznikl podle vnitra v reakci na technologický a společenský vývoj, který předchozí norma nezohledňovala, ale také kvůli směrnici o zbraních, kterou Evropský parlament schválil předloni na jaře. Jejím cílem je zabránit teroristům ve vyzbrojování. Podle kritiků ale hlavně omezuje majitele legálně držených zbraní, trh s legálně drženými zbraněmi a zasahuje do vnitřní bezpečnosti státu. Kvůli směrnici podala Česká republika žalobu k Soudnímu dvoru EU. Generální advokátka Soudního dvora Evropské unie v dubnu doporučila soudu, aby žalobu zamítl.
Místo pěti skupin zbrojních průkazů budou pouze dvě. Zbrojní oprávnění bude moci podle normy vydat policie kromě dalších podmínek pouze osobě, která nepředstavuje „riziko pro veřejný pořádek a bezpečnost“. Stejně jako v předchozím zákoně musí být žadatel zdravotně způsobilý, což dokládá lékařským posudkem, ten ale bude nově vydáván maximálně s pětiletou platností.
Se zákonem o zbraních, který má plně nahradit původní zákon, odeslalo ministerstvo i další materiály. Jde o zákon o munici, zákon o nakládání se zbraněmi a doprovodnou normu, která upravuje související právní předpisy.
 
Ministerstvo vnitra připravilo změny zbraňové legislativy.
 

zdroj:  Česká justice

celý článek: zde

 


 

ČMMJ_Tisková konference " Vlk, vydra a bobr: romantika, ale především odpovědnost ".

12.12. 2018

Záznam z tiskové konference Českomoravské myslivecké jednoty, Českého rybářského svazu a Rybářského sdružení ČR na téma "Vlk, vydra a bobr: romantika, ale především odpovědnost".
 

zdroj:  ČMMJ

celé video: zde

 POLICIE STÍHÁ MUŽE S MYSLIVECKÝMI ZKOUŠKAMI, KTEŘÍ MĚLI PO NOCÍCH PYTLAČIT.

6.12. 2018


zdroj:  PRIMA TV

celé video: zde

 
Začátek zimy bude podle pozorování zvířat mrazivý.

4.12. 2018

Spíše mrazivý a s minimem sněhových srážek má být začátek zimy. Vypovídají o tom podle něj kupříkladu bohaté štětiny divočáků, silné opeření sýkorek, huňaté kožichy psů, koček a také nevídaný apetit králíků a dalšího domácího zvířectva.

Vysoká i černá zvěř začala v centrálním Krušnohoří sestupovat do středních poloh před zhruba dvěma týdny. Nesoustředí se ale okolo krmelců, volně migruje v přírodě, což podle Kovaříka značí, že zvěř neočekává v blízké době silné přívaly sněhu. „Kdyby napadl sníh, tak by s těmi svými kopýtky nemohla chodit tak jako my a propadala by se a špatně by se ke krmelcům dostávala,“ vysvětlil Kovařík.

Na druhou stranu je podle pozorovatele přírody ze Šindelové vidět, že má zvěř silné podkožní zásoby. „Tam je vidět, že zima asi studená bude,“ poznamenal Kovařík s tím, že podobně jsou připravena na mrazivé počasí i domácí zvířata, která žijí venku na dvorku.

 

zdroj:  novinky.cz

celý článek: zde

  

V Ralsku našli mrtvou vlčici. Zabilo ji zřejmě divoké prase.

1.11. 2018

Mrtvé tělo mladé vlčice našli lesníci v lesích bývalého vojenského újezdu Ralsko na Českolipsku, nedaleko obce Hradčany. Podle ochránců přírody se zdá, že vlčice zahynula po souboji s jiným zvířetem, pravděpodobně divokým prasetem.

Pokud došlo skutečně k zápasu s divokým prasetem, je to další jasný důkaz, že vlci ve zdejší krajině plní svou funkci a prasata loví,“ řekl Ladislav Pořízek, ředitel Správy CHKO Kokořínsko - Máchův kraj, která do Ralska také zasahuje. „Přítomnost vlků pomáhá zlepšit stav zdejších lesů. Jejich kořistí je i vysoká zvěř, která působí nemalé škody zemědělcům a brání přirozené obnově lesa, protože okusuje mladé stromky,“ dodal Pořízek.

To, že prasata divoká jsou běžnou součástí vlčího jídelníčku, dokládají podle ochránců přírody náhodné fotografie vlka nesoucího sele i video, které pořídila fotopast v polských Stolových horách. „Ne vždy je ale vlk v těchto střetech vítězem,“ upozornila Šůlová.

 

zdroj:  novinky.cz

celý článek: zde

 

 


 

Majitel rybníka revolverem bránil svůj pozemek před třemi mladíky.

30.10. 2018

Karvinská policie obvinila sedmačtyřicetiletého muže z Petřvaldu na Karvinsku z nebezpečného vyhrožování. Podle vyšetřovatelů se dostal v neděli do konfliktu s trojicí mladíků, kteří měli údajně v plánu vstoupit na jeho pozemek, aniž by jim to dovolil.

 

Incident v Petřvaldu se odehrál v neděli odpoledne, kdy muž zaznamenal skupinku tří mladíků (15, 16 a 17 let), kteří přicházeli k jeho zahradě. „Nejspíše se mu vysmívali, že večer zajdou na jeho rybník. Muž v rozčilení sedl do vozidla, mladíky dojel a vystoupil,“ popsala v úterý mluvčí policie Zlatuše Viačková.

Muž měl podle ní v ruce revolver, ze kterého vystřelil do silnice. Dva z mladíků utekli, třetího muž chytil v rozčilení pod krkem a odtáhl ho mimo silnici. Tam znovu vystřelil, tentokrát do pohozené prázdné plechovky. „Během svého jednání mladíkovi řekl, že si svůj majetek bude bránit a že jim opravdu ublíží. Nikdo nebyl zraněn. Muž se doznal a svého jednání litoval. Přiznal, že je zoufalý z neustálého poškozování svého majetku,“ upřesnila mluvčí.

Policisté muže na místě zadrželi, přičemž jim dobrovolně odevzdal revolver typu Flobert 6 mm. „Policejní komisař muže obvinil ze spáchání přečinu nebezpečné vyhrožování. Trestní sazba přečinu je odnětí svobody až na tři léta,“ dodala Viačková.

 

zdroj:  novinky.cz

celý článek:  zde

 

 


 

Víte, co může při nehodě způsobit nepřipoutaný pes ?

9.10. 2018

Češi jsou velmi aktivními milovníky domácích mazlíčků. Jen v Praze je registrováno na 80 tisíc psů a další možná tisíce tu jsou buď bez registrace nebo ji mají v jiném okrese. Většina majitelů své mazlíčky vozí v autech, ale ne každý si uvědomuje, jak moc je pes nebezpečný, pokud jede nepřipoutaný.

Kdo by svého psího mazlíčka nemiloval. Většina majitelů je schopna za ně utratit velké peníze, ale už možná neví, že stejné peníze a stejnou péči by měli věnovat také jejich bezpečnosti při přepravě. Často kolem sebe na silnicích vídáme psíky, kteří si během cesty hoví na zadním platě, na klíně spolujezdce nebo dokonce řidiče. Jiní zase pospávají na zadních sedadlech. Ty větší pak často najdou své místo v zavazadlovém prostoru. Jakkoliv je toto možná příjemné pro pejska, v případě nehody se taková liknavost majitelů může proměnit v pořádný malér.

Je to jednoduchá matematika. Při nárazu v rychlosti jen 40 km/h může domácí mazlíček vyvinout sílu rovnající se až 40násobku jeho hmotnosti. Možná vám teď problesklo hlavou, že vaše čivava váží jen 2 kilogramy, ale nezapomeňte si ty 2 kilogramy vynásobit 40. V případě nehody je tak z malé čivavy rázem dospělý chlap, který může posádku i zabít.

 

zdroj:  garaz.cz
celý článek:  zde

 

 


 

ČMMJ_soutěž Ekologické komise - HONITBA roku 2017. 

4.10. 2018

Dokument Českomoravská myslivecká jednota o soutěžních honitbách v 2. ročníku soutěže Honitba roku.

 

video

 
 Svatováclavské hody v Tovačově 27.září - 30.září 2018. 

24.9. 2018

Myslivecké sdružení MS HANÁ Tovačov se tradičně aktivně zapojí do oslav Svatováclavských hodů v Tovačově. V našem stánku Vás rádi přivítáme a nabídneme Vám speciality české kuchyně určené nejen pro gurmány, ale pochutnáte si u nás i na zvěřinových specialitách.

 

 
 


 

Na Hané se přemnožili mývalové, úřady začaly jednat o povolení odstřelu. 

8.8. 2018

Na střední Moravě se v posledních letech přemnožil mýval. Vychytralá severoamerická šelma do tuzemské přírody nepatří, nemá zde přirozeného nepřítele. Nerušeně tak likviduje populaci drobných zvířat a vzácným ptákům vybírá hnízda. Úřady už proto jednají o jeho odstřelu.

Z mývala se tím stane nebezpečný predátor, který postupně likviduje původní populace drobné zvěře či ptactva. A přesně to se děje v posledních letech v celém Česku, včetně střední Moravy.

 
„Loví hlavně v noci a zvěř, jako jsou zajíci, bažanti nebo koroptve, má jako potravu. Leze i po stromech, takže jde i po ptácích a vybírá jim hnízda. Do naší přírody ho musel někdo vypustit, protože sám se sem dostat nemohl.
 
Mýval ovšem nepohrdne ani drobnými živočichy a pojídá tak žáby, čolky, ještěrky nebo myši. Škody způsobené rostoucí populací mývalů už jsou tak značné, že prostějovský magistrát před pár dny zahájil správní řízení o jeho likvidaci. O povolení odlovu mývala severního a psíka mývalovitého požádali myslivci z Prostějovska.
 
„Jsou to nepůvodní, velmi přizpůsobivé druhy, které nemají přirozené nepřátele, vytlačují domácí druhy z jejich přirozených biotopů a podílí se na likvidaci původní fauny a drobné zvěře."
 
Proti likvidaci mývala nic nemají ani ochránci přírody. „Je to opravdu invazivní, nepůvodní druh, který se k nám nějak dostal.
 
Vybírá hnízda vzácných ptáků a je s ním docela problém, protože u nás nemá nepřítele a dělá si tady, co chce. Z našeho pohledu do tuzemské přírody nepatří,“ potvrdila Eliška Kulhavá z Českého svazu ochránců přírody v Prostějově. Pokud se podle ní podaří nějakého mývala odchytit, putuje do ZOO.
 
 
 
zdroj:  iDNES.cz
celý článek:  zde
 
 
 

 

Tradiční SRPNOVÁ NOC 2018 v zahradě mysliveckého domu MS HANÁ Tovačov. 

8.8. 2018

Myslivecké sdružení HANÁ Tovačov si Vás tímto dovoluje pozvat na tradiční Srpnovou noc pořádanou v zahradě mysliveckého domu v Tovačově dne 18.8. 2018 od 20:00hodin.

 

 mapa

 

 


 

O "zboják" lidé přichází kvůli zdraví, vypršení platnosti i ztrátě bezúhonosti.

6.8. 2018

Nejčastější je vypršení platnosti. Následuje odnětí průkazu z důvodu ztráty bezúhonnosti, tedy odsouzení z důvodu trestné činnosti,“ vysvětluje Bartošová. Část tvoří také lidé, kteří přijdou o zbrojní průkaz kvůli spáchání více než jednoho přestupku týkajícího se zbraní a střeliva.

Stačí, abyste ztratil doklady nebo zbraň, a když se vám to stane dvakrát, tak jste bez zbrojáku,“ uvádí předseda Sportovně střeleckého klubu Ústí Miloš Maux, který je zároveň provozovatelem střelnice na Mariánské skále v krajské metropoli.

Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/o-zbrojak-lide-prichazi-kvuli-zdravi-vyprseni-platnosti-i-ztrate-bezuhonosti-20180805.html

Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/o-zbrojak-lide-prichazi-kvuli-zdravi-vyprseni-platnosti-i-ztrate-bezuhonosti-20180805.htmlZe zákona může ale lékař po pacientovi požadovat jakékoli vyšetření, které považuje za nutné pro potvrzení zdravotní způsobilosti k držení zbrojního průkazu. Jde nejčastěji o neurologické, kardiovaskulární či psychiatrické diagnózy,” doplňuje vedoucí lékařka Mojí ambulance Ludmila Mazylkinová.

Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/o-zbrojak-lide-prichazi-kvuli-zdravi-vyprseni-platnosti-i-ztrate-bezuhonosti-20180805.html
 
„U nás jsou velmi náročné předpisy na zdravotní způsobilost i bezúhonnost, nikde jinde na světě to takhle přísné není,“ tvrdí Maux s tím, že v průměru 20 % všech uchazečů zkoušku v kraji nesloží.
Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/o-zbrojak-lide-prichazi-kvuli-zdravi-vyprseni-platnosti-i-ztrate-bezuhonosti-20180805.html
 
Pokud člověk o zbrojní průkaz přijde a vlastní zbraň, je dle zákona povinný ji odevzdat na policii, která ji uskladní. Zbrojní průkaz je možné mít od 21 let.
Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/o-zbrojak-lide-prichazi-kvuli-zdravi-vyprseni-platnosti-i-ztrate-bezuhonosti-20180805.html
 
 
 
zdroj:  deník.cz
celý článek:  zde
 
 
 

 

Neuvěřitelná pozorování na tovačovských jezerech jsou rájem pro ornitology. 

6.6. 2018

Poznáte lžičáka pestrého? Víte, jaké zvuky vydává lejsek bělokrký? Pokud chcete své znalosti o ptactvu rozšířit, vhodnou cestou jsou ornitologické exkurze pro veřejnost, které pořádá Moravský ornitologický spolek. Ideálním místem jsou už několik let tovačovská jezera, kde hnízdí desítky druhů opeřenců.

 

Tovačov je pro pozorovatele jedinečný

Podle něj je zdejší lokalita v celé republice výjimečná. „V Tovačově byly pozorovány druhy ptáků, které nebyly nalezeny nikde jinde. Například některé druhy racků či keptušek, jež jsou podobné čejkám. Tady se objevují úplně neuvěřitelné kousky !

 

Vidět některé ptáky chce štěstí

I přesto, že Jiří Šafránek navštěvuje lokalitu desítky let, stále ho neomrzela. „Když najdeme nový druh, vždy to potěší. Dnes to byl králíček ohnivý, kterého jsem letos viděl poprvé. Je to pták horských lesů, zrovna táhnou, takže se můžou objevit kdekoliv.

 
 
zdroj:  HANÁCKÉ NOVINY
 
celý článek:  zde
 
 
 
 

 

4. Česko - Slovenská soutěž mysliveckých trubačů 2018. 

28.5. 2018

akce se koná v LIPNÍKU nad Bečvou 1. – 2.6. 2018

Sólové i souborové troubení. Čtvrté mezinárodní klání se koná u příležitosti 90. výročí vzniku státního podniku VLS ČR.

 

Pátek 1. 6. 2018:

v 18.00 – Svatohubertská mše v kostele sv. Jakuba.

 

Sobota 2. 6. 2018:

v 8.00 – slavnostní zahájení v zámecké zahradě,

v 9.00 - doprovodný program a soutěže pro děti v parku,

v 16.30 - koncerty skupiny Leopardi a trubačů na náměstí (do 18.00).

 

Pod záštitou Ladislava Oklešťka, hejtmana Olomouckého kraje a Ing. Josefa Vojáčka, ředitele Vojenských lesů a statků ČR, s. p., pořádají Českomoravská myslivecká jednota, z.s., Klub trubačů ČMMJ, Klub trubačov SR a Slovenský poľovnícky zväz ve spolupráci s Městem Lipník nad Bečvou a Základní uměleckou školou Potštát.

 

Adresa a kontakt

 • kontaktní osoba: Středisko volného času
 • tel.: 580 582 909
 • Informační centrum Lipník nad Bečvou
 
 
 
 
 
Zdroje:
 

 

tradiční ČERVNOVÁ NOC 2018 v zahradě mysliveckého domu MS HANÁ Tovačov. 

21.5. 2018

Myslivecké sdružení HANÁ Tovačov si Vás tímto dovoluje pozvat na tradiční Červnovou noc pořádanou v zahradě mysliveckého domu v Tovačově dne 16.6. 2018 od 20:00hodin.

 plakát

 mapa

 

 


 

Zpravodaj ČMMJ - květen 2018.

10.5. 2018

odkaz zde: květen 2018

 


 

dokument ČMMJ - Drobná zvěř, současné problémy a způsoby řešení !

7.5. 2018

ČMMJ se zaměřuje na problém úbytku drobné zvěře, která je považována za indikátor zdravotního stavu krajiny. Ve spolupráci s předními odborníky jsme vytvořili poutavý dokument, který jasně poukazuje na jednu z významných příčin klesajících stavů – způsob zemědělského hospodaření a zároveň navrhuje reálné možnosti řešení.

Dokument je určen pro všechny členy a další, kterým není naše příroda, krajina a především biodiverzita lhostejná.

Reportáž lze prezentovat také veřejnosti, například během akcí, které Váš OMS pořádá. Problém způsobu zemědělského hospodaření na významné ploše našeho státu s dopady nejen na drobnou zvěř se týká nás všech !

 

video zde

 


 

GDPR a naše webové stránky.

24.4. 2018

V rámci zavádění ochrany dat budou v nejbližších dnech naše webové stránky optimalizovány.

 

Co je GDPR?

Obecné nařízení o ochraně osobních údajů, anglicky General Data Protection Regulation (odtud zkratka „GDPR“), celým názvem nařízení Evropského parlamentu a Rady EU 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES, je novou celoevropsky přímo závaznou komplexní právní regulací, která výrazně zvýší ochranu osobních dat občanů. GDPR nabývá účinnosti 25. května 2018.

 

zdroj:    Úřad pro ochranu osobních údajů

 


 

Pozvánka na myslivecké dny v Hranicích.

13.4. 2018

Zveme všechny myslivce a příznivce myslivosti na myslivecké dny do Hranic ve dnech 27. až 29. dubna 2018.

 

pozvánka č.1

pozvánka č.2

 


 

Každé tři dny zabaví policie někomu zbrojní průkaz kvůli zdraví.

5.3. 2018

V celé zemi loni přišlo o možnost legálně nosit zbraň 124 lidí kvůli tomu, že jeho zdravotní stav představoval riziko. Nejvíc v Praze – 24, na jižní Moravě jen o čtyři méně. Mezi nimi jsou ti, jejichž podlomené zdraví může být hrozbou pro ostatní nebo se věkem snížila jejich schopnost zbraně bezpečně ovládat.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

JAK PROSTÉ !

Padesátiletý muž z Mostu se hádal s manželkou tak zuřivě, až je musela krotit policie. Při domlouvání žena policistům oznámila, že jí manžel hrozil zbraní. Muž musel legálně drženou pistoli i zbrojní průkaz odevzdat a podstoupit lékařské vyšetření.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Loni to bylo každé tři dny, co policie v Česku sebrala někomu zbrojní průkaz kvůli tomu, že jeho zdravotní stav představoval riziko. Někteří už nebyli aktivními střelci, třeba muž, který trpěl Alzheimerovou chorobou a už ani nevěděl, že nějaký průkaz má. Některé případy byly dramatičtější. Třeba na Zlínsku policisté zadrželi několik zbraní muži, který vyhrožoval, že jednu použije proti sobě. Jeho příbuzní se svěřili lékaři a ten se ihned obrátil na policii.

 

celý článek zde

zdroj: iDNES.cz 

 


 

Vláda schválila novelu zákona o zbraních.

7.2. 2018

Vláda schválila novelu zákona o zbraních. Zkrátí se platnost zbrojních průkazů a registrovat se budou muset i znehodnocené zbraně.

 • Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních vycházející ze směrnice Evropské unie. Nyní ji ještě musí schválit Parlament.
 • Díky novele se zkrátí doba platnosti zbrojních průkazů a vzniknou dvě nové kategorie zbraní. Přísnější legislativě tak budou podléhat například historické, znehodnocené či plynové zbraně.

 

Hlavní změny návrhu:

 • Zavádění dvou nových kategorií zbraní: A-I a C-I. Jde o zbraně, které dnes tvoří podmnožinu zbraní kategorie B, resp. D.
 • Zpřesnění podmínek nabývání vlastnictví, držení a nošení vybraných kategorií zbraní a střeliva. Vymezení důvodů, pro které lze žádat o udělení výjimky.
 • Omezení velkokapacitních zásobníků.
 • Kontrola a předávání informací mezi držiteli zbrojních licencí a Policií České republiky a mezi členskými státy navzájem.
 • Doba platnosti zbrojního průkazu se v souladu s požadavky revidující směrnice zkrátí z deseti let na pět let.
 • Úprava výše souvisejících správních poplatků.

 

Celý proces je urychlen tak, aby se stihla implementační lhůta, která končí 14. září 2018.

 

celý článek zde.

zdroj:  Hospodářské noviny

 


 

Metodika kontroly zdraví a nařízené vakcinace na rok 2018.

22.1. 2018

Metodiky kontroly zdraví a nařízené vakcinace na rok 2018.

Úprava zástřelného a nálezného na Africký mor prasat.

 

Ve stručnosti na našem kraji:

- nálezné se v celé republice mimo oblast s intenzivním odlovem zvyšuje na 2000,- Kč, v oblasti s intenzivním odlovem na 3 000,-Kč 
- Zástřelné za AMP v oblasti s intenzivním odlovem se zvyšuje na 2 000,-Kč 
 

nařízení: Ministerstvo zemědělství č.j.: 2187/2018 - 17212, v Praze dne 17.1.2018, celé nařízení MZe

SVS ČR: AMP – Mapy

zdroj: OMS Přerov

 

UHYNULÁ DIVOKÁ PRASATA (stav k 19. 1. 2018)

Přehled výsledků vyšetření uhynulých divokých prasat ve Zlínském kraji

OBLAST

Celkem

Pozitivní

Pozitivních %

Negativní

Čekající

na výsledek

vysoce riziková oblast v rámci zamořené oblasti (uvnitř ohradníků)

241

190

78,8

49

2

zamořená oblast (vně ohradníků)

88

9

nehodnoceno

78

1

mimo zamořenou oblast

63

0

nehodnoceno

63

0

CELKEM

392

199

nehodnoceno

190

3

 


 

Odměna za zastřeleného divočáka vzroste na 8.000 korun.

19.1. 2018

Kvůli boji s africkým morem prasat se od pátku zvýší odměna za zastřelené divoké prase na 8000 korun. Vzroste i odměna za nalezení uhynulého kusu v celé České republice, nyní se vyplácí 3000 až 4000 korun.

„Od 19. ledna bude výše zástřelného výrazně navýšena, a to na osm tisíc korun za kus. Současně je navýšeno nálezné v celé ČR i v oblastech s rizikem výskytu afrického moru prasat s cílem podpořit provádění aktivního vyhledávání uhynulých divokých prasat, které umožní jejich laboratorní vyšetřování a poskytne nezbytné informace o aktuální nákazové situaci a jejich změnách a trendech,“ popsal Babiš.

zdroj: deník iDNES.cz

 

 

 

 

Africký mor prasat - rozcestníky.

18.1. 2018

 

Africký mor prasat - Nařízení vydaná SVS:               nařízení  

Články o africkém moru prasat na SVS:                   články   

Postupy při nálezu uhynulého prasete:                     postupy   

Ozdravovací programy, dotace, náhrady:                  dotace 

Krizové linky pro hlášení nákaz:                                linka

MAPA zamoření africkým morem prasat:                  MAPA   

Proškolený lovec                                                       prezentace  

Výborně zpracované stránky o AMP:                        info 

 

Aktuální informace:                                22.1. 2018 

 

 

 

Byl ukončen monitoring Aujeszkyho choroby u divokých prasat

 

Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje, že k 31.12.2017 končí na území České republiky monitoring výskytu Aujeszkyho choroby u ulovených divokých prasat.

Nárok na zástřelné ve výši 1000 Kč lze uplatňovat pouze u vzorků odebraných do 31.12.2017. Za vzorky odebrané po tomto termínu již nebude propláceno zástřelné.

 

Z výsledků posledního rozsáhlého monitoringu Aujeszkyho choroby uskutečněného v letech 2011 až 2013 vyplynulo, že v průměru každý třetí divočák přišel do styku s virem Aujeszkyho choroby a má proti tomuto viru protilátky. Výsledky aktuálního monitoringu, v jehož rámci lovci zaslali k 19. 12. 2017 více než 58.000 vzorků k vyšetření, budou vyhodnoceny v prvním čtvrtletí roku 2018.

I nadále bude v příštím roce platit povinnost vyšetřovat všechna ulovená divoká prasata na přítomnost nebezpečného parazita svalovce (Trichinella spp.).

Rovněž bude pokračovat povinné vyšetřování ulovených divokých prasat na africký mor prasat v oblasti s intenzivním odlovem (části krajů: Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský) a v zamořené oblasti (okres Zlín). Výše zástřelného za vzorek odeslaný k laboratornímu vyšetření zůstává na současné úrovní.

 

Aujeszkyho choroba je nebezpečná nákaza přenosná na více druhů zvířat. Prase je považováno za přirozeného hostitele a může tuto infekci přežít. Nákaza je přenosná na skot, ovce, kozy, psy, kočky, králíky i na volně žijící živočichy, u kterých vyvolává nesnesitelné svědění a končí vždy úhynem. Na člověka se nákaza nepřenáší.

Česká republika má status země prosté Aujeszkyho choroby v chovech domácích prasat. Poslední případ této nákazy u hospodářských zvířat se vyskytl v malochovu prasat v Nové Vsi v okrese Benešov v březnu 2004. Prasata se tehdy nakazila od uloveného divočáka. V posledních letech každoročně dochází k několika případům úhynu loveckých psů na tuto nákazu. Psi se zpravidla infikují během kontaktu s divočáky při lovu. SVS proto opakovaně upozorňuje chovatele, aby pokud možno přímému kontaktu svých psů s divokými prasaty zamezili. Psi by se neměli dostat do styku s krví a vývrhy ani syrovým či nedostatečně upraveným masem divokých ani domácích prasat. Účinná vakcína proti nákaze v současné době neexistuje.

 

V souvislosti s výskytem afrického moru prasat již od července platí požadavek intenzivního odlovu přemnožených divokých prasat bez rozdílu pohlaví a věkové kategorie v rámci celé ČR.

 

zdroj:  SVS ČR

 


 

Výzva členům od předsedy ČMMJ.

5.1. 2018

Věnujte prosím pozornost následující informaci předsedy Českomoravské myslivecké jednoty.

 

V budoucnosti bychom Vás rádi kontaktovali přímou cestou emailových adres, kde bude následně nabídnuta i možnost zrušení odebírání informačních emailů. Aktualizujte si proto, prosím, své údaje ve Vaší kartě v členské evidenci SW Diana, případně na příslušném okresním mysliveckém spolku.

celý dopis zde  

 

elektronická Evidence členů ČMMJ.

webový odkaz zde  

 

 

Ing. Jiří JANOTA
předseda

 

Českomoravská myslivecká jednota, z.s.

pracoviště: Lešanská 1176/2a, 141 00 Praha 4
sídlo: Jungmannova 32/25, 115 25 Praha 1

 

Tel: +420 221 592 961
Email: cmmj@cmmj.cz
Web: www.cmmj.cz

 


 

Prodej štěňat IRSKÝ SETR.

3.1. 2018

Náš kolega a myslivec ing. Stanislav Mraček prodává poslední pejsky Irského setra. Více informací najdete v sekci: BAZAR.

odkaz zde

 


 

V ohnisku afrického moru zůstávají poslední kusy divočáku.

2.1. 2018

Úplná eliminace černé zvěře v ohnisku zamoření afrického moru prasat na Zlínsku je jedinou možností, jak se vyhnout rozšíření nebezpečné choroby. Tak o moru prasat a současných opatřeních hovoří šéf krajské veterinární správy Zlínského kraje František Mahdalík. Podle něj je nyní v ohnisku něco přes deset kusů divočáků.

Od konce července, měsíc po prvním nálezu pozitivních uhynulých kusů, se v okrese Zlín podařilo zastřelit více než dva tisíce kusů černé zvěře, z toho 553 divokých prasat v samotném ohnisku zamoření (červená zóna), které se rozprostírá na padesáti čtverečních kilometrech severovýchodně od Zlína. Patnáct kusů této zvěře bylo v červené zóně nakaženo africkým morem.

Myslivcům a Státní veterinární správě se zároveň podařilo v červené zóně objevit 191 uhynulých divokých prasat, která byla napadena africkým morem. Dalších 183 uhynulých divočáků objevených v červené a v mírnější zelené zóně zamoření nakaženo nebylo.

Kance nejde zastavit

Nyní očekává, že dojde ke ztížení podmínek udržení afrického moru v ohnisku zamoření. Je podle něj totiž pravděpodobné, že v posledních týdnech došlo k přecházení zvěře přes pachové i elektrické ohradníky.

„Koncem prosince napadl sníh a došlo k omezení funkčnosti elektrických ohradníků. Pořád běží říje divokých prasat a kanci mají silný hormonální tlak. Kanci nyní migrují, ať se nám to líbí, nebo ne. Ty nezastavíme. Zatím ale máme veškeré nálezy kusů pozitivních na africký mor v červené zóně, tedy v ohnisku zamoření. Doufejme, že díky likvidaci kusů v červené zóně nedojde k masivnímu rozšíření moru do dalších oblastí,“ poznamenal Mahdalík.

celý článek zde

zdroj: www.novinky.cz 


 Založení webových stránek MS HANÁ Tovačov.

29.06.2013, 21:14h

Vítejte u nás a přejeme Vám příjemně strávené chvíle při čtení našich příspěvků. Budeme velice rádi, když se k nám budete rádi vracet pro další poznatky a inspiraci.

 

Tyto webové stránky byly založeny v sobotu 29. června 2013 ve 21:14hodin.