NOVINKYZvířata, která už nespatříme: Stala se obětí chamtivosti i pověr. 

24.8. 2019

Připomeňte si zvířata, která, převážně kvůli lidem, už patrně nikdy živá neuvidíme, byť sem tam dochází k pokusům o jejich "vzkříšení".

 
 
zdroj: moulik.cz

celý článek: zde

 


Šakal v Česku: Probíhá další expanze zvířat do země, říká zoolog Šumbera. 

22.8. 2019

Nejen klimatické změny stojí za transformacemi fauny v Česku. Mnoho živočišných druhů rychle mizí, zatímco některé třeba i exotické se zde zabydlují. Dopady jsou takové, že v současnosti třeba šakal obecný, psovitá šelma žijící v teplejších oblastech Eurasie včetně jihovýchodu Evropy, se zabydlel v Česku, dokonce byl pozorován i na samotném okraji Prahy. Podle odborníka, zoologa Radima Šumbery, nejde o jediný případ, expanze zvířat do Česka nejenže probíhá, ale bude širší.

„Migrace zvířat je opakovaný proces. Migrují ptáci na zimu, kteří se ale vracejí. Spíš bychom to měli definovat ne jako expanzi, ale rozšíření areálu. Půjde o teplomilné elementy, bude se to tedy týkat hmyzu, který bude v Česku mít pro život podmínky. Pokud se budeme bavit třeba o šakalovi, tak ten tu ještě nedávno nebyl, první potvrzené výskyty tu jsou, máme třeba z Milovic první zaznamenané rozmnožování šakala, které je zdokumentované,“ upřesnil zoolog a poukázal, že nové druhy zvířat přibudou, ale staré naopak mohou mizet.

Nové druhy se sem budou dostávat, ale staré druhy třeba jsou na ústupu a to je nevyvážené. Ale to není kvůli oteplování, ale spíše kvůli zemědělské politice,“ dodal Šumbera.

 
 
zdroj: eXtra.cz

celý článek: zde

 


Stát pozastavil povolení k plošnému hubení hrabošů. Zemědělci nesouhlasí, hovoří o kalamitě. 

9.8. 2019

Stát dočasně pozastavil povolení pro plošné použití jedu proti hrabošům, informovalo v pátek v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství. Debata odborníků má pokračovat v pondělí a mají se jí zúčastnit zástupci ministerstva životního prostředí, zemědělských nevládních organizací, ale například i ornitologů. Na něm by se mělo rozhodnout, jak bude stát s výjimkou pro používání jedu dále nakládat.

Úřad diskusi svolal po vlně kritiky, v níž ministerstvo životního prostředí a ekologické organizace upozornily na to, že plošná aplikace jedu Stutox II může ohrozit ptáky, divokou zvěř nebo psy a kočky. Ministerstvo zemědělství naopak argumentovalo přemnoženými hraboši a zdravotními problémy, které můžou hlodavci způsobit.

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha v pátek na tiskové konferenci argumentoval tím, že přemnožení hraboše je běžnou věcí, ale nikoliv v současné míře. Svaz podle něj s přerušením výjimky nesouhlasí. Stát zatím zaznamenal žádost o 20 povolení na plošné využití, dodal. Žádný zemědělec to ale zatím nevyužil, počítali s plošnou aplikací na konci příštího týdne. Nyní očekává, že zemědělci počkají na výsledky pondělního jednání.

 
 
zdroj:  HOSPODÁŘSKÉ NOVINY

celý článek: zde

 


Výzva České společnosti ornitologické o přemnožení hraboše polního. 

7.8. 2019

Vážení přátelé,

letošní gradace hrabošů pozitivně ovlivnila hnízdní úspěšnost mnoha druhů dravců a sov. U sýčků byla zaznamenána snůška se sedmi mláďaty (!), na Moravě zahnízdilo více než 50 párů kalousů pustovek a po čtyřiceti letech opět vyhnízdila poštolka rudonohá. O to více je kancelář ČSO znepokojena krokem Ministerstva zemědělství, které prostřednictvím svého Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského povolilo trávení hrabošů, a to nejen vkládáním do nor, ale v množství okresů i plošným rozhozem.

Obáváme se, že takováto masivní aplikace rodenticidů (tedy jedů na hlodavce) může ohrozit i řadu dalších živočichů, kromě jiných hlodavců pak zejména ptáky, kteří se hraboši a jinými hlodavci živí (zejména dravci a sovy, ale také čápi, volavky , ťuhýci ad.). Přesto, že zemědělci  uvádějí, že sekundární otravy jsou v případě použitého prostředku Stutox II pouze vyjímečné,  považujeme plošné trávení za krajní a nebezpečné řešení.

Přečtěte si podrobnosti v naší tiskové zprávě na webu ČSO https://www.birdlife.cz/zemedelci-budou-plosne-travit-hrabose/

Rádi bychom vás proto poprosili, choďte v přírodě s očima otevřenýma a narazíte -li na poli na uhynulé ptáky (nebo třeba i zajíce, ti jsou dokonce ohroženější) s podezřením na otravu, hlaste to do ČSO.  Může se ovšem také jednat o otravu nebezpečným karbofuranem, proto určitě na nic nesahejte a konzultujte nález buď s psovodkou ČSO Klárou Hlubockou tel: 606 412 422 nebo přímo s ředitelem ČSO Zdeňkem Vermouzkem, tel: 773 380 285.

Současně je nyní ideální příležitost, jak v terénu kontrolovat, zda zemědělci aplikují přípravek v souladu s nařízením nebo zda chemii úplně zneužívají. Mají za povinnost rozptylovat granule Stutoxu II rovnoměrně, nikde nesmějí být hromádky. Stejně tak mají za povinnost odstraňovat uhynulé hraboše. Pokud zjistíte, že na poli leží hromádky granulí nebo tam jsou uhynulí hraboši, vyfoťte to prosím a pošlete na Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) podatelna@ukzuz.cz a v kopii na ČSO cso@birdlife.cz.  Na ÚKZÚZ můžete hlásit i větší úhyny zajíců a dalších živočichů na polích.

Zároveň prosíme o vkládání případů nalezených ptáků do naší databáze birds.cz, bližší informace o možných otravách přivítáme také na našem mailu cso@birdlife.cz.

Situaci sledujeme a snažíme se jednat s odpovědnými orgány. Jakékoli informace z terénu určitě pomohou. Děkujeme.

 

S pozdravem,

Lucie Hošková

zástupkyně ředitele ČSO

 


Ornitologové budou odchytávat ptáky v bažantici 23.7. 2019.

6.8. 2019

Upozornění pro členy MS HANÁ Tovačov.
 
Ornitologové budou provádět odchyt ptáků v bažantnici ve středu 7.8. 2019 od rozednění do stmívání.
Další odchyt je plánovaný z pondělí 12.8. do středy 13.8. 2019. V případě dalších dotazů se obraťte na předsedu MS.
 


tradiční SRPNOVÁ NOC 2019 v zahradě mysliveckého domu MS HANÁ Tovačov. 

25.7. 2019

Myslivecké sdružení HANÁ Tovačov si Vás tímto dovoluje pozvat na tradiční SRPNOVOU noc pořádanou v zahradě mysliveckého domu v Tovačově dne 17.8. 2019 od 20:00hodin.

 

 mapa

 


Ornitologové budou odchytávat ptáky v bažantici 23.7. 2019.

22.7. 2019

Upozornění pro členy MS HANÁ Tovačov.
 
Pro nepřízeň počasí byl plánovaný odchyt přesunut na nový termín.
Ornitologové budou provádět odchyt ptáků v bažantnici z úterý 23.7. 2019 na středu 24.7. 2019. V případě, že v této lokalitě máte nějaké lovecké nebo myslivecké aktivity vyvarujte se plánováním nepříjemného zklamání, že Vás při Vaší činnosti bude někdo rušit. V případě dalších dotazů se obraťte na předsedu MS.
 

 


Ornitologové budou odchytávat ptáky v bažantici 19.7. 2019.

18.7. 2019

Upozornění pro členy MS HANÁ Tovačov.
 
Ornitologové budou provádět odchyt ptáků v bažantnici z pátku 19.7. 2019 na sobotu 20.7. 2019. V případě, že v této lokalitě máte nějaké lovecké nebo myslivecké aktivity vyvarujte se plánováním nepříjemného zklamání, že Vás při Vaší činnosti bude někdo rušit. V případě dalších dotazů se obraťte na předsedu MS.
 

 


Zajíci umírají hlady, musí se vypouštět noví. 

17.7. 2019

Z české krajiny mizí zajíci či koroptve. Ve středních Čechách se vypouštěli noví mladí zajíci, aby se jejich počty v přírodě doplnily.

 
„Kromě zajíce je ohrožena i další drobná zvěř. Bažanti, koroptve mizí brutálním způsobem z české krajiny,“ potvrdil Právu jednatel mysliveckého spolku Benešov Vojtěch Poslušný.
„Zajíců ubývá každý rok, špatně se hospodaří. Ve velkých lánech se zajíc ztrácí. Když už najde potravu, tak ji zemědělci za dva dny posekají a zaorají a zajíc umírá i hlady.“
Skoro žádný spolek už zajíce nestřílí, ubývá jich, jednou žádní zajíci nebudou. „Myslivecké dotace jsou jedna z cest, ale důležitější je začít jinak hospodařit. Jenomže každý kouká na peníze, ideální je pro každého pěstovat jen řepku a kukuřici, což jsou plodiny, které nesou. To by stát musel změnit. Když mizí zvěř, tak to o něčem svědčí.“
Například srnče, když probíhá sečení, nemá tendence utíkat, protože je v krytu. To samé jsou zajíci nebo koroptve a veškerá drobná zvěř. S nárůstem šíří a rychlostí sekaček je to pro zvěř složitější,“ míní Dubský, který apeluje také na zvýšení pestrosti krajiny. „Pokud bude sto hektarů travin nebo vojtěšky, které se posekají během jednoho dvou dnů, tak těžko půjde zvěř jinam, nemá kam,“ řekl myslivec.
Dalším problémem kromě zemědělství je škodná. „Myslivci mohou likvidovat jen lišku, kunu, tchoře, ale jinak dravce vůbec ne, hájí se dokonce i krkavec, který zlikviduje všechno, to je hrozný pták, pak je to těžké,“ postěžoval si Poslušný.
 
 
zdroj:  Novinky.cz

celý článek: zde

 


Pušky, které končily v rukou afrických pytláků ? Přestali jsme je vyrábět, říká za Českou zbrojovku Radek Hauerland. 

26.6. 2019
V dubnu vydala organizace Conflict Awareness Project obsáhlý report Follow the Guns, který mapuje, jak se k africkým pytlákům dostávají kvalitní lovecké pušky. Některé z nich byly vyrobené Českou zbrojovkou.
 

Chtěl jsem začít nějakou nenáročnou otázkou, ale tahle je asi zásadní: máte vysvětlení, jak se vaše kvalitní lovecké pušky dostaly k pytlákům nosorožců do Afriky?

Česká zbrojovka a.s. ve své etické doktríně striktně odmítá pytláctví i jakoukoliv jinou formu nelegální činnost v oblasti lovu a dělá maximum pro boj s černým obchodem se zbraněmi. Společnost se řídí platnou národní i mezinárodní legislativou pro vývoz zbraní a dodržuje etické zásady. Všichni naši obchodní partneři se musí zavázat k dodržování etického kodexu České zbrojovky. Pokud někdo z našich partnerů tato pravidla poruší, rozvážeme s ním spolupráci.

Stejně tak tomu bylo i v případě dodávek do Mosambiku a Jihoafrické republiky, které Česká zbrojovka ukončila již v roce 2015. Česká zbrojovka a.s. toto rozhodnutí učinila o své vlastní iniciativě a dobrovolně. V lednu 2019 následovalo rozhodnutí o ukončení výroby celé produktové řady Safari Classic. Opět šlo o rozhodnutí z vlastní iniciativy, v zájmu zabránění zneužití našich loveckých zbraní.

Jak dalece může výrobce zbraní zajistit, aby jeho finální produkt, lovecká puška, neskončil ve špatných rukou? Existují legislativní a jiné nástroje, které budou efektivně bránit tomu, aby si vaše zbraně nemohli pořizovat syndikáty spojené s nelegálním lovem nosorožců? Využívali jste a využíváte tyto nástroje? Jaké to jsou?

Při obchodování respektujeme veškerou platnou legislativu. Dodržujeme platné importní, exportní, celní a licenční omezení a požadavky všech zemí, v nichž podnikáme. Nepřipouštíme nelegální postupy při obchodování se zbraněmi, podporujeme etický lov a odsuzujeme jakékoliv formy pytláctví.

Je v možnostech Vaší společnosti zpětně dohledat (například podle databáze sériových čísel, obchodních smluv, certifikátech o koncovém uživateli) kdo je vlastně majitelem vámi vyrobené zbraně? Nebo platí, že jakmile se vaše zbraň prodá do zahraničí, nemáte už nad jejím pohybem žádnou, byť vzdálenou kontrolu?

Všechny zbraně vyrobené v České zbrojovce dokážeme podle výrobních čísel dohledat, víme, kterému obchodnímu zástupci jsme zbraně dodali. Obchodujeme v režimech B2G, B2B, nikoliv B2C, což pro vysvětlení znamená, že obchodujeme buď přímo s vládami nebo s obchodními zástupci, nikoliv s koncovými zákazníky.

Obchodní zástupce, jejich bezúhonnost, poctivost, jejich historii v byznyse prověřujeme. Na koncové zákazníky nemáme vliv, není legislativně možné, aby o každém konkrétním uživateli Česká zbrojovka věděla. Toto si řídí legislativa každé země samostatně.

Vyrábět v České republice zbraň s dedikací pro americký trh - CZ-USA, Kansas City, US – mi zvláštní nepřijde. Ale zdá se mi podivné, že takto označená zbraň přímo zamíří k jiným prodejcům/kupcům, aniž by se kdy dotkla americké půdy, nebo měla s USA něco společného. I zpráva CAP zmiňuje, že takový postup trochu připomíná layering, vrstvení. Tedy cílené matení stop o původu zbraně.

V žádném případě se nejedná o skrývání původu zbraně. Jak bylo uvedeno výše, výrobní čísla všech vyrobených zbraní evidujeme. Zbraně pro sesterskou společnost CZ-USA vyrábíme v České republice, včetně všech popisů. Pokud o ně projeví zájem i jiný obchodní partner, pak v případě, že to legislativa dané země umožňuje, se mohou zbraně s popisem pro trh USA objevit v jiné zemi.

CAP zmiňuje ještě jednu lehce podezřelou praktiku, tzv. smurfing. Jde o možný nákup/prodej zásilky zbraní jen po pár kusech, aby nepůsobil tak nápadným dojmem. Opravdu je možné, že třeba takhle získávají pytlácké syndikáty vaše zbraně?

Lovecké zbraně se běžně dodávají i v malých množstvích, není to nic neobvyklého. Navíc všechny naše zásilky jsou dohledatelné dle výrobních čísel a exportní dokumentace.

 
 
zdroj:  Česká zbrojovka a.s.

celý článek: zde

special report na: Follow The Guns

 
 


 

tradiční ČERVNOVÁ NOC 2019 v zahradě mysliveckého domu MS HANÁ Tovačov. 

5.6. 2019

Myslivecké sdružení HANÁ Tovačov si Vás tímto dovoluje pozvat na tradiční Červnovou noc pořádanou v zahradě mysliveckého domu v Tovačově dne 15.6. 2019 od 20:00hodin.

 mapa

 FOTO
 


Česko přispívá k vymírání živočichů zastavováním divočiny.  

7.5. 2019
Česko přispívá k vymírání živočišných druhů zastavováním bezzásahových ploch v přírodě a ničí si divočinu, ze které má užitek. V rozhovoru pro ČTK to řekl Pavel Kindlmann z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky (AV ČR). Reagoval tak na výsledky zprávy o stavu světových ekosystémů, kterou dnes vydala Mezivládní platforma pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES) při Organizaci spojených národů (OSN). Kindlmann patří mezi její hlavní autory. Světu podle nich hrozí vymření jednoho milionu živočišných druhů. Podle AV ČR na zprávě čítající 1800 stránek pracovalo tři roky 145 odborníků z 50 zemí, vyžili příspěvky dalších 310 vědců a desítek tisíc odborných článků.

 
"Dochází k drastickému vymírání druhů, které nemá za milion let obdoby. Pokud se něco neprovede, je ohroženo milion druhů živočichů ze zhruba osmi milionů," řekl Kindlmann. Podle něj vymřou druhy, které jsou už dnes vzácné a zůstanou hlavně živočichové, které pro člověka nemají velký význam. Na zemi zůstanou hlavně myši, potkani, komáři a podobně.
 
Vymření druhů ovlivní podle vědců také kvalitu lidského života. "Asi čtvrtina léčiv pochází nějakým způsobem z přírody. Sedmdesát procent léků, které slouží na rakovinu, jsou buď v přírodě nebo tam mají základ," řekl Kindlmann. Dalším důsledkem by, jak tvrdí Kindlmann, mohla být ztráta úrody. "Potřebujeme například jablka. Ale aby plodila, potřebujeme opylovače. Jestliže nebudou ti, nebude úroda," dodal.
 
 
zdroj:  Česká Tisková Kancelář

celý článek: zde

 Pozvánka na Vítání ptačího zpěvu v Tovačově 4.5. 2019.

26.4. 2019
Sraz v sobotu 4. 5. u sádek v Tovačově v 8:00. Exkurze se zastaví na Křenovském rybníce, dále bude pokračovat na Hradeckém rybníce. Předpokládá se, že zájemci se mohou k exkurzi připojit i kdykoli později přímo na hrázi rybníka. Budeme naslouchat zpěvu ptáků a přímo v terénu se seznámíme s hlasy nejběžnějších druhů. Uniknout si nenecháme ani pohled na přítomné vodní ptáky.
 
Exkurzi povedou - Jiří Šafránek tel.: 606 324 763, mosprerov@seznam.cz  a Markéta Třasoňová.

 
zdroj:  Česká ornitologická společnost

celý článek: zde

 Srážka auta se zvěří.  

28.3. 2019
Co dělat, když se v autě střetnete se srnkou, divočákem nebo jiným velkým zvířetem?

V první řadě se předem dobře pojistěte, protože zabránit srážce asi nedokážete.

Lovecké halali znamená radost pro mnohé nimrody, řidičům motorových vozidel však přináší ohrožení a nutnost zvýšené opatrnosti při jízdě mimo obce. Zatímco v ostatních ročních obdobích vyráží zvěř z lesních úkrytů především navečer a v noci, v průběhu podzimní lovecké sezóny se srnčí, kanci, či dokonce mufloni objevují na silnicích i přes den.
„Počet střetů se loni podle policejních statistik zvýšil o celých 14 procent. Je to dáno nejen vyšším provozem a počtem automobilů, ale také faktem, že lovná zvěř je přemnožená. A statistiky hovoří jasně – jde o čtvrtý nejčastější druh dopravních nehod, přibližně v osmdesáti procentech případů se srnčí, ale nezřídka i s divočáky či jinými většími lovnými kusy,“ upozorňuje řidiče Václav Geletič, produktový manažer Slavia pojišťovny.

 

Co dělat po srážce ?

V první řadě vždy zachovejte chladnou hlavu. Pokud nedošlo ke zranění řidiče nebo spolujezdce, oblékněte si reflexní vestu, označte místo nehody výstražným trojúhelníkem a vždy přivolejte policii. Ta následně kontaktuje myslivce, kteří se postarají o odvoz zvířete a taktéž v případě nutnosti sepíše protokol pro pojišťovnu. Poté zavolejte na linku asistenčních služeb vaší pojišťovny, operátor vás již dále navede. Nutné bude pořídit podrobnou fotodokumentaci nehody.
Je důležité, aby účastník nehody místo a poškození vozu vyfotil z několika úhlů. Kvalitní fotodokumentace pomůže urychlit vyřízení pojistné události. Pro pojišťovnu není podstatné, že fotografickou dokumentaci pořizují policisté, ti pojišťovně fotografie nepředají.
Další praktickou radou, kterou byste po srážce zvířete měli mít na mysli, je fakt, že by vám zvíře mohlo ublížit či vás nakazit nemocí. Se zvířetem tedy nemanipulujte a ideálně se jej vůbec nedotýkejte, případně jen v rukavicích.


 
zdroj:  Chatař Chalupář

celý článek: zde

 Myslivost a příroda v Kroměříži 13-14.4. 2019.  

27.3. 2019
Na výstavišti v Kroměříži bude o víkendu 13. a 14. dubna patřit již šestému ročníku prodejní výstavy MYSLIVOST A PŘÍRODA. Milovníci přírody se mohou těšit na stovky vzácných trofejí, unikátní přednášku odborníka na srnčí zvěř Pavla Scherera, velkolepou expozici africké zvěře, jarní svod psů loveckých plemen, sokolníky, soutěž o nejlepší zvěřinový guláš, nebo na sobotní burzu mysliveckých a rybářských potřeb. O pohodovou atmosféru se postará kapela Podjezd a Jožka Šmukař s cimbálovou muzikou.

Prodejní výstava, kde si můžete nakoupit vše potřebné pro pobyt v přírodě. Také v letošním roce se můžou návštěvníci těšit na chovatelskou přehlídku trofejí zvěře ulovené v okrese Kroměříž v roce 2018.
K výstavě neodmyslitelně patří i pestrá gastronomie, která návštěvníkům v hojném množství stánků s občerstvením nabídne nejrůznější pochoutky nejen ze zvěřiny a ryb. Součástí je již tradiční soutěž amatérských i profesionálních kuchařských týmů „O nejlepší zvěřinový guláš“, která proběhne v neděli. K výbornému jídlu bude podáván speciální ležák zelený Hubert.

 
zdroj:  Výstaviště Kroměříž

celý článek: zde

 Prodej ze dvora odlovené volně žijící zvěře.  

25.3. 2019
Na jednání Státní veterinární správy, ke kterému byli přizváni zástupci MZe a ČMMJ, byla prezentována novela vyhlášky číslo 289 ze dne 14. listopadu 2007 o veterinárních a hygienických požadavcích na živočišné produkty, které nejsou upraveny přímo použitelnými předpisy Evropských společenství.

Zásadní změnou pro uživatele honiteb je v §12 Zvěřina odstavec 7, kde se mění  definice malého množství zvěře. Nově tak budou moci uživatelé honiteb prodávat 5 kusů velké volně žijící zvěře a 35 kusů drobné zvěře za týden, nejvýše však 50 % uživatelem honitby odlovené zvěře v jedné honitbě za rok, přičemž těchto 50 % nesmí překročit 120 kusů velké volně žijící zvěře a 400 kusů drobné volně žijící zvěře. I přes toto uvolnění Českomoravská myslivecká jednota pokračuje v boji za úplné zrušení limitů.
 
 
zdroj:  ČMMJ.cz

celý článek:

Rozesílá Českomoravská myslivecká jednota, z.s. za účelem zajištění informovanosti svých členů a dalších zájemců, kteří se k odběru zaregistrovali. 

 

 Česko jako první vymýtilo africký mor prasat.

13.3. 2019
Česká republika je po téměř dvou letech oficiálně považována za zemi bez nákazy afrického moru prasat (AMP). Evropská komise o tom informovala ČR i další země, jak sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Česko se tak podle veterinářů stala první zemí na světě, která dokázala tuto nemoc na svém území zcela vymýtit.

Semerád upozornil, že na začátku období, kdy se nemoc v Česku vyskytla, šla ČR proti některým doporučením EU a některých expertů. Ti chtěli, aby se nedělalo nic, pouze se divoká prasata vyšetřovala. Veterináři podle něj také odolali tlaku odborníků, kteří chtěli prasata ihned vystřílet. 

Přímé náklady podle něj dosáhly 180 milionů korun, zbytek pak stál 120 milionů korun například ve zvýšených nákladech právě veterinářů. Ostatní státy EU se pak v současnosti o opatřeních, která ČR přijala, učí. Západní Evropa si podle Semeráda mění legislativu, aby mohla přikazovat právě například nesklízení plodin zemědělcům, jako se to stalo v ČR. ,

Choroba se stále šíří po evropských státech, například Polsku a Belgii, podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda je riziko nového zavlečení nemoci do ČR velké. Nemoc, která se v Česku objevila poprvé a která není nebezpečná pro člověka, přenášejí právě divoká prasata.  

 

 
zdroj:  iDNES.cz

celý článek: zde

 Z krajiny mizí ptactvo. Koroptev ? Zážitek už jenom pro pamětníky.

10.3. 2019

Ptačí druhy ve velkém mizí z české krajiny. Potkat koroptev, skřivana nebo čejku se stává vzácností. Zvrátit tento stav chce petice určená ministrovi zemědělství. Ornitologové a myslivci chtějí, aby se zemědělské dotace využívaly ve prospěch přírody. Doposud tomu prý bylo spíš naopak.

Pokles ptačí populace podle něj začal nabírat na obrátkách po vstupu České republiky do Evropské unie, kdy se do hry vložily zemědělské dotace. „Díky nim mají zemědělci větší možnosti nakupovat chemii a investovat do výkonnějších strojů. Po vstupu do Unie je doložitelné, že vzrostla spotřeba chemických látek, kombajny jsou větší a rychlejší než stroje, které jezdily po polích před 20 lety, což ptákům a obecně živočichům nesvědčí. Současně s tím sledujeme úbytek krajinných prvků, ztenčují se nám meze, krajina je intenzivněji využívána,“ popisuje Zámečník.

Myslivci a ornitologové po ministrovi zemědělství žádají, aby ke změně posloužily právě evropské dotace do zemědělství, které podle nich situaci zapříčinily. „To, jakým způsobem se použijí, je svébytným rozhodnutím každého členského státu. Chtěli bychom, aby ty peníze přispěly k větší pestrosti krajiny a podpořily zdravou krajinu, kde budou moct opylovači a ptáci žit. Pojďme peníze použít tak, aby krajina ožila, ptáci měli šanci a my měli plnou krajinu života, ale i kvalitní vodu a půdu, která bude plodit i za několik desítek let,“ apeluje na ministra ornitolog Zámečník.

 

Dotace by podle něj zemědělcům mohly sloužit například pro budování remízků, travnatých pásů, rozšiřování mezí či vysazování takzvaných biopásů. „Biopásy jsou plochy orné půdy předělující pole, na nichž zemědělci vysazují různé druhy plodin, které slouží hmyzu, ptákům a zvěři jako úkryt i potrava,“ popisuje. Do biopásů zemědělci vysazují mix rostlin – obiloviny, jetel, krmnou kapustu, vojtěšku a další plodiny.
 
V této chvíli máme přes 20 tisíc podpisů. Chceme jich nashromáždit ještě mnohem víc, potom půjdeme na ministerstvo s tím, že za námi stojí už víc lidí a že chceme, aby se tyto věci začaly prosazovat,“ říká Miloš Ficher z myslivecké jednoty.
 
 
zdroj:  SEZNAM.cz

celý článek: zde

 ČMMJ_Prohlášení Hospodářů v krajině ze 6. 3. 2019.

8.3. 2019
Výzva parlamentu, vládě a ministerstvům nepřipustit zavedení tzv. národního seznamu invazních nepůvodních druhů, jednoznačně stanovit příznivé stavy vydry říční, bobra evropského, vlka obecného a čápa černého, stanovit maximální částku, kterou je stát ochoten vynaložit na management a náhradu škod a v neposlední řadě přijmout opatření ke zvýšení biodiverzity a pestrosti krajiny a posílení konkurenceschopnosti zemědělství.

 
 
zdroj:  YouTube.com

video: zde

 
Hmyzu už začíná zvonit umíráček.

18.2. 2019
Podle studie vědců z Austrálie a Číny však v příštích desetiletích hrozí i vymírání motýlů, mravenců, včel, čmeláků, vrubounů a dalších druhů hmyzu, bez nichž si lze jen těžko představit běžný život.

Nejvíce jsou podle studie postiženi právě motýli, včely, vosy, čmeláci, noční můry a vrubounovití, kteří zajišťují likvidaci mrtvol, zdechlin a hnijících rostlin. „Je to velmi rychlé. Za deset let budete mít o čtvrtinu hmyzu méně, za padesát let zůstane jenom polovina a za sto let nebude žádný,“ prohlásil podle deníku The Guardian Sanchez-Bayo a dodal: „Pokud se nepodaří zastavit ztrátu hmyzích druhů, bude to mít katastrofické následky jak pro planetární ekosystémy, tak pro přežití lidstva.“
 
Co všechno hmyz vlastně ničí:

- Hlavní příčinou poklesu početních stavů hmyzu je ztráta prostředí, v němž žije.

- Silně je ohrožuje i znečištění zbylého životního prostředí pesticidy a hnojivy, které používají zemědělci.

- Podíl na úpadku početních stavů hmyzu mají také emise z továren a měst.

- Nelze opomíjet ani vliv různých parazitů a nemocí. Stačí připomenout roli varoázy, která decimuje včely.

 
 
zdroj:  NOVINKY.cz

celý článek: zde

 
Nařízení SVS k prevenci a tlumení brucelózy zajíců na kroměřížsku.

12.2. 2019
Mimořádná veterinární opatření k prevenci a tlumení nebezpečné nákazy brucelózy zajíců.
 
Vymezení ohniska a zřízení ochranného pásma:
(1) Ohniskem, vymezeným v okruhu jednoho kilometru kolem místa odchycení
zajíce polního u obce Hulín, okres Kroměříž, se tímto předpisem vymezuje katastrální území obce Hulín.
(2) Ochranným pásmem se tímto předpisem vymezují katastrální území obcí Břest a Hulín.
 
 
zdroj:  SVScr.cz

celý článek: zde

 

 Prodej ze dvora.

2.2. 2019

Legislativní podklady, na základě kterých je umožněn prodej ze dvora:

Zákon 166/1999 Sb., veterinární zákon § 27a a vyhláška č. 289/2007 Sb., o veterinárních a hygienických požadavcích na živočišné produkty, které nejsou upraveny přímo použitelnými předpisy Evropských společenství.

V této vyhlášce jsou stanoveny podmínky distribuce malých množství produktů pocházejících z hospodářství chovatele.

Pro jednotlivé kategorie produktů jsou stanoveny tyto podmínky:

 

Zvěřina

 • Uživatel honitby nebo účastník lovu může prodávat nebo dodávat ulovenou volně žijící zvěř v kůži nebo peří, v malých množstvích přímo konečnému spotřebiteli, nebo do maloobchodní prodejny s obdobným sortimentem v rámci příslušného kraje, která ji prodává přímo konečnému spotřebiteli.
 • Za malé množství zvěře, určené k prodeji (dodání) se považuje nejvýše 30 % kusů lovcem skutečně odlovené zvěře ročně, zvěř nesmí být dále uváděna do oběhu.
 

Včelí produkty

 • Za malé množství medu, určeného k prodeji chovatelem v domácnosti chovatele, hospodářství chovatele, v tržnici nebo na tržišti přímo spotřebiteli pro spotřebu v jeho domácnosti, anebo k dodání medu chovatelem do maloobchodní prodejny na území příslušného okresu, se považuje množství nepřevyšující 2 tuny ročně, med nesmí být uváděn dále do oběhu.
 
 
zdroj:  eAGRI.cz

celý článek: zde

 

 Vraťme život do krajiny !

30.1. 2019

Naše krajina vymírá vinou příliš intenzivního hospodaření! Mizí sýčci, skřivani, koroptve, motýli, zajíci a jiné druhy zvířat. Pokusme se o záchranu krajiny, dejme jasný vzkaz politikům, že chceme krajinu pestrou, plnou života !

 
 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vraťme život do krajiny.

29. listopadu 2018

 

Vážený pane ministře,

my, podepsaní signatáři této petice, bychom rádi žili ve zdravém a krásném prostředí a takové je i předali našim dětem. Již dlouho kolem sebe vidíme pravý opak: Z evropské krajiny se vytrácí život. Z dříve všudypřítomných chocholoušů a koroptví jsou ohrožené druhy, není lehké ukázat dětem motýla nebo zajíce. Opakovaně slýcháme varovné zprávy o úbytku opylovačů a o zhoršování kvality půdy. Na mnoha polích vidíme hluboké erozní rýhy, životodárná voda odtéká bez užitku nebo způsobuje škody. Povrchové i podzemní vody jsou znečištěné pesticidy.

Žádáme Vás, abyste se z titulu své funkce zasadil o zdravé zemědělství v naší zemi a v celé Evropě.

Moudré hospodaření v 21. století musí klást důraz na takovou produkci potravin, která chrání přírodní zdroje a krajinu, na které bytostně závisí. Probíhající debata o budoucí Společné zemědělské politice EU a o zemědělských dotacích dává příležitost, aby nový systém podporoval a odměňoval odpovědné hospodaření a kladl bariéru dalšímu zbytečnému poškozování a ničení půdy, vody i přírody a krajiny. Zasaďte se, prosím, o to, abychom 58 miliard € (1450 miliard Kč), které každoročně putují do evropského zemědělství, využívali skutečně moudře.

 
Česká společnost ornitologická
Českomoravská myslivecká jednota
 
 
zdroj:  birdlife.cz

celý článek: petice

zde můžete PODEPSAT petici pro ministra zemědělství !

 

 Dánsko začalo opevňovat hranici s Německem. Staví svůj vlastní plot.

29.1. 2019

Dánsko zahájilo výstavbu 70 kilometrů dlouhého plotu na hranici s Německem. Nejde však o boj proti nezákonné migraci. Bariéra má dle úřadů zajistit, aby se do Dánska nestěhovali divočáci nakažení africkým morem prasat. Opatření přijala Kodaň přesto, že v Německu nebyly žádné případy prasečího moru zatím potvrzeny.

Choroba byla v minulých letech nicméně zaznamenána například mezi divokými prasaty v Česku či Polsku. Dánsko, které má obavy, že prasečí mor by mohl ohrozit významný dánský masný průmysl, počítá s tím, že ocelová zábrana bude 1,5 metru vysoká a bude zapuštěna 50 centimetrů do země, aby se zvířata nemohla podhrabat. Stavba má být hotová do konce letošního roku.

Podle dánské tiskové agentury Ritzau vyjde plot na 30,4 milionu dánských korun (105 milionů Kč). Dánské úřady ubezpečily, že zábrana, která bude kopírovat hranici Dánska s německou spolkovou zemí Šlesvicko-Holštýnsko po celé její délce, neovlivní pohyb lidí či vozidel přes hranici. Ten bude umožňovat 20 hraničních přechodů a přejezdů.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) varoval dánskou vládu a představitele Evropské unie, že plot negativně zasáhne i jiné druhy živočichů, například vydry, vlky, lišky a jelenovitou zvěř. Zatímco malá zvířata budou moci využívat otvory o velikosti dvacetkrát dvacet centimetrů, které mají být v plotě ve stometrových odstupech vytvořeny, větší zvířata se na opačnou stranu hranice dostanou jedině přes hraniční přechody.

 
zdroj:  idnes.cz

celý článek: zde

 

 Aféra olovo. Rybáři a myslivci se bojí unijního zákazu střeliva a závaží.

23.1. 2019

Rybáře a myslivce znepokojila zpráva Evropské agentury pro chemické látky (ECHA). Obávají se, že by kvůli ní Evropská unie mohla zakázat olůvka a olověnou munici, ke kterým podle nich neexistuje adekvátní alternativa. Ekologové varují, že tyto předměty ohrožují životy ptáků.

„Všechno alternativní střelivo je tvrdší než olovo a tím pádem ničí zbraně,“ říká prezident Ligy Libre Pavel Černý. Zakázaní olověného střeliva by podle něj mohlo vést k rychlejší amortizaci zbraní, zároveň uvádí, že by tento zákaz mohl být problematický také například pro sportovní střelce, biatlonisty i policii.

Mluvčí Evropské komise ve čtvrtek uvedla, že zprávu z loňského září ECHA nyní unijní exekutiva posuzuje a zvažuje další postup. Zpráva podle ní dokládá, že olovo ve formě střeliva a fragmentů po výstřelu představuje pro životní prostředí riziko dostatečné k tomu, aby byla dodatečná omezení oprávněná.

Paralelně ECHA navrhla celoevropské omezení olověného střeliva v mokřadech, komise o tomto návrhu hodlá v prvním čtvrtletí letošního roku začít diskusi s členskými státy EU. „Nepadlo zatím žádné rozhodnutí o tom, zda by ECHA měla připravit nějaká omezení týkající se olověného střeliva v jiných terénech, než jsou mokřady,“ dodala mluvčí.


zdroj:  idnes.cz

celý článek: zde

 

 Myslivecká turistika u nás kvete. Středočeský kraj se stává ústředním místem lovecké sezóny.

21.1. 2019
Středočeský kraj má v jedné věci před Prahou navrch. Tím jsou rozlehlé obory, které lze využívat na lov. Krásná příroda, hrady a zámky jsou vítaným bonusem k tradici, která k naší krajině neodmyslitelně patří.

Kromě velmi tradiční zvěře, jakou jsou bažanti, kachny a zajíci, je možné lovit také jeleny, srnce, muflony, černou zvěř a v regionu Kolínska a Nymburska můžete narazit na daňky. Opravdovým unikátem je pak výskyt tetřeva hlušce v regionu kolem Brd.

Středočeský kraj tedy pochopil, že má na co nalákat nové, ale třeba také stálé zákazníky. Odhadem se každý rok lovu účastní až 20 tisíc turistů. Největší popularitu má Středočeský kraj u sousedů z Rakouska a Německa. Na lov trofejové zvěře se však vrací lidé z Ameriky, ale také z Ruska.

Jen ve Středočeském kraji se vydává průměrně kolem 30 milionů povolenek k lovu ročně včetně myslivců. Zde vzniká kolize názorů, protože jedna strana by si přála větší uzavření komunity, a druzí naopak cítí ekonomickou příležitost.

 

zdroj:  ctidoma.cz

celý článek: zde

 

 Punt gun byla schopná zabít 50 ptáků jedním výstřelem.

20.1. 2019

Tyto monstrózní pušky byly používány v USA na lov vodního ptactva. Byly nazývány Punt gun podle člunu, ze kterého se nejčastěji střílelo. Punt je v češtině pramice. Zbraně byly schopny vypálit najednou téměř jednu libru broků a mohly zabít až padesát ptáků jedním výstřelem. Asi není překvapením, že byly zakázány, protože docházelo k devastaci populace volně žijících ptáků.

Zbraň byla připevněna k pramici, a lovec tak musel manévrovat celou lodí, aby zbraní zamířil. Zbraně byly tak výkonné, že výstřel posunul loď zpět po hladině.

 

zdroj:  securitymagazin.cz

celý článek: zde

 
Myslivec na Slovensku zastřelil jelena u krmení.

17.1. 2019

Značné pobouření vyvolalo na Slovensku video, na němž je vidět myslivce, který střílí na mladé jeleny při krmení v pohoří Čergov na severu země. Záběry zveřejnila facebooková stránka Čergov Mizející divočina, kde aktivisté poukazují na neetický lov zvěře.

Případ se stal 11. ledna a záběry zveřejněné na sociální síti vyvolaly vlnu rozhořčení. „Toto je péče o zvěř, o níž mluví myslivci?“ kladou si otázku aktivisté, kteří chtěli zveřejněním videa poukázat na to, že mezi myslivci jsou jednotlivci, kteří nedodržují etické a morální pravidla lovu.

Čin odsoudila také Slovenská myslivecká komora. „Jsme tímto videem pobouřeni. Autora jsme požádali o spolupráci při odhalování podobného jednání,“ uvedli myslivci.

Podle zákona může myslivec střílet v tomto období pouze v případě, že zvěř je dál než 200 metrů od krmení. „Tento myslivec každopádně porušil všechny morální a etické principy,“ dodala myslivecká komora.


zdroj:  novinky.cz

celý článek: zde

 
Neštěstí v USA v při honu zavinil pes.

15.1. 2019

Branch, mimo jiné otec ročního syna, se v prosinci vydal na hon s několika přáteli a také labradorským retrívrem, který mužům patřil. K nehodě došlo, když pes vyskočil na korbu auta, kde se nacházely i zbraně, tak nešťastně, že z jedné brokovnice vyšel výstřel. Muž byl postřelen zhruba ze vzdálenosti 120 centimetrů.

Zraněný muž byl okamžitě dopraven k silnici, kde jej ošetřili záchranáři, jež ho následně transportovali do nemocnice. I přes rychlou pomoc se lékařům nepodařilo postřelenou levou nohu zachránit a došlo k amputaci. Branch zůstal v kritickém stavu.

 

zdroj:  novinky.cz

celý článek: zde

 

 EU straší myslivce i policisty zákazem olova v projektilech.

10.1. 2019

Odzvoní olověným střelám a rybářským závažím? V EU spěje ke konci debata o plošném zákazu olova kvůli ochraně ptactva, ryb a zvěře. Kritici tvrdí, že jde o další snahu Bruselu, jak ještě víc omezit legální držitele zbraní, která navíc ve výsledku může dopadnout i na policii.

Evropská komise už na konci roku 2015 pověřila Evropskou agenturu pro chemické látky (ECHA), aby prověřila možnosti případného zákazu olověného střeliva i rybářských závaží.

Loni na podzim agentura došla k závěru, že používání olova představuje riziko pro životní prostředí a zdraví lidí. Legislativně se sice v Bruselu zatím jedná o zákazu olova na mokřadech, který v Česku již několik let platí, kritici se ale obávají, že jde o první krok k větším restrikcím.

Kvůli možnému zákazu olova se chystají na vládu a parlament prostřednictvím platformy Liga Libe obrátit i rybáři, myslivci, sportovní střelci i vojáci v záloze.
Každá ze skupin protestujících proti zákazu má své argumenty. Podle rybářů se olovo dobře zpracovává a je těžké. Podle myslivců náhradní ocel méně zraňuje zvěř a je nebezpečná pro lovce, protože se odráží. Výrobci střeliva mluví o výrazném zdražení, na což slyší sportovní střelci a majitelé zbraní.

„V nejbližších dnech se vládě i vedení Sněmovny a Senátu chystáme odevzdat protestní dopis, ke kterému se připojila také Českomoravská myslivecká jednota, Český střelecký svaz, Svaz vojáků v záloze ČR, Moravský rybářský svaz a Český rybářský svaz,“ řekl Právu šéf platformy Pavel Černý, jehož organizace vznikla na protest proti zbraňové směrnici EU.

„Když k tomu připočteme podpisy pod petici proti evropské směrnici, kterou podepsal i prezident Zeman, premiér Babiš a předseda Sněmovny Vondráček, tak dopis vyjadřuje protest téměř milionu občanů,“ dodal Černý.

Interpelace na ministra obrany ve věci zákazu olova ve střelivu rybářském olůvku můžete číst zde.

 
 

zdroj:  novinky.cz

celý článek: zde

 Motorkáři stále ničí lesní cesty a ohrožují lesní cesty !

20.12. 2018

Jízda na motorce nebo čtyřkolce lesem je nezákonná – hrozí za ni patnáctitisícová pokuta. Lesníci se přesto s motorkáři, kteří porušují zákaz vjezdu, setkávají téměř denně.

 
Za jízdu přírodou mohou řidiči ve správním řízení dostat až patnáctitisícovou pokutu.

 

zdroj:  ČESKÁ TELEVIZE

celé video: zde

 

 Nařízení SVS č.: 2018/134060-G ze dne 8.11. 2018.

14.12. 2018

Mimořádná veterinární opatření k zamezení šíření nebezpečné nákazy – afrického moru prasat na území České republiky.


zdroj:  ČMMJ

nařízení: zde

 

 PROSTĚJOV_Myslivci dostali svolení k odstřelu mývala severního a psíka mývalovitého.

13.12. 2018

Psík mývalovitý a mýval severní. Mají spoustu společného. Jsou roztomilí, pochází z jiných kontinentů, žijí v přírodě České republiky, mají početné vrhy mláďat, rychle se zabydlují na nových územích. Jsou pohromou pro drobnou zvěř. V červenci letošního roku proto požádal Okresní myslivecký spolek Prostějov Odbor životního prostředí prostějovského magistrátu o vydání povolení jejich odlovu. A magistrát svolil.
 
V krajině přibývá predátorů
a ubývá ptactva a drobné zvěře, která se stává ohroženým druhem.
 
 
Oba predátoři jsou v naší krajině nepůvodní zvěří a působí velké škody na drobné zvěři. Jsou noční tvorové a velice ostražití. Vyskytují se po celém okrese, nejvíce tam, kde je ještě nějaká drobná zvěř. Mýval severní jde i do obcí, rád se zdržuje na zemědělských  farmách.
 
Odlov geograficky nepůvodních druhů živočichů – mývala severního (Procyon lotor) a psíka mývalovitého (Nyctereutes procyonoides) bude prováděn ve správním území Magistrátu města Prostějova, jako obce s rozšířenou působností. "Odlov budou provádět držitelé platného loveckého lístku, kteří jsou v příslušných honitbách oprávněni vykonávat právo myslivosti," upozornil magistrát s tím, že omezení doby odlovu v rámci kalendářního roku se nestanovuje. Doba platnosti vydaného povolení je stanovena do 31.3.2020 ode dne nabytí právní moci rozhodnutí.
 
 

zdroj:  PROSTĚJOVSKÉ NOVINKY

dokument z Magistrátu města Prostějova:  veřejná vyhláška

celý článek: zde

 

foto:  mýval severní

foto:  psík mývalovitý

 

Tomáš Kušta, Katedra ochrany lesa a myslivosti, Fakulta lesnická a dřevařská, ČZU v Praze.

Vývoj populace a perspektivy v ČR. prezentace zde

 

Tomáš Kušta, Jaroslav Červený, Miloš Ježek, Katedra myslivosti a lesnické zoologie, Fakulta lesnická a dřevařská, ČZU v Praze.

Vetřelci v naší přírodě. prezentace zde

 

rozíly mezi šelmami:  čti a najdi rozdíly zde

  

ČMMJ_Tisková konference " Vlk, vydra a bobr: romantika, ale především odpovědnost ".

12.12. 2018

Záznam z tiskové konference Českomoravské myslivecké jednoty, Českého rybářského svazu a Rybářského sdružení ČR na téma "Vlk, vydra a bobr: romantika, ale především odpovědnost".
 

zdroj:  ČMMJ

celé video: zde

 
POLICIE STÍHÁ MUŽE S MYSLIVECKÝMI ZKOUŠKAMI, KTEŘÍ MĚLI PO NOCÍCH PYTLAČIT.

6.12. 2018


zdroj:  PRIMA TV

celé video: zde

 
Začátek zimy bude podle pozorování zvířat mrazivý.

4.12. 2018

Spíše mrazivý a s minimem sněhových srážek má být začátek zimy. Vypovídají o tom podle něj kupříkladu bohaté štětiny divočáků, silné opeření sýkorek, huňaté kožichy psů, koček a také nevídaný apetit králíků a dalšího domácího zvířectva.

Vysoká i černá zvěř začala v centrálním Krušnohoří sestupovat do středních poloh před zhruba dvěma týdny. Nesoustředí se ale okolo krmelců, volně migruje v přírodě, což podle Kovaříka značí, že zvěř neočekává v blízké době silné přívaly sněhu. „Kdyby napadl sníh, tak by s těmi svými kopýtky nemohla chodit tak jako my a propadala by se a špatně by se ke krmelcům dostávala,“ vysvětlil Kovařík.

Na druhou stranu je podle pozorovatele přírody ze Šindelové vidět, že má zvěř silné podkožní zásoby. „Tam je vidět, že zima asi studená bude,“ poznamenal Kovařík s tím, že podobně jsou připravena na mrazivé počasí i domácí zvířata, která žijí venku na dvorku.

 

zdroj:  novinky.cz

celý článek: zde

  

V Ralsku našli mrtvou vlčici. Zabilo ji zřejmě divoké prase.

1.11. 2018

Mrtvé tělo mladé vlčice našli lesníci v lesích bývalého vojenského újezdu Ralsko na Českolipsku, nedaleko obce Hradčany. Podle ochránců přírody se zdá, že vlčice zahynula po souboji s jiným zvířetem, pravděpodobně divokým prasetem.

Pokud došlo skutečně k zápasu s divokým prasetem, je to další jasný důkaz, že vlci ve zdejší krajině plní svou funkci a prasata loví,“ řekl Ladislav Pořízek, ředitel Správy CHKO Kokořínsko - Máchův kraj, která do Ralska také zasahuje. „Přítomnost vlků pomáhá zlepšit stav zdejších lesů. Jejich kořistí je i vysoká zvěř, která působí nemalé škody zemědělcům a brání přirozené obnově lesa, protože okusuje mladé stromky,“ dodal Pořízek.

To, že prasata divoká jsou běžnou součástí vlčího jídelníčku, dokládají podle ochránců přírody náhodné fotografie vlka nesoucího sele i video, které pořídila fotopast v polských Stolových horách. „Ne vždy je ale vlk v těchto střetech vítězem,“ upozornila Šůlová.

 

zdroj:  novinky.cz

celý článek: zde

 

 


 

Majitel rybníka revolverem bránil svůj pozemek před třemi mladíky.

30.10. 2018

Karvinská policie obvinila sedmačtyřicetiletého muže z Petřvaldu na Karvinsku z nebezpečného vyhrožování. Podle vyšetřovatelů se dostal v neděli do konfliktu s trojicí mladíků, kteří měli údajně v plánu vstoupit na jeho pozemek, aniž by jim to dovolil.

 

Incident v Petřvaldu se odehrál v neděli odpoledne, kdy muž zaznamenal skupinku tří mladíků (15, 16 a 17 let), kteří přicházeli k jeho zahradě. „Nejspíše se mu vysmívali, že večer zajdou na jeho rybník. Muž v rozčilení sedl do vozidla, mladíky dojel a vystoupil,“ popsala v úterý mluvčí policie Zlatuše Viačková.

Muž měl podle ní v ruce revolver, ze kterého vystřelil do silnice. Dva z mladíků utekli, třetího muž chytil v rozčilení pod krkem a odtáhl ho mimo silnici. Tam znovu vystřelil, tentokrát do pohozené prázdné plechovky. „Během svého jednání mladíkovi řekl, že si svůj majetek bude bránit a že jim opravdu ublíží. Nikdo nebyl zraněn. Muž se doznal a svého jednání litoval. Přiznal, že je zoufalý z neustálého poškozování svého majetku,“ upřesnila mluvčí.

Policisté muže na místě zadrželi, přičemž jim dobrovolně odevzdal revolver typu Flobert 6 mm. „Policejní komisař muže obvinil ze spáchání přečinu nebezpečné vyhrožování. Trestní sazba přečinu je odnětí svobody až na tři léta,“ dodala Viačková.

 

zdroj:  novinky.cz

celý článek:  zde

 

 


 

Víte, co může při nehodě způsobit nepřipoutaný pes ?

9.10. 2018

Češi jsou velmi aktivními milovníky domácích mazlíčků. Jen v Praze je registrováno na 80 tisíc psů a další možná tisíce tu jsou buď bez registrace nebo ji mají v jiném okrese. Většina majitelů své mazlíčky vozí v autech, ale ne každý si uvědomuje, jak moc je pes nebezpečný, pokud jede nepřipoutaný.

Kdo by svého psího mazlíčka nemiloval. Většina majitelů je schopna za ně utratit velké peníze, ale už možná neví, že stejné peníze a stejnou péči by měli věnovat také jejich bezpečnosti při přepravě. Často kolem sebe na silnicích vídáme psíky, kteří si během cesty hoví na zadním platě, na klíně spolujezdce nebo dokonce řidiče. Jiní zase pospávají na zadních sedadlech. Ty větší pak často najdou své místo v zavazadlovém prostoru. Jakkoliv je toto možná příjemné pro pejska, v případě nehody se taková liknavost majitelů může proměnit v pořádný malér.

Je to jednoduchá matematika. Při nárazu v rychlosti jen 40 km/h může domácí mazlíček vyvinout sílu rovnající se až 40násobku jeho hmotnosti. Možná vám teď problesklo hlavou, že vaše čivava váží jen 2 kilogramy, ale nezapomeňte si ty 2 kilogramy vynásobit 40. V případě nehody je tak z malé čivavy rázem dospělý chlap, který může posádku i zabít.

 

zdroj:  garaz.cz
celý článek:  zde

 

 


 

ČMMJ_soutěž Ekologické komise - HONITBA roku 2017. 

4.10. 2018

Dokument Českomoravská myslivecká jednota o soutěžních honitbách v 2. ročníku soutěže Honitba roku.

 

video

 
 Svatováclavské hody v Tovačově 27.září - 30.září 2018. 

24.9. 2018

Myslivecké sdružení MS HANÁ Tovačov se tradičně aktivně zapojí do oslav Svatováclavských hodů v Tovačově. V našem stánku Vás rádi přivítáme a nabídneme Vám speciality české kuchyně určené nejen pro gurmány, ale pochutnáte si u nás i na zvěřinových specialitách.

 

 
 


 

Na Hané se přemnožili mývalové, úřady začaly jednat o povolení odstřelu. 

8.8. 2018

Na střední Moravě se v posledních letech přemnožil mýval. Vychytralá severoamerická šelma do tuzemské přírody nepatří, nemá zde přirozeného nepřítele. Nerušeně tak likviduje populaci drobných zvířat a vzácným ptákům vybírá hnízda. Úřady už proto jednají o jeho odstřelu.

Z mývala se tím stane nebezpečný predátor, který postupně likviduje původní populace drobné zvěře či ptactva. A přesně to se děje v posledních letech v celém Česku, včetně střední Moravy.

 
„Loví hlavně v noci a zvěř, jako jsou zajíci, bažanti nebo koroptve, má jako potravu. Leze i po stromech, takže jde i po ptácích a vybírá jim hnízda. Do naší přírody ho musel někdo vypustit, protože sám se sem dostat nemohl.
 
Mýval ovšem nepohrdne ani drobnými živočichy a pojídá tak žáby, čolky, ještěrky nebo myši. Škody způsobené rostoucí populací mývalů už jsou tak značné, že prostějovský magistrát před pár dny zahájil správní řízení o jeho likvidaci. O povolení odlovu mývala severního a psíka mývalovitého požádali myslivci z Prostějovska.
 
„Jsou to nepůvodní, velmi přizpůsobivé druhy, které nemají přirozené nepřátele, vytlačují domácí druhy z jejich přirozených biotopů a podílí se na likvidaci původní fauny a drobné zvěře."
 
Proti likvidaci mývala nic nemají ani ochránci přírody. „Je to opravdu invazivní, nepůvodní druh, který se k nám nějak dostal.
 
Vybírá hnízda vzácných ptáků a je s ním docela problém, protože u nás nemá nepřítele a dělá si tady, co chce. Z našeho pohledu do tuzemské přírody nepatří,“ potvrdila Eliška Kulhavá z Českého svazu ochránců přírody v Prostějově. Pokud se podle ní podaří nějakého mývala odchytit, putuje do ZOO.
 
 
 
zdroj:  iDNES.cz
celý článek:  zde
 
 
 

 

Tradiční SRPNOVÁ NOC 2018 v zahradě mysliveckého domu MS HANÁ Tovačov. 

8.8. 2018

Myslivecké sdružení HANÁ Tovačov si Vás tímto dovoluje pozvat na tradiční Srpnovou noc pořádanou v zahradě mysliveckého domu v Tovačově dne 18.8. 2018 od 20:00hodin.

 

 mapa

 

 


 

O "zboják" lidé přichází kvůli zdraví, vypršení platnosti i ztrátě bezúhonosti.

6.8. 2018

Nejčastější je vypršení platnosti. Následuje odnětí průkazu z důvodu ztráty bezúhonnosti, tedy odsouzení z důvodu trestné činnosti,“ vysvětluje Bartošová. Část tvoří také lidé, kteří přijdou o zbrojní průkaz kvůli spáchání více než jednoho přestupku týkajícího se zbraní a střeliva.

Stačí, abyste ztratil doklady nebo zbraň, a když se vám to stane dvakrát, tak jste bez zbrojáku,“ uvádí předseda Sportovně střeleckého klubu Ústí Miloš Maux, který je zároveň provozovatelem střelnice na Mariánské skále v krajské metropoli.

Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/o-zbrojak-lide-prichazi-kvuli-zdravi-vyprseni-platnosti-i-ztrate-bezuhonosti-20180805.html

Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/o-zbrojak-lide-prichazi-kvuli-zdravi-vyprseni-platnosti-i-ztrate-bezuhonosti-20180805.htmlZe zákona může ale lékař po pacientovi požadovat jakékoli vyšetření, které považuje za nutné pro potvrzení zdravotní způsobilosti k držení zbrojního průkazu. Jde nejčastěji o neurologické, kardiovaskulární či psychiatrické diagnózy,” doplňuje vedoucí lékařka Mojí ambulance Ludmila Mazylkinová.

Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/o-zbrojak-lide-prichazi-kvuli-zdravi-vyprseni-platnosti-i-ztrate-bezuhonosti-20180805.html
 
„U nás jsou velmi náročné předpisy na zdravotní způsobilost i bezúhonnost, nikde jinde na světě to takhle přísné není,“ tvrdí Maux s tím, že v průměru 20 % všech uchazečů zkoušku v kraji nesloží.
Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/o-zbrojak-lide-prichazi-kvuli-zdravi-vyprseni-platnosti-i-ztrate-bezuhonosti-20180805.html
 
Pokud člověk o zbrojní průkaz přijde a vlastní zbraň, je dle zákona povinný ji odevzdat na policii, která ji uskladní. Zbrojní průkaz je možné mít od 21 let.
Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/o-zbrojak-lide-prichazi-kvuli-zdravi-vyprseni-platnosti-i-ztrate-bezuhonosti-20180805.html
 
 
 
zdroj:  deník.cz
celý článek:  zde
 
 
 

 

Neuvěřitelná pozorování na tovačovských jezerech jsou rájem pro ornitology. 

6.6. 2018

Poznáte lžičáka pestrého? Víte, jaké zvuky vydává lejsek bělokrký? Pokud chcete své znalosti o ptactvu rozšířit, vhodnou cestou jsou ornitologické exkurze pro veřejnost, které pořádá Moravský ornitologický spolek. Ideálním místem jsou už několik let tovačovská jezera, kde hnízdí desítky druhů opeřenců.

 

Tovačov je pro pozorovatele jedinečný

Podle něj je zdejší lokalita v celé republice výjimečná. „V Tovačově byly pozorovány druhy ptáků, které nebyly nalezeny nikde jinde. Například některé druhy racků či keptušek, jež jsou podobné čejkám. Tady se objevují úplně neuvěřitelné kousky !

 

Vidět některé ptáky chce štěstí

I přesto, že Jiří Šafránek navštěvuje lokalitu desítky let, stále ho neomrzela. „Když najdeme nový druh, vždy to potěší. Dnes to byl králíček ohnivý, kterého jsem letos viděl poprvé. Je to pták horských lesů, zrovna táhnou, takže se můžou objevit kdekoliv.

 
 
zdroj:  HANÁCKÉ NOVINY
 
celý článek:  zde
 
 
 
 

 

4. Česko - Slovenská soutěž mysliveckých trubačů 2018. 

28.5. 2018

akce se koná v LIPNÍKU nad Bečvou 1. – 2.6. 2018

Sólové i souborové troubení. Čtvrté mezinárodní klání se koná u příležitosti 90. výročí vzniku státního podniku VLS ČR.

 

Pátek 1. 6. 2018:

v 18.00 – Svatohubertská mše v kostele sv. Jakuba.

 

Sobota 2. 6. 2018:

v 8.00 – slavnostní zahájení v zámecké zahradě,

v 9.00 - doprovodný program a soutěže pro děti v parku,

v 16.30 - koncerty skupiny Leopardi a trubačů na náměstí (do 18.00).

 

Pod záštitou Ladislava Oklešťka, hejtmana Olomouckého kraje a Ing. Josefa Vojáčka, ředitele Vojenských lesů a statků ČR, s. p., pořádají Českomoravská myslivecká jednota, z.s., Klub trubačů ČMMJ, Klub trubačov SR a Slovenský poľovnícky zväz ve spolupráci s Městem Lipník nad Bečvou a Základní uměleckou školou Potštát.

 

Adresa a kontakt

 • kontaktní osoba: Středisko volného času
 • tel.: 580 582 909
 • Informační centrum Lipník nad Bečvou
 
 
 
 
 
Zdroje:
 

 

tradiční ČERVNOVÁ NOC 2018 v zahradě mysliveckého domu MS HANÁ Tovačov. 

21.5. 2018

Myslivecké sdružení HANÁ Tovačov si Vás tímto dovoluje pozvat na tradiční Červnovou noc pořádanou v zahradě mysliveckého domu v Tovačově dne 16.6. 2018 od 20:00hodin.

 plakát

 mapa

 

 


 

Zpravodaj ČMMJ - květen 2018.

10.5. 2018

odkaz zde: květen 2018

 


 

dokument ČMMJ - Drobná zvěř, současné problémy a způsoby řešení !

7.5. 2018

ČMMJ se zaměřuje na problém úbytku drobné zvěře, která je považována za indikátor zdravotního stavu krajiny. Ve spolupráci s předními odborníky jsme vytvořili poutavý dokument, který jasně poukazuje na jednu z významných příčin klesajících stavů – způsob zemědělského hospodaření a zároveň navrhuje reálné možnosti řešení.

Dokument je určen pro všechny členy a další, kterým není naše příroda, krajina a především biodiverzita lhostejná.

Reportáž lze prezentovat také veřejnosti, například během akcí, které Váš OMS pořádá. Problém způsobu zemědělského hospodaření na významné ploše našeho státu s dopady nejen na drobnou zvěř se týká nás všech !

 

video zde

 


 

GDPR a naše webové stránky.

24.4. 2018

V rámci zavádění ochrany dat budou v nejbližších dnech naše webové stránky optimalizovány.

 

Co je GDPR?

Obecné nařízení o ochraně osobních údajů, anglicky General Data Protection Regulation (odtud zkratka „GDPR“), celým názvem nařízení Evropského parlamentu a Rady EU 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES, je novou celoevropsky přímo závaznou komplexní právní regulací, která výrazně zvýší ochranu osobních dat občanů. GDPR nabývá účinnosti 25. května 2018.

 

zdroj:    Úřad pro ochranu osobních údajů

 


 

Pozvánka na myslivecké dny v Hranicích.

13.4. 2018

Zveme všechny myslivce a příznivce myslivosti na myslivecké dny do Hranic ve dnech 27. až 29. dubna 2018.

 

pozvánka č.1

pozvánka č.2

 


 

Každé tři dny zabaví policie někomu zbrojní průkaz kvůli zdraví.

5.3. 2018

V celé zemi loni přišlo o možnost legálně nosit zbraň 124 lidí kvůli tomu, že jeho zdravotní stav představoval riziko. Nejvíc v Praze – 24, na jižní Moravě jen o čtyři méně. Mezi nimi jsou ti, jejichž podlomené zdraví může být hrozbou pro ostatní nebo se věkem snížila jejich schopnost zbraně bezpečně ovládat.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

JAK PROSTÉ !

Padesátiletý muž z Mostu se hádal s manželkou tak zuřivě, až je musela krotit policie. Při domlouvání žena policistům oznámila, že jí manžel hrozil zbraní. Muž musel legálně drženou pistoli i zbrojní průkaz odevzdat a podstoupit lékařské vyšetření.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Loni to bylo každé tři dny, co policie v Česku sebrala někomu zbrojní průkaz kvůli tomu, že jeho zdravotní stav představoval riziko. Někteří už nebyli aktivními střelci, třeba muž, který trpěl Alzheimerovou chorobou a už ani nevěděl, že nějaký průkaz má. Některé případy byly dramatičtější. Třeba na Zlínsku policisté zadrželi několik zbraní muži, který vyhrožoval, že jednu použije proti sobě. Jeho příbuzní se svěřili lékaři a ten se ihned obrátil na policii.

 

celý článek zde

zdroj: iDNES.cz 

 


 

Vláda schválila novelu zákona o zbraních.

7.2. 2018

Vláda schválila novelu zákona o zbraních. Zkrátí se platnost zbrojních průkazů a registrovat se budou muset i znehodnocené zbraně.

 • Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních vycházející ze směrnice Evropské unie. Nyní ji ještě musí schválit Parlament.
 • Díky novele se zkrátí doba platnosti zbrojních průkazů a vzniknou dvě nové kategorie zbraní. Přísnější legislativě tak budou podléhat například historické, znehodnocené či plynové zbraně.

 

Hlavní změny návrhu:

 • Zavádění dvou nových kategorií zbraní: A-I a C-I. Jde o zbraně, které dnes tvoří podmnožinu zbraní kategorie B, resp. D.
 • Zpřesnění podmínek nabývání vlastnictví, držení a nošení vybraných kategorií zbraní a střeliva. Vymezení důvodů, pro které lze žádat o udělení výjimky.
 • Omezení velkokapacitních zásobníků.
 • Kontrola a předávání informací mezi držiteli zbrojních licencí a Policií České republiky a mezi členskými státy navzájem.
 • Doba platnosti zbrojního průkazu se v souladu s požadavky revidující směrnice zkrátí z deseti let na pět let.
 • Úprava výše souvisejících správních poplatků.

 

Celý proces je urychlen tak, aby se stihla implementační lhůta, která končí 14. září 2018.

 

celý článek zde.

zdroj:  Hospodářské noviny

 


 

Metodika kontroly zdraví a nařízené vakcinace na rok 2018.

22.1. 2018

Metodiky kontroly zdraví a nařízené vakcinace na rok 2018.

Úprava zástřelného a nálezného na Africký mor prasat.

 

Ve stručnosti na našem kraji:

- nálezné se v celé republice mimo oblast s intenzivním odlovem zvyšuje na 2000,- Kč, v oblasti s intenzivním odlovem na 3 000,-Kč 
- Zástřelné za AMP v oblasti s intenzivním odlovem se zvyšuje na 2 000,-Kč 
 

nařízení: Ministerstvo zemědělství č.j.: 2187/2018 - 17212, v Praze dne 17.1.2018, celé nařízení MZe

SVS ČR: AMP – Mapy

zdroj: OMS Přerov

 

UHYNULÁ DIVOKÁ PRASATA (stav k 19. 1. 2018)

Přehled výsledků vyšetření uhynulých divokých prasat ve Zlínském kraji

OBLAST

Celkem

Pozitivní

Pozitivních %

Negativní

Čekající

na výsledek

vysoce riziková oblast v rámci zamořené oblasti (uvnitř ohradníků)

241

190

78,8

49

2

zamořená oblast (vně ohradníků)

88

9

nehodnoceno

78

1

mimo zamořenou oblast

63

0

nehodnoceno

63

0

CELKEM

392

199

nehodnoceno

190

3

 


 

Odměna za zastřeleného divočáka vzroste na 8.000 korun.

19.1. 2018

Kvůli boji s africkým morem prasat se od pátku zvýší odměna za zastřelené divoké prase na 8000 korun. Vzroste i odměna za nalezení uhynulého kusu v celé České republice, nyní se vyplácí 3000 až 4000 korun.

„Od 19. ledna bude výše zástřelného výrazně navýšena, a to na osm tisíc korun za kus. Současně je navýšeno nálezné v celé ČR i v oblastech s rizikem výskytu afrického moru prasat s cílem podpořit provádění aktivního vyhledávání uhynulých divokých prasat, které umožní jejich laboratorní vyšetřování a poskytne nezbytné informace o aktuální nákazové situaci a jejich změnách a trendech,“ popsal Babiš.

zdroj: deník iDNES.cz

 

 

 

 

Africký mor prasat - rozcestníky.

18.1. 2018

 

Africký mor prasat - Nařízení vydaná SVS:               nařízení  

Články o africkém moru prasat na SVS:                   články   

Postupy při nálezu uhynulého prasete:                     postupy   

Ozdravovací programy, dotace, náhrady:                  dotace 

Krizové linky pro hlášení nákaz:                                linka

MAPA zamoření africkým morem prasat:                  MAPA   

Proškolený lovec                                                       prezentace  

Výborně zpracované stránky o AMP:                        info 

 

Aktuální informace:                                22.1. 2018 

 

 

 

Byl ukončen monitoring Aujeszkyho choroby u divokých prasat

 

Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje, že k 31.12.2017 končí na území České republiky monitoring výskytu Aujeszkyho choroby u ulovených divokých prasat.

Nárok na zástřelné ve výši 1000 Kč lze uplatňovat pouze u vzorků odebraných do 31.12.2017. Za vzorky odebrané po tomto termínu již nebude propláceno zástřelné.

 

Z výsledků posledního rozsáhlého monitoringu Aujeszkyho choroby uskutečněného v letech 2011 až 2013 vyplynulo, že v průměru každý třetí divočák přišel do styku s virem Aujeszkyho choroby a má proti tomuto viru protilátky. Výsledky aktuálního monitoringu, v jehož rámci lovci zaslali k 19. 12. 2017 více než 58.000 vzorků k vyšetření, budou vyhodnoceny v prvním čtvrtletí roku 2018.

I nadále bude v příštím roce platit povinnost vyšetřovat všechna ulovená divoká prasata na přítomnost nebezpečného parazita svalovce (Trichinella spp.).

Rovněž bude pokračovat povinné vyšetřování ulovených divokých prasat na africký mor prasat v oblasti s intenzivním odlovem (části krajů: Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský) a v zamořené oblasti (okres Zlín). Výše zástřelného za vzorek odeslaný k laboratornímu vyšetření zůstává na současné úrovní.

 

Aujeszkyho choroba je nebezpečná nákaza přenosná na více druhů zvířat. Prase je považováno za přirozeného hostitele a může tuto infekci přežít. Nákaza je přenosná na skot, ovce, kozy, psy, kočky, králíky i na volně žijící živočichy, u kterých vyvolává nesnesitelné svědění a končí vždy úhynem. Na člověka se nákaza nepřenáší.

Česká republika má status země prosté Aujeszkyho choroby v chovech domácích prasat. Poslední případ této nákazy u hospodářských zvířat se vyskytl v malochovu prasat v Nové Vsi v okrese Benešov v březnu 2004. Prasata se tehdy nakazila od uloveného divočáka. V posledních letech každoročně dochází k několika případům úhynu loveckých psů na tuto nákazu. Psi se zpravidla infikují během kontaktu s divočáky při lovu. SVS proto opakovaně upozorňuje chovatele, aby pokud možno přímému kontaktu svých psů s divokými prasaty zamezili. Psi by se neměli dostat do styku s krví a vývrhy ani syrovým či nedostatečně upraveným masem divokých ani domácích prasat. Účinná vakcína proti nákaze v současné době neexistuje.

 

V souvislosti s výskytem afrického moru prasat již od července platí požadavek intenzivního odlovu přemnožených divokých prasat bez rozdílu pohlaví a věkové kategorie v rámci celé ČR.

 

zdroj:  SVS ČR

 


 

Výzva členům od předsedy ČMMJ.

5.1. 2018

Věnujte prosím pozornost následující informaci předsedy Českomoravské myslivecké jednoty.

 

V budoucnosti bychom Vás rádi kontaktovali přímou cestou emailových adres, kde bude následně nabídnuta i možnost zrušení odebírání informačních emailů. Aktualizujte si proto, prosím, své údaje ve Vaší kartě v členské evidenci SW Diana, případně na příslušném okresním mysliveckém spolku.

celý dopis zde  

 

elektronická Evidence členů ČMMJ.

webový odkaz zde  

 

 

Ing. Jiří JANOTA
předseda

 

Českomoravská myslivecká jednota, z.s.

pracoviště: Lešanská 1176/2a, 141 00 Praha 4
sídlo: Jungmannova 32/25, 115 25 Praha 1

 

Tel: +420 221 592 961
Email: cmmj@cmmj.cz
Web: www.cmmj.cz

 


 

Prodej štěňat IRSKÝ SETR.

3.1. 2018

Náš kolega a myslivec ing. Stanislav Mraček prodává poslední pejsky Irského setra. Více informací najdete v sekci: BAZAR.

odkaz zde

 


 

V ohnisku afrického moru zůstávají poslední kusy divočáku.

2.1. 2018

Úplná eliminace černé zvěře v ohnisku zamoření afrického moru prasat na Zlínsku je jedinou možností, jak se vyhnout rozšíření nebezpečné choroby. Tak o moru prasat a současných opatřeních hovoří šéf krajské veterinární správy Zlínského kraje František Mahdalík. Podle něj je nyní v ohnisku něco přes deset kusů divočáků.

Od konce července, měsíc po prvním nálezu pozitivních uhynulých kusů, se v okrese Zlín podařilo zastřelit více než dva tisíce kusů černé zvěře, z toho 553 divokých prasat v samotném ohnisku zamoření (červená zóna), které se rozprostírá na padesáti čtverečních kilometrech severovýchodně od Zlína. Patnáct kusů této zvěře bylo v červené zóně nakaženo africkým morem.

Myslivcům a Státní veterinární správě se zároveň podařilo v červené zóně objevit 191 uhynulých divokých prasat, která byla napadena africkým morem. Dalších 183 uhynulých divočáků objevených v červené a v mírnější zelené zóně zamoření nakaženo nebylo.

Kance nejde zastavit

Nyní očekává, že dojde ke ztížení podmínek udržení afrického moru v ohnisku zamoření. Je podle něj totiž pravděpodobné, že v posledních týdnech došlo k přecházení zvěře přes pachové i elektrické ohradníky.

„Koncem prosince napadl sníh a došlo k omezení funkčnosti elektrických ohradníků. Pořád běží říje divokých prasat a kanci mají silný hormonální tlak. Kanci nyní migrují, ať se nám to líbí, nebo ne. Ty nezastavíme. Zatím ale máme veškeré nálezy kusů pozitivních na africký mor v červené zóně, tedy v ohnisku zamoření. Doufejme, že díky likvidaci kusů v červené zóně nedojde k masivnímu rozšíření moru do dalších oblastí,“ poznamenal Mahdalík.

celý článek zde

zdroj: www.novinky.cz 

 


 

Jak herci vidí nimrody. Parodie s názvem Mistrák.

7.12. 2017

Je to ještě zábavné ? Je tolik volnočasových aktivit, ale žádná recese se nesetkává s takovou negativní reakcí jakou je právě myslivost ! Přitom myslivost má jednu z nejdelších tradic. Kupříkladu rybáři nebo včelaři jsou těchto trapných urážek v médiích ušetřeni. Za zmínku by jistě stálo kolik toho právě myslivci udělali pro ochranu přírody. Většina myslivců nejsou držitelé pozemků, ale starají se o ně jako by jim to patřilo. Nebo už někdo viděl majitele pozemků jak vysazují remízky, odklízí odhozený odpad od nezodpovědných občanů nebo přikrmují zvěř v nouzi zimního strádání za peníze spolku a ve svém volnu.

Myslivost je nevýdělečná činnost spojená s odmítavou kritikou společností. Ale to ještě neznaméná, že si musíme nechat všechno líbit. Přijďte mezi nás a ukažte nám jak to jde dělat lépe. To jsou naši protivníci v takové hluboké depresi, že už neví čím zaujmout a upoutat na sebe pozornost ? Každý člověk dokáže vymyslet tolik pro lidskou společnost jaké je jeho IQ. Potom se zamýšlím nad autory těchto článků a videí jací vlastně jsou ve svých životech a co pro společnost mimo sledovaný zájem diváků skutečně udělali. Čím si tuto kritiku myslivci vlastně zasloužili ?

učinkují: Pavel Liška, Tomáš Jeřábek, Pavel Šimčík, Fero Burda, Jana Tučková, Zdeněk Vencl.

video zde

zdroj: www.stream.cz 

 

 

K žalobám našich nepřátel.

Hlavním úkolem bylo zdiskreditovat činnost myslivců a postavit členy ČMMJ na úroveň vrahů a pytláků zvěře. Bezduché a realitě zcela neodpovídající články mají sloužit k vyprovokování reakce dotčených osob s jediným cílem pokračovat v dalších pomluvách. Přitom dotčený subjekt (v tomto případě ČMMJ) nemá žádnou možnost okamžitě zveřejnit obhajobu, své názory a protiargumenty. Redakce médií záměrně a cíleně odmítají zveřejnění reakce ČMMJ, pokud je přece jen uveřejní, tak buď se záměrně velkým časovým odstupem a nebo změněné v takové podobě, aby bylo možno dále na myslivce útočit. Není proto účelné se nechat vtáhnout do takové závislosti.

celý článek zde

zdroj: www.myslivost.cz

 


 

Poslanec za KSČM pan Zdeněk ONDRÁČEK v Senátu hájil držení zbraní !

7.12. 2017

Projednávání ústavní zbraňové novely ve středu večer v Senátu doprovázela vzrušená atmosféra. Kromě autorů petice proti regulaci zbraní ze strany EU na jednání vystoupil i poslanec Zdeněk Ondráček z KSČM a držení zbraní hájil. Velká část senátorů na protest při jeho projevu odešla ze sálu. Senát nakonec novelu zákona zamítl.

 

Ondráček přišel do Senátu obhajovat ústavní zbraňovou novelu, která by dala legálním držitelům zbraní právo zasáhnout k zajištění bezpečnosti země. Podpořil tak občany, kteří přišli s Peticí proti regulaci soukromých zbraní a sebeobranných prostředků ze strany EU. Tu podle jednoho z petentů Pavla Černého podepsalo již 110 tisíc lidí.

 

Zákon je podle Dienstbiera absurdní

Úprava je podle senátora z ČSSD Jiřího Dienstbiera absurdní. „Může to být potenciálně nebezpečné. Celistvost republiky, její svrchovanost, hranice republiky zcela přirozeně bezpečnost v této oblasti musí zajišťovat stát. Představa, že nějaké soukromé skupiny občanů České republiky by přebíraly úlohu státu, by svědčila spíše o tom, že stát není schopen zajistit své funkce,“ uvedl na plénu Senátu Dienstbier a dodal, že Ústavně-právní výbor navrhuje změnu Ústavy zamítnout.

 

Ondráček: Stát nemůže být všude

„Jedná se o mimořádně závažné téma, na tomto návrhu je zásadní otázka aktivního zapojení veřejnosti. Bezpečnostní složky státu nemohu být vždy a všude. V případě potřeby bychom měli stát bránit,” řekl před senátory poslanec za KSČM s důrazem na to, že legální držitelé zbraní by měli mít právo užít zbraň a toto právo by mělo být zakotveno v Ústavě ČR.

Senátoři nakonec zbraňovou novelu večer po 21. hodině zamítli. [celá zpráva]

 

celý článek zde

petice proti regulací zbraní

zdroj: www.novinky.cz

 


 

Nové produkty pro členy ČMMJ, z.s. pro nadcházející rok

27.11. 2017

Povinné pojištění členů ČMMJ, z.s. při provádění myslivosti v souladu se zákonem č. 449/2001 Sb., o myslivosti a s obecně závaznými právními předpisy v jednotlivých zemích EU a EHP, v platném znění, proti následkům povinné odpovědnosti při této činnosti. ČMMJ, z.s. je pojistník, který odpovídá za výběr a úhradu pojistného.

 

Limity:
za škody způsobené ublížením na zdraví nebo usmrcením do výše:     75.000.000Kč,-
za škody na věcech a věcnou škodu do výše:                                             500.000Kč,-
za finanční škodu zahrnující léčebné výlohy do výše:                              1.000.000Kč,-

na jednu pojistnou událost.

 

Pojištění v rámci členského příspěvku:
Pojištění odpovědnosti za újmy způsobené při provádění myslivosti
Pojistná sazba..........200,- Kč / rok

 

Úrazové pojištění
Pojistná sazba..........50,- Kč / rok

 

 

zdroj: https://halali-pojistovna.cz  

 


 

Veterináři otočili: Výslužky ze zabijačky si může bez postihu odnést skoro každý.

10.11. 2017

Výslužky ze zabijačky se budou moci rozdávat prakticky libovolně, nejen příbuzným.

Veterináři přizpůsobili své pojetí výkladu ministerstvu zemědělství, sdělil ve středu za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Před dvěma dny na tiskové konferenci zástupci veterinární správy uvedli, že mělo jít o osoby blízké podle občanského zákoníku, tedy příbuzné v přímé řadě.

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se tak výslužka může dát prakticky komukoliv. „Lidé mohou darovat bez hrozby sankce produkty ze zabijačky, tak jak to ostatně celé generace dělají. Veterinární zákon umožní darovat výslužku ze zabijačky nejen rodině, ale i osobě blízké. A osobou blízkou je každý, kdo by újmu druhého považoval za újmu vlastní. A to může být na vesnici prakticky každý,“ sdělil ministr.

Veterináři zdůrazňují, že se výslužky nemají prodávat. „Jako rozpor se zákonem bude jednoznačně hodnocen nález produktů z domácí porážky na trhu, například ve veřejném stravováním,“ dodal Majer. Kontrola domácích porážek se podle něj bude provádět pouze ze zdravotních a nákazových důvodů.

Novela zákona, která předávání výslužek umožňuje, platí od listopadu. Do začátku měsíce platilo, že dobroty z domácí zabijačky mohly jíst pouze osoby z domácnosti, kde se poráželo.

 

celý článek zde:  www.ekonomika.idnes.cz

zdroj:  TV Nova 

 


 

Z české mluvy myslivecké zpracovaní Ing. Dr. Karel ŠIMAN.

6.11. 2017

V následujícím odkazu si můžete osvěžit mysliveckou latinu Z české mluvy myslivecké, kterou stručně a přehledně zapracoval Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR. 

myslivecká latina

 

Naše řeč je recenzovaný odborný časopis věnovaný češtině jako mateřskému jazyku. Přináší česky, výjimečně i slovensky psané stati nejen o češtině současné, ale i s ohledem na její vývoj, věnuje se otázkám české gramatiky a slovní zásoby, problémům pravopisu, české stylistice obecně i jazyku jednotlivých literárních děl, textové lingvistice; pozornost věnuje spisovné varietě češtiny ve vztahu k jazykovým útvarům ostatním. V popředí je vhled do otázek jazykové kultury češtiny i jazykové kultury obecně a zřetel k vývojové dynamice češtiny, k problémům úzu, normy a kodifikace. Časopis rozvíjí diskuse na aktuální jazykovědná témata. Časopis vychází od roku 1916.

zdroj: Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR, v.v.i.

 


 

Policisté ulovili desítky prasat na Zlínsku

2.11. 2017

38ks divočáků zastřelili během prvních dvou týdnů od svého příjezdu na Zlínsko policejní odstřelovači v pásmu zamoření africkým morem prasat. V prvním týdnu to bylo 11ks zvěře, ve druhém týdnu 27 divočáků. Jednalo se převážně o lončáky.

Policisté v těchto dnech se Státní veterinární správou (SVS) zároveň řeší závažné porušení mimořádných veterinárních opatření souvisejících s africkým morem prasat na Zlínsku. Neznámý pachatel uřezal kanci ulovenému koncem minulého týdne v honitbě Ostřice obě čelisti, pravděpodobně kvůli trofeji. Pachateli hrozí za jeho počínání pokuta, a to až do výše padesáti tisíc korun. Čelisti zvířeti někdo uřezal v době, kdy od zastřeleného divočáka odešel lovec a ještě k němu nestačili dorazit přivolaní veterináři.

zdroj:  www.pravo.cz

 


 

změna Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2017

11.10. 2017

Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2017 a její zveřejnění ve Věstníku Ministerstva zemědělství, platná od 10. 10. 2017. 

Změna se týká části I. „Povinné úkony hrazené ze státního rozpočtu“, oddílu B - Kontrola zdraví, kapitoly 11. Prasata divoká:

Vložení dvou nových kódů: 
1. EpI300 AUJESZKYHO CHOROBA PRASAT – VyLa – sérologické vyšetření (ELISA) 

Sérologicky se vyšetřují všechna odlovená prasata divoká na celém území České republiky vyjma ulovených divokých prasat, která jsou vyšetřována na africký mor prasat v souladu s kódy EpI500 a EpI501. 
2. EpI180 AUJESZKYHO CHOROBA PRASAT – prasata divoká – zástřelné 

U všech odlovených divokých prasat, ze kterých byl odeslán vzorek na vyšetření pod kódem EpI300. Nárok na zástřelné se nevztahuje na odlovená divoká prasata, za které již bylo vyplaceno zástřelné pod kódy EpI170, EpI171 a EpI172. 
Důvodem uvedené změny výše zástřelného je podpora redukce populace divokých prasat a doplnění monitoringu Aujeszkyho choroby prasat v populaci divokých prasat provedeného v letech 2011 až 2013. 

Objednávka vyšetření a žádost o zástřelné, jsou dostupné na webu SVS pod nadpisem „Monitoring Aujeszkyho choroby u divokých prasat v ČR“ na odkazech.: 

AMP- Postup při nálezu uhynulého prasete a při lovu

Objednávky laboratorního vyšetření
Ministerstvo zemědělství

 


 

Svatováclavské hody v Tovačově s hostem Ilonou Csákovou 28. září 2017

2.10. 2017

Myslivecké sdružení HANÁ Tovačov se tradičně aktivně zapojilo do oslav Svatováclavských hodů v Tovačově. V našem stánku jsme přivítali gurmány české kuchyně u mysliveckých specialit. V naší fotogalerii se můžete podívat na hvězdu oslav paní Ilonou CSÁKOVOU, která patří mezi velké české popové zpěvačky s nezaměnitelným hlasem.

 foto 

 


 

Senát schválil povinné čipování psů od roku 2020. 

6.9. 2017

Od roku 2020 bude v ČR zavedeno povinné čipování psů.

Počítá s tím novela veterinárního zákona, kterou dnes schválil Senát. Norma má také zpřísnit podmínky pro chov psů, cílem je omezit jejich množírny. Novelu, která má rovněž zdvojnásobit pokuty jednotlivcům za porušení veterinárních pravidel, nyní dostane k podpisu prezident. Povinně čipovat by se měli všichni psi v době prvního očkování proti vzteklině, tedy kolem půl roku věku zvířete. Podle podporovatelů této změny pak bude pro veterinární správu mnohem lepší při kontrolách psů zjistit, zda ten pes pochází množíren. Kritici však už dříve upozorňovali na to, že množírny budou dál opouštět neočipovaná osmitýdenní štěňata.

 

zdroj:  www.aktualne.cz

 


 

SRPNOVÁ NOC 2017 v zahradě mysliveckého domu MS HANÁ Tovačov. 

26.7. 2017

Myslivecké sdružení HANÁ Tovačov si Vás tímto dovoluje pozvat na tradiční Srpnovou noc pořádanou v zahradě mysliveckého domu v Tovačově dne 12.8. 2017 od 20:00hodin.

 

 

Africký mor prasat - rozcestníky.

17.8. 2017

 

Africký mor prasat - Nařízení vydaná SVS:                nařízení  

Články o africkém moru prasat na SVS:                   články   

Postupy při nálezu uhynulého prasete:                     postupy   

Ozdravovací programy, dotace, náhrady:                  dotace 

Krizové linky pro hlášení nákaz:                              linka

MAPA zamoření africkým morem prasat:                 MAPA   

Proškolený lovec                                                     prezentace  

Výborně zpracované stránky o AMP:                        info 

 

Aktuální informace:                                                  9.10. 2017

 


 

Africký mor prasat_NOVÝ POSTUP pro lov a odběru vzorků v oblasti s intenzivním lovem

26.7. 2017

Jde hlavně o vývrhy, aby se nezakopávaly a byly odvezeny k laboratornímu vyšetření !

Jinak na inspektorátech v Olomouci, Prostějově (a do konce týdne i v Přerově) jsou zkumavky na odběr krve na AMP – ať se nemusí mořit s odběrem tkání….můžou se tam zastavit a nafasovat.

 Státní veterinární správa - celá zpráva

 


 

Kvůli africkému moru se budou v následujících měsících intenzivněji lovit divoká prasata i v okolí Přerova

25.7. 2017

V červnu byl v České republice potvrzen historicky první výskyt afrického moru prasat v populaci prasat divokých – a to u uhynulého prasete na Zlínsku. Jde o akutní, vysoce nakažlivé onemocnění prasat, které však není přenosné na člověka ani další živočišné druhy. Přesto všechna přijatá opatření mají směřovat k zamezení přenosu této nákazy.

 

Myslivci jsou průběžně informováni - prostřednictvím orgánů veterinární správy a Magistrátu města Přerova - o výskytu této nákazy a o opatřeních vedoucích k zamezení dalšího šíření. Doporučení Marka Hermana z přerovského magistrátu míří také k občanům: "V případě, že naleznete uhynulé prase divoké při svém pobytu v přírodě v okolí Přerova, neprodleně kontaktujte nepřetržitou krizovou linku Krajské veterinární správy, a to na telefonním čísle 720 995 206, kde oznámíte místo nálezu.“

zdroj:  https://prerov.nejlepsi-adresa.cz

 


 

NAŘÍZENÍ SVS + ČMMJ - Mimořádná veterinární opatření pro ČR na omezení a předcházení rizik Afrického moru prasat.

18.7. 2017

 

NAŘÍZENÍ STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVY_Celorepublikově_13-07-2017

mimořádná veterinární opatření
k zamezení šíření nebezpečné nákazy – afrického moru prasat na území České republiky
Čl. 1
Všem uživatelům honiteb nebo oprávněným účastníkům lovu se nařizuje intenzivní celoroční lov prasete divokého bez ohledu na věkovou kategorii a pohlaví s možností využití i následujících způsobů lovu
a) pomocí zdrojů umělého osvětlení, zařízení pro osvětlení terče, zaměřovače zbraní konstruovaného na principu noktovizorů,
b) na honebních pozemcích, na kterých současně probíhá sklizeň zemědělských plodin, a na sousedních pozemcích ve vzdálenosti do 200 m od hranice těchto pozemků,
c) na čekané ve vzdálenosti do 200 m od hranic sousední honitby,
d) z mysliveckých a jiných zařízení,
e) střílením v odchytových zařízeních krátkou nebo dlouhou kulovou zbraní s energií v 0 metrech vyšší než 300 J,
f) odlovem kňoura a bachyně na společných lovech s možností lovu jednotnou střelou z brokové zbraně.
Toto ustanovení se nevztahuje na zamořenou oblast stanovenou mimořádným veterinárním opatřením vydaným krajskou veterinární správou státní veterinární správy (dále jen „krajská veterinární správa“) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat.
Čl. 2
Všem chovatelům prasat se zakazuje v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č.1069/2009 a vyhláškou č. 299/2003 Sb. krmení prasat odpady ze stravovacích zařízení nebo kuchyňskými odpady.

 

Zdroj: SVS ČR

 celý dokument k prosudování

 

21-07-2017:

SVS ČR vydala upravené nové Mimořádné veterinární opatření. Opět jsme vypracovali komentář k těmto MVO. Najdete jej na odkaze zde.

 

 

 

 

ČMMJ_Aktuální platná Mimořádná veterinární opatření pro ČR_17-07-2017

V pátek 14. 7. 2017 začala platit mimořádná veterinární opatření v různých formách pro celou Českou republiku. V současné době můžeme republiku rozdělit do 3 zón. Jednotlivá mimořádná veterinární opatření Vám stručně shrneme níže.

 

Zóna 2: Oblast intenzivního odlovu černé zvěře
Prostorově je území vymezeno dálnicí D1 od Brna k Vyškovu, dále dálnicí D46 k Olomouci, dále dálnicí D35 k napojení na dálnici D1 směr Ostrava a Bohumín po hranici s Polskem. Potom po státní hranici s Polskem a Slovenskem až na hraniční přechod Lanžhot a dále zpět po dálnici D2 do Brna s výjimkou okresu Zlín, pro který platí opatření popsaná v bodě 1.
Tato opatření jsou určena všem uživatelům a oprávněným účastníkům lovu. Nařizuje se jim intenzivní celoroční lov prasete divokého bez ohledu na věkovou kategorii a pohlaví. Při lovu mohou podle v současnosti platných způsobů lovu využít také následující zakázané způsoby lovu:
a. pomocí zdrojů umělého osvětlení, zařízení pro osvětlení terče, zaměřovače zbraní konstruovaného na principu noktovizorů
b. pomocí mechanismů pohybujících se po zemi
c. na honebních pozemcích, na kterých současně probíhá sklizeň zemědělských plodin, a na sousedních pozemcích ve vzdálenosti do 200 m od hranice těchto pozemků
d. na čekané ve vzdálenosti do 200 m od hranic sousední honitby z mysliveckých a jiných zařízení
e. střílením v odchytových zařízeních krátkou nebo dlouhou kulovou zbraní s energií v 0 metrech vyšší než 300 J
f. odlovem kňoura a bachyně na společných lovech s možností lovu jednotnou střelou z brokové zbraně
Zároveň uživatelé a lovci v této oblasti mají za povinnost odebrat z ulovených kusů prasete divokého minimálně vzorek sleziny a mízní uzliny k vyšetření na africký mor prasat a tento vzorek předat na místo pro příjem vzorků k vyšetření na svalovce uvedeném na internetových stránkách Státní veterinární správy, které je nejbližší místu ulovení. Zároveň také musí vyplnit objednávku pro toto laboratorní vyšetření, kterou najdou na stránkách SVS.
Dle informací ministra zemědělství, by za každé ulovené divoké prase a správně odevzdaný vzorek k vyšetření na AMP měl lovec obdržet 1 000,- Kč jako motivační zástřelné. Toto nařízení bude ovšem součástí Metodiky kontroly zdraví zvířat na rok 2017 a vstoupí v platnost až ve chvíli, kdy ji MZe vydá.
Tato MVO dále ukládají povinnost zemědělcům informovat nejméně 24 hodin předem uživatele honitby o místě a času zahájení sklizně zemědělských plodin a provádět sklizeň zemědělských plodin postupem z vnějšího okraje směrem ke středu sklízené plochy.

 

zdroj: ČMMJ

celý článek zde

 


 

Nakažené kance by bylo nejlepší vystřílet, virus je extrémně odolný.

14.7. 2017

Africký mor, který likviduje divočáky ve volné přírodě, do Česka nejspíš zanesli lidé v nakaženém jídle, které si nevědomky přivezli z východní Evropy. V rozhovoru pro iDNES.cz to uvedl odborník na spárkatou zvěř Miloš Ježek z České zemědělské univerzity.

 

Kdy se mor začal šířit a přes jaké evropské země se dostal do Česka?

V Africe se už před 50 lety nákaza vyskytovala u tamních druhů prasat - bradavičnatých a savanových. Vlna moru, kterou tu teď máme, začala v roce 2007. Přeskočila nejdříve do Gruzie a tudy se šířila severozápadním směrem přes Rusko do pobaltských států. Poprvé se v Pobaltí objevila v lednu 2014 a pak to pokračovalo. Nejdříve to byla Litva, pak Polsko a poté Estonsko s Lotyšskem.

 

Co by teď měla Česká republika udělat? Ve Zlínském kraji zatím platí zákaz lovu a krmení divokých prasat. Neměla by se ale spíš nekompromisně vystřílet?

Vzhledem k tomu nebezpečí dalšího roznášení by bylo nejlepší tam vlítnout a divočáky vystřílet. Není to ale tak jednoduché, protože si nedokážu představit, jak bychom to udělali v nějakém krátkém časovém horizontu.

Mnohem větší nebezpečí představují v případě povoleného lovu špatně proškolení myslivci, kteří nebudou dodržovat pravidla biologické ochrany a bezpečnosti. Mohou to přenést na svém oblečení, když budou manipulovat s uloveným divočákem, nebo to mohou roznést na autě, kterým budou zastřelené divočáky odvážet. Pak se to může velice dobře šířit. Zákaz lovu v ohnisku má své opodstatnění.

 

Jak přenos nemoci probíhá? Mohou ji roznášet lidé, kteří najdou mrtvého divočáka v lese?

Virus je velice odolný, dokáže přežívat poměrně dlouhou dobu v různém prostředí. Zvíře ho vylučuje de facto všemi sekrety - slinami, močí, trusem, spermatem a krví. Když prase chcípne v prostoru v lese, tak je virus aktivní po celou dobu, co tam kadáver (uhynulé zvíře, pozn. red.) i jeho části jsou. Pokud to najde po měsíci nebo dvou jiný divočák a sežere nějaký kousek, tak se může nakazit.

Nejnebezpečnější je, pokud se manipuluje s uloveným divočákem. Krev se může dostat na oděv, boty, auto a potom, když člověk jede lovit nebo krmit do jiné oblasti, může nevědomky přenést virus. V případě zemědělství existuje nebezpečí, že nakažená prasata sežerou pšenici. Sliny pak mohou ulpět na krmivu a to se pak dostane do velkých chovů. V tomto případě ale přežívání viru není tak dlouhé, jsou to jenom týdny. Nedávno publikovaná studie uvádí, že virus přežije teploty do minus 20 stupňů až po tři roky. Jediné, co virus zabije, je důkladná tepelná úprava.

 

Šíří se virus také vzduchem?

Je pouze v tělních tekutinách, ale samozřejmě na krátkou vzdálenost se může přenést kapénkovou infekcí, pokud by nějaký divočák prsknul na druhého. Větrem se to určitě nešíří.

 

 celý článek zde

zdroj: www.idnes.cz

 


 

Vláda zpřísní podmínky pro získání zbrojního průkazu. 

30.6. 2017

 • Dvakrát více lidí, než v roce 2015, se loni hlásilo na zkoušky o získání zbrojních průkazů.
 • A ještě více vzrostl počet těch, kteří u ní neuspějí a stěžují si na postup zkušebních komisařů. To, co u jednoho neprojde, jinému prý nevadí.
 • Ministerstvo vnitra chce nyní odborné zkoušky zpřísnit a sjednotit, aby nedocházelo k pochybnostem.

 

Na dvojnásobek vzrostl za poslední dva roky počet lidí, kteří podstupují povinnou zkoušku odborné způsobilosti, aby mohli držet střelnou zbraň. A ještě více vzrostl počet těch, kteří u ní neuspějí a stěžují si na postup zkušebních komisařů. To, co u jednoho neprojde, jinému prý nevadí. A s tím mají problém nejen neúspěšní žadatelé o zbrojní průkaz.

"Roste i počet stížností dozorujících příslušníků policie," upozorňuje ministerstvo vnitra, které proto chce pravidla pro zkoušky držitelů střelných zbraní zpřísnit, a zejména lépe určit povinnosti komisařů i to, jak má zkouška probíhat.

Nejčastější stížnosti se týkaly toho, jak komisaři hodnotili bezpečnou manipulaci se zbraní. Každý ze zkušebních komisařů k tomu totiž přistupoval jinak.

Koncem roku 2016 bylo v Česku 300 tisíc držitelů zbrojních průkazů, z toho 241 tisíc majitelů je má k ochraně života. Právě jejich počet meziročně vzrostl o deset tisíc. Hlavním důvodem je reakce na snahu Evropské unie počet legálních zbraní omezit. Dalším pak obava ze zhoršení bezpečnostní situace.

Podle kritiků je však v držení zbraní značný problém. V tuzemsku totiž téměř polovina pachatelů, kteří se dopustili trestného činu se zbraní, měla v uplynulých letech zbraň legálně. A tomuto trendu nahrává i to, že poslanci ve středu schválili změnu ústavy. V ní má být přímo zakotveno právo lidí držet zbraň.

 

celý článek zde

zdroj:  Hospodářské noviny

 


 

tradiční ČERVNOVÁ NOC 2017 v zahradě mysliveckého domu MS HANÁ Tovačov. 

15.6. 2017

Myslivecké sdružení HANÁ Tovačov si Vás tímto dovoluje pozvat na tradiční Červnovou noc pořádanou v zahradě mysliveckého domu v Tovačově dne 24.6. 2016 od 20:00hodin.

 plakát

 mapa

 


 

Vojáky straší klesající kondice Čechů. Do obrany státu chtějí zapojit myslivce, skauty či kynology.

9.6. 2017

Armádní plánovači chtějí dosáhnout toho, aby Češi byli akceschopní a odolní třeba i v situaci, jaká o víkendu nastala v Londýně. Vojáci plánují v případě ohrožení do obrany státu zapojit co nejvíce lidí, chtějí proto spolupracovat s myslivci, skauty či kynology. Materiál, který počítá se zvýšením obranyschopnosti země s pomocí civilistů, schválila v pondělí vláda.

Vojáci by kromě už diskutovaného návratu branné výchovy do škol rádi navázali spolupráci s myslivci, kynology, radioamatéry nebo skauty, jejichž činnosti mají k armádním potřebám blízko. Základní parametry materiálu v pondělí schválila vláda a ministerstvu obrany dala za úkol přijít s věcným návrhem zákona, který by měl v budoucnu pomoci k dobrovolnému zapojování obyvatel Česka do plnění úkolů ozbrojených sil.

"Chceme podporovat zájmy a dovednosti lidí a současně tím přispět ke zvýšení obranyschopnosti," řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Jeho podřízení spolu s generálním štábem se inspirovali takzvaným finským modelem. V severské zemi funguje od roku 1999 asociace, v níž má stát hlavní slovo a která organizuje dobrovolný krizový a vojenský výcvik. Toho se mohou účastnit i civilisté.

 

 www.aktualne.cz

 


 

Chovatelská přehlídka trofejí VLS Lipník nad Bečvou spojené s širokým kulturním doprovodem pro příznivce kynologie, armády ČR a dětským programem pro nejmenší.

5.6. 2017

Kdy: sobota 10. června 2017 od 8.00 do 16.30 hodin

Kde: areál Heřmánky, LS Potštát, GPS: 49.6479650N, 17.6016628E

 

Přehlídka je tradičně součástí programu největší akce Vojenské lesa a statky ČR, s.p. pro veřejnost na Moravě Armáda, lesnictví a myslivost na Libavé. Její součástí je také prezentace Armády ČR a její techniky ve spojení se závody chladnokrevných koní a výstavou loveckých psů.

 

Program:
Výstava trofejí zvěře ulovené v honitbách divize VLS Lipník nad Bečvou
Lesní pedagogika pro děti
Vojenská technika Armády České republiky
Výstava Moravskoslezského klubu chovatelů jagdteriérů, z. s.
Výstava Českomoravského klubu chovatelů barvářů, z. s.
Chovatelská ukázka plemen chladnokrevných koní a jejich kombinovaná soutěž

 

Chovatelská přehlídka trofejí z honiteb divize VLS Lipník n. B.

Přehlídka a Výstava trofejí zvěře ulovené v honitbách VLS ČR, s. p., divize Lipník nad Bečvou v myslivecké sezóně 2016/2017 včetně prohlídky jeleních shozů z honitby Libavá z jarní sezóny 2017

8.00 otevření prohlídky
9.00 slavnostní zahájení a průvodní slovo k trofejím
11.30 druhé průvodní slovo
13.30 Průvodní slovo ke shozům
17.00 možnost vyzvednutí trofeje

Lesní pedagogika
Zábavná naučná stezka o lese, myslivosti, zemědělství a včelařství. Pro nejmladší návštěvníky akce v obřím stanu VLS DĚTEM i na přilehlých stanovištích.
9.00 – 15.00 hod

Vojenská technika Armády České republiky
8.00 – 16.30 ukázka bojového vozidla pěchoty, tanku 7-72M4,kolového obrněného transportéru Pandur a ručních zbraní AČR

Výstava Moravskoslezkého klubu chovatelů jagdteriérů, z. s.
8.00 – 9.00 přejímka psů
9.30 – 14.00 zahájení výstavy, posuzování v kruhu
14.00 – 15.00 Přehlídka vítězů

Výstava Českomoravského klubu chovatelů barvářů, z. s.
8.00 – 9.00 přejímka psů
9.00 – 14.00 zahájení výstavy, posuzování v kruzích,bonitace

Chovatelská ukázka plemen chladnokrevných koní a jejich kombinovaná soutěž
Plemenní hřebci, chovné klisny, formanská jízda, ovladatelnost s kládou, těžký tah
10.30 Chovatelská ukázka plemen chladnokrevných koní
11.30 Kombinovaná soutěž chladnokrevných koní
16.30 Vyhlášení výsledků

 

Prodejní výstava obrazů s mysliveckou tématikou akademického malíře Václava Nasvětila.

 

9.00 Slavnostní představení knihy loveckých povídek a reportáží Libavá od autora Dušana Pořízky.

16.30 oficiální ukončení dne za doprovodu trubačů divize Lipník nad Bečvou.

 

Partnerem akce je agentura CzechTourism a její portál Kudy z nudy.

 

 program 

 leták

 mapa

 


 

Spolky musí evidovat tržby nad 175 000Kč

26.5. 2017

Datum: 21.04.2017
Autor: (svj, ČTK)
Zdroj: Právo
Strana: 17
Rubrika: Trhy & ekonomika

 

Spolky musí evidovat tržby nad 175 000Kč.

Venkovské spolky musí i přes svou dobrovolnickou činnost evidovat tržby z drobné vedlejší podnikatelské činnosti, které překročí 175 000 korun ročně.

Tento limit však není obsažen v zákoně, ale jen v metodice Finanční správy a mohl by se případně i zvýšit. Na včerejší konferenci k elektronické evidenci tržeb (EET) v Praze to uvedl generální ředitel Finanční správy Martin Janeček.
Finanční správa podle něj do konce dubna zveřejní aktualizovanou metodiku a navrhne řešení, které by mělo ulevit venkovským spolkům a neziskovým organizacím při evidenci tržeb. Možným řešením je podle Janečka navýšení hranice tržeb nebo rozšíření činností, které by nepodléhaly EET.
„Spolky mají úplně jiný charakter podnikání, kdy cílem není zisk. Není to podle mě výdělečná činnost. Proto to chceme řešit a do konce dubna oznámíme řešení,“ uvedl včera k problematice venkovských spolků ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Hospodští mohou se spolkem narazit:
Venkovské spolky musí nyní evidovat tržby nad 175 000 korun ročně, i když jde například o prodej stánkového občerstvení při venkovském fotbalovém zápasu, který pořádá místní spolek. Může jít rovněž o různé plesy nebo místní zábavy, jejichž cílem není vytvářet zisk.

„Zpětná vazba je taková, že ta částka je blízko tomu, co považují i spolky za drobnou podnikatelskou činnost. Do konce dubna dáme stanovisko, jak k tomu přistoupíme,“ uvedl Janeček. „Takže prostor pro případné zvýšení nebo diskusi tady je,“ dodal. Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová doplnila, že je prostor i pro aktualizaci metodiky a příkladů z praxe.
Někteří provozovatelé malých vesnických hospod, které mají otevřeno třeba jen v pátek a sobotu, podle informací Práva kvůli EET zvažovali, že s místními štamgasty založí spolek, aby se povinnosti evidence tržeb vyhnuli. „Pokud provozovatel restaurace pouze přejmenuje svůj podnik na soukromý klub, přičemž i nadále v této restauraci podniká – a nezáleží na tom, zda prodává členům nebo nečlenům klubu – a snaží se tímto způsobem zastřít skutečnou povahu činnosti, kterou vykonává, mohla by mu hrozit sankce za vyhýbání se veřejnoprávním povinnostem podnikatelů, sankci za porušení povinností evidovat tržby nevyjímaje,“ sdělila Právu mluvčí Finanční správy Petra Petlachová. Pokud by se jednalo o účelové obcházení zákona, Finanční správa to podle ní rozhodně neponechá bez povšimnutí. Jak dále uvedla, v případě klubů provozujících hostinskou a související činnost, aniž by formálně vystupovaly jako standardní restaurační zařízení, je možné vyhodnotit povinnost evidovat tržby až v konkrétním případě a s přihlédnutím ke všem okolnostem. „Je nutné posoudit, zda je daný klub, nálevna či podobný provoz skutečně provozován jako nepodnikatelský. Je třeba zdůraznit, že spolky by měly být zakládány za zcela jiným účelem nežli za účelem dosažení zisku v rámci podnikání a jejich hlavní činností nemůže být podnikání ani jiná výdělečná činnost. Příjmy z podnikatelské činnosti vykonávané tímto způsobem evidenci tržeb podléhají,“ dodala Petlachová.

Tržby eviduje už 143 000 podnikatelů.
EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od začátku letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Od startu EET Finanční správa již eviduje tržby u více než 143 tisíc podnikatelů.
Vláda si od evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlik eviduje mnoho drobných živnostníků.
***
Cílem činnosti spolků není zisk. Chceme to proto řešit Andrej Babiš.

 

Elektronický archiv deníku PRÁVO spravovaný společností NEWTON Media, a.s.
https://pravo.newtonit.cz

NEWTON Media, a.s. Copyright (c) 2017
Zdrojem zpráv je PRÁVO, BORGIS, a.s. Copyright (c) 2000 - 2003

 


 

Den přírody - zábavně vzdělávací odpoledne pro rodiče a děti in memoriam MUDr. Jindřichovi PALČIKOVI.

15.5. 2017

Spolek Děti a příroda z.s. ve spolupráci s myslivci HANÁ Tovačov připravují zábavně vzdělávací odpoledne pro rodiče a děti v sobotu 20. května 2017 od 13:00hod. Místem konání bude Hájovna v Tovačově.

 

 plakát 

 fotogalerie

Děti a příroda z.s.

 


 

EU chce mít pod kontrolou i vzduchovky. Všichni majitelé budou muset na policii

11.1. 2017

Chystaná evropská směrnice o zbraních bude mít mnohem širší dopad, než se dosud předpokládalo. Aktuální návrh počítá totiž s tím, že majitelé vzduchovek, které patřily k výbavě každého kluka, znehodnocených zbraní, plynových pistolí nebo replik pušek budou muset své zbraně zaregistrovat na policii. Totéž se má týkat i exponátů v muzeích.

V praxi tak legislativa zkomplikuje život například lidem, kteří mají doma nefunkční samopal po dědečkovi, historickým nadšencům, kteří pořádají rekonstrukce bitev, filmařům a divadelníkům, kteří používají zbraně se slepými náboji, ale i lidem, kteří budou chtít repliku zbraně prodat. Směrnice, kterou podle všeho ostatní členské státy EU proti odporu Česka v březnu přijmou, totiž zamíchá s kategorizací zbraní také u nás.

Zbraně kategorie D, jež si může pořídit člověk starší 18 let a nemusí se registrovat, se přesunou do kategorie C, kam patří mj. brokovnice a opakovací kulovnice používané myslivci a se kterými se musí kvůli registraci majitel dostavit na policii.

Zbrojní průkaz i na repliku ?

„Nesouhlasím ale s tím, aby deaktivované zbraně, byly zařazeny do stejné kategorie jako běžné lovecké zbraně, které používají myslivci, které majitel musí ohlásit policii. Je mi záhadou, jak by takovým krokem chtěla Evropská komise posilovat bezpečnost v Evropě. Navíc není úplně jasné, co se bude dít se zbraněmi, které už znehodnocené jsou,“ řekla Právu.

Směrnice podle informací Práva také pořádně zamotala hlavou odborníkům na ministerstvu vnitra. Zákon totiž vyžaduje po držitelích zbraní kategorie C mít platný zbrojní průkaz, což většina lidí, kteří mají vzduchovku, plynovou pistoli nebo znehodnocenou repliku, nemá. A za držení zbraně bez povolení hrozí tučná pokuta.

Podle informací Práva tento problém již ministerstvo vnitra řeší. V úvahu přichází vytvoření podkategorie skupiny C pro nynější zbraně kategorie D, na které by se povinnost vlastnit zbrojní průkaz nevztahovala, registraci by se ale podle všeho jejich majitelé nevyhnuli. Při novém nákupu by to znamenalo předložit jen občanský průkaz, ale do fronty na registraci by nejspíš museli dosavadní majitelé. S povinnou návštěvou policie by také byl spjat prodej zbraně kategorie D mezi dvěma soukromými osobami, protože by registrovaná zbraň měnila majitele.

 

 celý článek 

 

 

 

PF 2017

Pod stromeček balík zdraví,
vzácný poklad, jak se praví,
lásku, štěstí, žádné hádky,
spokojenost, hezké svátky,
radost, úspěch, pevný krok
a pak šťastný nový rok.

 

Veselé Vánoce Vám a Vašim rodinám přejí

 myslivci - MS HANÁ Tovačov.

 

 

 

Zvířata v zimě a jak jim můžeme pomoci:

 

Přikrmování lesních zvířat v zimě

Zima, to je pro většinu zvířat v lese zkouška přežití. Myslivci krmelce a krmítka pravidelně doplňují, ale pomoci můžeme i my.

Otázka přikrmování zvěře je mírně problematická. Odpůrci poukazují na fakt, že v minulých dobách nebylo o zvířata v zimě pečováno, avšak ta i tak přežila do dnešních dnů. Je to sice pravda, ale v úvahu je třeba brát i fakt, že v dnešní době je krajina přetvořena v krajinu kulturní, a tak došlo k výrazným změnám podmínek pro přežívání zvěře v přírodě a naší krajině. Volně žijící zvířata získávají potravu na základě svých schopností a stavbě trávicího ústrojí. V případě, že zvěř nemá dostatek kvalitní potravy, tak migruje, hledá vhodnější lokality nebo hladoví. Nedostatek vody nebo vhodné potravy způsobuje oslabení organismu, vede ke snížení reprodukce a kvality rozvoje populace na daném území. Standardně se více zvěře pohybuje v oblastech, kde se pěstují pro ně zajímavé plodiny a lesní dřeviny – např. kukuřice, řepka, plodonosné listnaté stromy.

Do krmítek je pro zvířata v zimě možné přinášet žaludy, kaštany, jablka, mrkev. Dále také brambory nebo chleba – ty se dávají dolů pod krmítko. Pokud se vypravíte do lesa zvěř přikrmovat, chovejte se tiše, abyste zvířata nevyplašili.

 

Zásady pro krmení ptáků v zimě

 1. Ptáky nikdy nekrmte těstovinami, slanými, kořeněnými a uzenými výrobky ani přepáleným lojem.
 2. Vodní ptáci: kachny, labutě, lysky, rackové,... - pro ty je nejvhodnějším krmivem v průběhu zimy měkké pečivo. Pečivo nesmí být úplně tvrdé, neboť by mohlo ptákům způsobit zranění jícnu a mělo by být rozdrobeno na menší kousky.
 3. Dravci: dravé ptáky je možné dokrmit různými čerstvými zbytky masa, vnitřnostmi apod. V těchto případech je však každopádně nutno dbát na dodržení hygienických a veterinárních předpisů!
 4. Pěnkavy, zvonci, strnadi, dlaskové a vrabci si pochutnají na semenech plevele a obilovin.
 5. Sýkorky mají rády olejnatá semena, slunečnici, lůj a tukové směsi.
 6. Kosi a kvíčaly ocení plody nejrůznějších bobulovin, jablka a hrušky.

 

 celý článek 

 


 

Do kormorány zdecimovaných řek vracejí rybáři život

12.10. 2016

Rybáři se snaží v řekách obnovit populace původních druhů ryb, které na některých tocích už prakticky vymizely. Podoustve, ostroretky, jelci či parmy jsou významnou součástí jídelníčku rybožravých kormoránů, kteří na tekoucích vodách hodují během zimních měsíců, kdy se kvůli ledu nedostanou k potravě v rybnících. Ryby nestačí dorůstat a přirozeně se množit. Rybáři se proto snaží o umělý odchov.

Bude to běh na dlouhou trať, říkají rybáři o své snaze.

„Díky třem posledním teplejším zimám už začínáme být úspěšní. Ale stačí, aby pořádně přituhlo, a přijdou další nálety kormoránů, kteří řeky znovu vyžerou do mrtě. Všechno úsilí by tak přišlo vniveč,“ řekl Právu hospodář rybářského svazu Jaroslav Vogl během úterního vysazování desítek tisíc malých ostroretek.

 celý článek

zdroj: www.novinky.cz

 

 

 

Svatováclavské hody v Tovačově 23 - 28. září 2016

19.9. 2016

Myslivecké sdružení HANÁ Tovačov si Vás tímto dovoluje pozvat na mysliveckou kuchyni v rámci oslav Svatováclavkých hodů v Tovačově. Zveme širokou veřejnost na hodové slavnosti a přivítáme gurmány u mysliveckých specialit v našem stánku, který bude otevřen v sobotu a neděli 24 - 25. září 2016.

 

 

 

EET_Zákon o elektronické evidenci tržeb a SPOLKY ??

18.9. 2016

Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky č.: 112/2016 Sb. Zákon o evidenci tržeb.

 

OD KDY EET PLATÍ PODLE OBORŮ

Pokud podnikáte v oboru Ubytování nebo Stravování a pohostinství (kódové označení CZ-NACE 55 a 56), EET pro Vás začne platit už 1. prosince.

Od 1. března 2017 EET platí také pro maloobchod a velkoobchod.

Od 1. března 2018 začnou EET vykazovat podnikatelé, kteří se věnují “ostatním činnostem”. Jde například o taxikáře, pekaře, cukráře, lékaře, právníky a další.

Od 1. července 2018 přijde na řadu poslední fáze, která se vztahuje na vybraná řemesla a výrobní činnost.

Kompletní přehled náběhu evidence tržeb najdete na webu Generálního finančního ředitelství, kód Vašeho podnikání si můžete ověřit přes web Českého statistického úřadu (ČSÚ).

 

Nejste si jistí? Za posouzení zaplatíte 1000 Kč

Příležitostná činnost evidenční povinnosti podléhat nebude. Za příležitostnou činnost se však nepovažuje činnost nepravidelná. V tom případě totiž na prodejce EET už dolehne. 

Živnost je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem.

Pokud si prodejce přebytků není jistý, může se se svým dotazem obrátit na finanční úřad. Ten vydá závazné posouzení, zda dané tržby má či nemá evidovat. Jenže tato žádost není zadarmo, podléhá správnímu poplatku ve výši 1000 Kč. 

Finanční správa nám potvrdila, že nebude poplatníky na povinnost evidovat tržby poplatníky individuálně upozorňovat. Každý podnikatel si musí svou povinnost zapojit se do EET pohlídat sám.

 

Tržby vyloučené z evidence tržeb (§ 12 ZoET)

Zákon stanovuje pro některé tržby výjimku z povinnosti evidence tržeb.

 • Evidovanou tržbou nejsou tržby
  • státu, 
  • územního samosprávného celku,
  • příspěvkové organizace,
  • České národní banky,
  • držitele poštovní licence.               

Vyloučení je odůvodněno zvláštním veřejnoprávním statusem těchto poplatníků.

 

Závazné posouzení o určení evidované tržby (§ 32 ZoET)

Bude-li mít podnikatel pochybnosti, zda platba, kterou přijímá nebo bude do budoucna přijímat, je evidovanou tržbou a podléhá evidenci tržeb, případně zda platba může být evidována ve zjednodušeném režimu, bude mít možnost požádat místně příslušného správce daně o vydání rozhodnutí o závazném posouzení o určení evidované tržby.

V žádosti sdělí finančnímu úřadu příslušné informace, ten je posoudí a na základě toho vydá rozhodnutí, jež je pro podnikatele vodítkem, jak postupovat. Podnikatel musí v žádosti o závazné posouzení uvést své identifikační údaje, platbu/platby, na kterou/které se má závazné posouzení vztahovat, a její/jejich popis, a to v míře dostatečné k posouzení. Současně podnikatel v žádosti vedle údajů o platbě/platbách uvede návrh výroku rozhodnutí o závazném posouzení, resp. zda se jedná o evidovanou tržbu či nikoliv.

Tato žádost bude podléhat správnímu poplatku ve výši 1000 Kč. Žádost bude moci poplatník podat nejdříve 3 měsíce před samotným zahájením evidence tržeb, tj. nejdříve 1. září 2016.

 

Registr ekonomických subjektů - informace o subjektu

Zjištění Činnosti - dle CZ-NACE u Vaší společnosti / firmy / spolku. Zadejte IČO Vaší společnosti a zobrazí se Vám podle předmětu podnikání Vaše přidělené CZ-NACE.    

 

 

Povinné subjekty k EET v první vlně

První vlna se dotkne osob poskytujících stravovací a ubytovací služby uvedené v Klasifikaci ekonomických činností (NACE) pod kódem 55 a 56.

NACE 55

Ubytování (většinou krátkodobé ubytování, hotely, kempy, penziony, tábořiště, ubytovny,…)

NACE 56

Stravování a pohostinství – pouze tržby za stravovací služby (nabízená jídla a nápoje k okamžité konzumaci na místě, restaurace, hospody, kavárny, kantýny, …)

První vlna elektronické evidence tržeb se vybraných služeb bude týkat od1. prosince 2016. Od prosince letošního roku se ale budou v této klasifikaci evidovat jen tržby za stravovací služby (nabízená jídla a nápoje k okamžité konzumaci na místě, restaurace, hospody, kavárny, kantýny). Tržby z dodání zboží (tržby za stravování, které není stravovací službou) spadne pod EET až v březnu 2018. Při nejasnostech ohledně posouzení toho, zda poplatník musí evidovat tržby z činnosti klasifikované pod NACE 56 již od 1. 12. 2016, nebo až od 1. 3. 2018, vymezila finanční správa následující kritéria.

 

Povinné subjekty k EET v druhé vlně

Druhá vlna se dotkne maloobchodu a velkoobchodu, jež jsou uvedeny v Klasifikaci ekonomických činností (NACE) pod kódem 45.1, 45.3, 45.4, pokud jde o obchod, 46 a 47.

Na klasifikaci NACE odkazuje samotný schválený zákon o evidenci tržeb

Druhá vlna elektronické evidence tržeb se spustí 1. března 2017.

NACE 45.1

Obchod s motorovými vozidly, kromě motocyklů

NACE 45.3

Obchod s díly a příslušenstvím pro motorová vozidla, kromě motocyklů

NACE 45.4

Obchod, opravy a údržba motocyklů, jejich dílů a příslušenství

NACE 46

Velkoobchod, kromě motorových vozidel

NACE 47

Maloobchod, kromě motorových vozidel (vč. stánkového prodeje, prodeje na tržištích, …)

 

Povinné subjekty k EET ve třetí vlně

Mezi povinné subjekty k EET ve třetí vlně spadají ostatní činnosti (lékaři, právníci, účetní), vyjma těch v poslední fázi, například svobodná povolání, doprava, zemědělství. 

Třetí vlna elektronické evidence tržeb by měla dopadnout na podnikatele od1. března 2018.

NACE 56

Stravování a pohostinství – tržby z dodání zboží (tržby za stravování, které není stravovací službou)

NACE 01

Rostlinná a živočišná výroba, myslivost a související činnosti (podnikatelé ve výrobě

NACE 10

Výroba potravinářských výrobků (např. pekaři, cukráři, řezníci…)

NACE 49

Pozemní a potrubní doprava (např. taxislužba, železniční osobní doprava meziměstská, silniční nákladní doprava, …)

NACE 69

Právní a účetnické činnosti (právníci, účetní, …)

NACE 75

Veterinární činnost

NACE 86

Zdravotní péče (lékaři, dentisté, …)

a další činnosti NACE

02, 03, 05, 06, 07, 08, 09, 11, 12, 18, 19, 20.1, 20.2, 20.3, 20.5, 20.6, 21, 24, 26, 27, 28, 29, 30, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45.2 (autoservisy), 50, 51, 52, 53, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 68 („dlouhodobé“ ubytování), 70, 71, 72, 73, 74, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 84, 85, 87, 88, 90, 91, 92, 93, 94, 97, 98, 99

 

Povinné subjekty k EET ve čtvrté vlně

Čtvrtá vlna se bude týkat vybraných řemesel a výrobních činností uvedených v Klasifikaci ekonomických činností (NACE) pod kódy 13–17, 20.4, 22, 23, 25, 31–33, 43, 95, 96

Poslední vlna elektronické evidence tržeb by měla být zahájena od1. června. 2018.

NACE 13–17

Výroba textilií, oděvů, usní a souvisejících výrobků, papírů a výrobků z papírů a zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků, kromě nábytku

NACE 20.4

Výroba mýdel a detergentů, čistících a leštících prostředků, parfémů a toaletních přípravků

NACE 22

Výroba pryžových a plastových výrobků

NACE 23

Výroba ostatních nekovových minerálních výrobků

NACE 25

Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, kromě strojů a zařízení

NACE 31

Výroba nábytku

NACE 32

Ostatní zpracovatelský průmysl (výrobci her a hraček, sportovních potřeb, hudebních nástrojů,…)

NACE 33

Opravy a instalace strojů a zařízení

NACE 43

Specializované stavební činnosti (např. elektrikáři, obkladači, malíři, pokrývači…)

NACE 95

Opravy počítačů a výrobků pro osobní potřebu a převážně pro domácnost (např. „hodinový manžel“, opravář počítačů,…)

NACE 96

Poskytování ostatních osobních služeb (např. kadeřnice, maséři, kartářky,…)

 

PORADNA:

25. Bude se EET týkat SPOLKŮ, jako např. hasiči, tělovýchovné jednoty, myslivci atd.?

Podle ustanovení § 12, písm. h) jsou tržby z drobné vedlejší podnikatelské činnosti veřejně prospěšných poplatníků (tedy spolků, hasičů, tělovýchovných organizací apod.) vyloučeny z evidence tržeb. Totéž se týká i Spolků dobrovolných hasičů, zřízených obcí a jejich tržby jsou vyloučeny z EET (§ 12, odst. 1, písm. b) a c).

zdroj:  www.eltrzby.cz

 

Bude EET povinné pro spolky, sportovní kluby apod., které pořádají např. několikrát do roka ples či jinou zábavu?

Z povinnosti evidovat příjmy jsou vyloučeny ty, které je možné označit jako ojedinělé, příjmy z drobné vedlejší podnikatelské činnosti veřejně prospěšných poplatníků nebo příjem, který nepochází z podnikatelské činnosti. Lze tedy předpokládat, že pořádání plesu či jiné zábavy (např. organizace oslav Dne dětí) u veřejně prospěšného nebo zájmového spolku nemá povahu podnikání.

 zdroj:  www.pc-pokladny.cz

 

Musí neziskové organizace a spolky elektronicky evidovat ?

Obecně se EET veřejně prospěšných poplatníků (neziskových organizací, spolků) a jejich drobné podnikatelské činnosti netýká. O drobnou podnikatelskou činnost jde v případě, kdy spolek za uplynulý rok z této činnosti neutržil více než 175 000 Kč, nebo tyto příjmy činily méně než 5 % z celkových výnosů/příjmů.

Pokud se spolek do této kategorie vejde, nemusí evidovat. Pokud jsou jeho příjmy z podnikatelské činnosti vyšší, musí evidovat jako všichni ostatní.

zdroj:  https://eet.money.cz

 

Budou také přebytky podléhat EET?

Nakonec bude pro ně platit výjimka, která jim umožní prodloužit si dobu bez EET až do 1. března 2018. Jak to ale bude s přebytky ze zahrádek, které se budou na trzích prodávat? Bude se jich také týkat evidence tržeb

O tom rozhodne fakt, zda prodejce prodává tyto přebytky příležitostně nebo vykazuje činnost jako soustavnou, tedy ve formě podnikání.

 

 

Jaká výše obratu je rozhodující pro EET?

Výše obratu není v EET rozhodující.

Týká se mě EET, když nejsem plátcem DPH?

Platba DPH o zařazení do režimu zákona o evidenci tržeb nerozhoduje.

Bude EET povinné pro stánkaře?

Ano, tyto subjekty nejsou z povinnosti evidovat tržby vyňaty.

Vztahuje se na mne EET, pokud prodávám sezonně med, ovoce a květiny jako přebytek ze své zahrady?

Jde-li o občasný přivýdělek, který nemá charakter podnikání, nepodléhá tento prodej EET.

Vztahuje se EET na drobné živnostníky, kteří vystavují faktury pro převod na účet a nepoužívají platby v hotovosti?

EET se na ně nevztahuje. Předmětem evidence nejsou přímé platby z účtu na účet.

zdroj:  www.pc-pokladny.cz

 

zdroje jinde neuvedené:  www.podnikatel.cz

 

 

 

 

 

ZMĚNY na OMS Přerov

9.9. 2016

OTEVŘENÝ DOPIS VEŘEJNOSTI, V Přerově dne 2. září 2016

Důležité informace:
- od dnešního dne funguje nový e-mail na OMS Přerov a to omsprerov@seznam.cz z důvodu nepředání přihlašovacích údajů ke starému e-mailu bývalým jednatelem, žádáme Vás tímto o opravu adresy ve Vašich adresářích, aby nedošlo k záměně !
- vzorky ulovené zvěře (černé) pro vyšetření na trichinellu budou vybírány do odvolání pouze osobně v pondělí a ve středu v úředních hodinách. V žádném případě nevhazujte vzorky do poštovní schránky ta není z výše popsaných důvodů pravidelně kontrolována a vzorky nebudou předány SVÚ Olomouc !!!
- pokud máte zájem, aby OMS Přerov informoval o aktuálním dění přímo jednotlivé členy formou e-mailů žádáme o zaslání e-mailových adres na adresu
omsprerov@seznam.cz

 

Myslivecká rada Českomoravské myslivecké jednoty, z.s. – OMS Přerov
vyhlašuje výběrové řízení na místo - jednatele OMS Přerov.

 

Zájemci o účast ve výběrovém řízení doručí písemnou přihlášku spolu s životopisem na adresu spolku: OMS Přerov, U Strhance 2, 750 02 Přerov I – město, nebo na e-mail: petranevrelova@seznam.cz
Přihlášky je nutné zaslat nejpozději do 23. 9. 2016, vybraní uchazeči budou nejpozději do 30. 9. 2016 pozváni k ústnímu pohovoru.

Výběrové řízení - dopis - poždadavky

 

více informací na  OMS Přerov 

 

 

 

SRPNOVÁ NOC 2016 v zahradě mysliveckého domu MS HANÁ Tovačov. 

23.8. 2016

Myslivecké sdružení HANÁ Tovačov si Vás tímto dovoluje pozvat na tradiční Srpnovou noc pořádanou v zahradě mysliveckého domu v Tovačově dne 27.8. 2016 od 20:00hodin.

 

 

Slavit venku po desáté večer už nepůjde bez vyhlášky

15.8. 2016

Rodinné zahradní oslavy i kulturní a další venkovní společenské akce budou muset od letošního října končit vždy ve 22 hodin.Výjimku dostanou pouze ty akce, které budou včetně konkrétního data konání uvedeny v obecně závazné vyhlášce daného města nebo obce. Tu ovšem obce v praxi vydávají třeba i jen jednou za rok. Ukládá to novela přestupkového zákona, kterou už loni v létě schválili zákonodárci.
 

Bude hrozit i zákaz pobytu

Dosud obce měly v souladu se zákonem také možnost dávat pořadatelům veřejných i soukromých akcí, často plánovaných jen několik týdnů či dokonce dnů předem, svolení, aby mohly pokračovat i po 22. hodině, kdy začíná doba nočního klidu (ta končí v šest hodin ráno).

Nově všichni organizátoři soukromých i veřejných venkovních akcí je budou muset mít uvedeny v obecní vyhlášce. Jinak budou muset skutečně skončit do 22 hodin. Pokud se tak nestane, budou pořadatelé riskovat, že na udání přijede policie.

 

celý článek naleznete na www.novinky.cz

 

 

Speciální zkoušky vodní práce všech plemen na Hradeckém rybníce v Tovačově. 

3.8. 2016

V sobotu 6.srpna 2016 se uskuteční Speciální zkoušky vodní práce všech plemen psů na Hradeckém rybníce v Tovačově od 8.30hodin na tzv. kříži pod záštitou OMS Přerov. Občerstvení zajištěno. Zveme tímto příznice z řad kynologů a příznivce pejsků. Bez poplatku vstupného.

 

VÝSLEDKY

foto

 

OMS Přerov

mapa

 

 

ČERVNOVÁ NOC 2016 v zahradě mysliveckého domu MS HANÁ Tovačov. 

20.6. 2016

Myslivecké sdružení HANÁ Tovačov si Vás tímto dovoluje pozvat na tradiční Červnovou noc pořádanou v zahradě mysliveckého domu v Tovačově dne 25.6. 2016 od 20:00hodin. 

 

 

POVINNOST - zveřejňování účetních závěrek a výročních zpráv MS.

8.6. 2016

Rozsah vedení účetnictví
Každý spolek je podle zákona o účetnictví tzv. účetní jednotkou, přičemž účetní jednotky mohou vést účetnictví v celkem třech různých formách - v plném rozsahu, zjednodušeném rozsahu, popř. vést tzv. jednoduché účetnictví.
Pro zodpovězení otázky, zda může spolek zvolit účetnictví nikoli v plném, ale ve zjednodušeném rozsahu, jsou rozhodná dvě kritéria, a sice: 1) zařazení spolku mezi tzv. mikro, malou, střední a velkou účetní jednotku, a dále 2) skutečnost, zda má spolek povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem.
Vzhledem k zákonným kritériím spadají myslivecké spolky v drtivé většině případů mezi tzv. mikro účetní jednotky, a proto se na ně nevztahuje ani povinnost ověřit účetní závěrku auditorem, neboť mikro účetním jednotkám zákon tuto povinnost neukládá. Většina mysliveckých spolků proto může zvolit vedení účetnictví ve zjednodušeném rozsahu.
Pokud pak spolek není plátcem DPH, jeho celkové příjmy za poslední uzavřené účetní období nepřesáhly 3 mil. Kč a zároveň hodnota jeho majetku nepřesahuje 3 mil. Kč, může namísto účetnictví ve zjednodušeném rozsahu zvolit i nejméně náročnou formu účetnictví - účetnictví jednoduché. I zde půjde o valnou většinu mysliveckých spolků, neboť jen málokterý spolek některou z uvedených hodnot překračuje.
Vymezíme-li podmínky, za nichž mohou spolky vést zmíněné dvě formy účetnictví, je zapotřebí zmínit, jak se od sebe vzájemně liší. Nejzásadnějším rozdílem mezi účetnictvím ve zjednodušeném rozsahu a jednoduchým účetnictvím je skutečnost, zda se o účetních zápisech účtuje tzv. podvojným způsobem. Podvojný způsob účtování se vztahuje na účetnictví ve zjednodušeném rozsahu a spolek v něm účtuje o stavu a pohybu majetku a závazků (aktiv a pasiv), dále také o nákladech a výnosech a o výsledku hospodaření. Naopak v jednoduchém účetnictví se podvojným způsobem neúčtuje. Odtud se koneckonců bere i jeho označení jako „jednoduché“.

 

Zveřejňování účetních výkazů
Spolek, který vede účetnictví ve zjednodušeném rozsahu, má povinnost zveřejnit svoji účetní závěrku. Účetní závěrka se zveřejňuje jejím uložením do sbírky listin u rejstříkového soudu. Jde o tentýž krajský soud, k němuž myslivecké spolky podávaly návrh na zápis změny údajů zapsaných do spolkového rejstříku a jemuž doručovaly své stanovy.
Účetní závěrku nicméně nepostačí soudu doručit v listinné podobě, jako to spolky činily v případě stanov. Vládní nařízení vyžaduje, aby byla účetní závěrka soudu doručena v elektronické podobě ve formátu PDF. Pokud tedy spolek nedisponuje datovou schránkou nebo uznávaným elektronickým podpisem, nezbude mu, než účetní závěrku doručit na CD nebo DVD nosiči. K němu je pak nutno přiložit jednoduchý průvodní dopis (žádost o založení účetní závěrky do sbírky listin), který podepíše osoba oprávněná za spolek jednat podle zápisu ve spolkovém rejstříku (nejčastěji předseda popř. jiná osoba, jíž byla udělena plná moc a která tuto plnou moc soudu doloží).
Byť nelze vyloučit, že rejstříkový soud nakonec přijme i účetní závěrku odeslanou emailem (bez uznávaného elektronického podpisu) na emailovou adresu soudu, zákon takový postup nepřipouští a jeho případný úspěch závisí čistě na dobré vůle příslušného soudce nebo vyššího soudního úředníka.
Pro myslivecké spolky, které vedou jednoduché účetnictví, platí uvedené informace obdobně, pouze soudu nedoručují účetní závěrku, nýbrž přehled o majetku a závazcích. O přehledu o příjmech a výdajích zákon v souvislosti se zveřejněním mlčí, tudíž povinnost zveřejnit jej se na spolky nevztahuje. Nic to však nemění na tom, že i tak je spolek povinen přehled o příjmech a výdajích sestavit. Pro sestavení obou přehledů přitom platí lhůta 6 měsíců od skončení účetního období.

 

Termíny zveřejnění a přechodná ustanovení
Spolek zveřejní účetní závěrku nebo přehled o majetku a závazcích v těchto termínech:

 • * za rok 2014 nejpozději do 31. března 2016;
 • * za rok 2015 nejpozději do 30. listopadu 2017;
 • * za rok 2016 a následující nejpozději 30 dnů ode dne schválení členskou schůzí, nejpozději však do 12 měsíců od rozvahového dne.

Při posuzování, zda spolek zveřejnil účetní výkazy včas, není rozhodné, kdy fakticky došlo k jejich uveřejnění ve sbírce listin spolkového rejstříku. Podstatný je okamžik, kdy spolek účetní výkaz rejstříkovému soudu předal.

 

Sankce za porušení povinností
V případě spolků, které vedou účetnictví ve zjednodušeném rozsahu, zákon za nesestavení účetní závěrky umožňuje uložit pokutu až do výše 6% hodnoty aktiv spolku. Pokud spolek účetní závěrku sestaví, ale nezveřejní, lze mu uložit sankci poloviční.
U spolků vedoucích jednoduché účetnictví je hraniční sankcí pokuta ve výši 100 tis. Kč za nesestavení přehledu o majetku a závazcích nebo přehledu o příjmech a výdajích, samotné nezveřejnění přehledu o majetku a závazcích pak lze sankcionovat až do výše 50 tis. Kč.

 

zdroj:  www.myslivost.cz

celý článek najdete zde

 

 

 

Povinně zveřejňované informace.

22.5. 2016

Informace dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, v platném znění, a vyhlášky č. 442/2006 Sb., která stanoví strukturu informací zveřejňovaných o povinném subjektu dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, v platném znění.

Informace dle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, v platném znění.
Informace dle zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), v platném znění.

 

 

Předpis č.: 106/1999 Sb.

§ 18 Výroční zpráva

(1) Každý povinný subjekt musí vždy do 1. března zveřejnit výroční zprávu za předcházející kalendářní rok o své činnosti v oblasti poskytování informací podle tohoto zákona obsahující následující údaje:

a) počet podaných žádostí o informace a počet vydaných rozhodnutí o odmítnutí žádosti,

b) počet podaných odvolání proti rozhodnutí,

c) opis podstatných částí každého rozsudku soudu ve věci přezkoumání zákonnosti rozhodnutí povinného subjektu o odmítnutí žádosti o poskytnutí informace a přehled všech výdajů, které povinný subjekt vynaložil v souvislosti se soudními řízeními o právech a povinnostech podle tohoto zákona, a to včetně nákladů na své vlastní zaměstnance a nákladů na právní zastoupení,

d) výčet poskytnutých výhradních licencí, včetně odůvodnění nezbytnosti poskytnutí výhradní licence,

e) počet stížností podaných podle § 16a, důvody jejich podání a stručný popis způsobu jejich vyřízení,

f) další informace vztahující se k uplatňování tohoto zákona.

(2) Pokud má povinný subjekt zvláštním zákonem uloženou povinnost předkládat veřejnou výroční zprávu obsahující informace o jeho činnosti, začleňuje údaje podle odstavce 1 do této výroční zprávy jako její samostatnou část s názvem "Poskytování informací podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím".

 

 

 

Na Olomoucku viděli šakala. Zřejmě se u nás usadí, míní odbornící.

7.3.2016

Šakal obecný (Canis aureus)

Olomouc – „Šakal !" napadlo pana Jaroslava z Luké, když ve čtvrtek pozdě večer uslyšel venku divný štěkot a když se podíval z okna, zahlédl zvíře postavou připomínající lišku.

Zdroj: https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/vyskyt-sakala-je-stale-castejsi-byl-viden-i-na-olomoucku-20160118.html„Zmátl mě ten hlas, protože liška štěká a tohle bylo štěkání s vytím dohromady. Myslivec, kterého jsem se ptal, říkal, že lišky zrovna mají dobu páření a proto vydávají takový zvuk," popisoval čtenář, který o zážitku a možném výskytu šakala obecného na Olomoucku napsal Olomouckému deníku.

Zdroj: https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/vyskyt-sakala-je-stale-castejsi-byl-viden-i-na-olomoucku-20160118.html

„Viděl jsem je na vzdálenost 50 metrů. Pod Těšíkovem. Přecházeli cestu vedoucí od Lipiny. Bylo to k večeru, ale tehdy byla výborná viditelnost. Rozhodně to byli šakali. Jsou rozpoznatelní od lišek, našlapují trochu jinak. Bohužel jsem je nevyfotil," popisoval pracovník odboru životního prostředí šternberského městského úřadu, který má na starosti lesy a myslivost.

Zdroj: https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/vyskyt-sakala-je-stale-castejsi-byl-viden-i-na-olomoucku-20160118.htmMigrace se zřejmě změní v trvalou populaci

Podle Jiřího Zbořila, předsedy ekologické komise Českomoravské myslivecké jednoty, je výskyt šakala na území České republiky stále častější.

„Na Olomoucku zatím výskyt evidován nemáme, ale dá se to očekávat," sdělil Zbořil, který je také jednatelem olomouckého mysliveckého spolku.

Zatím se podle něj nedá hovořit o stálé populaci na území Česka.

„Migrace probíhá, tu a tam se jedinci vyskytnou. V nebližších letech však můžeme očekávat trvalou populaci. Rozšiřují svůj areál a tady mají velmi dobré podmínky," sdělil Jiří Zbořil.

Zdroj: https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/vyskyt-sakala-je-stale-castejsi-byl-viden-i-na-olomoucku-20160118.htmlRozlišovací znaky mezi šakalem a liškou

Šakal připomíná spíše vlka než lišku. Postava je zřetelně kratší, končetiny naopak v porovnání s liškou delší. Stejně tak tvarem hlavy zepředu připomíná vlka, ne lišku. Zásadním rozlišovacím znakem je délka oháňky, která je u šakala výrazně kratší vzhledem k tělu než u lišky. Odlišné je zbarvení hřbetu, na němž je tmavý pruh. Spolehlivým rozlišovacím znakem jsou srostlá bříška dvou středních prstů na končetinách – u lišky jsou odděleny.

Zdroj: https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/vyskyt-sakala-je-stale-castejsi-byl-viden-i-na-olomoucku-20160118.html

zdroj:  deník.cz 

Rozlišovací znaky

 

 

Orel kamčatský překvapil pozorovatele na Přerovsku.

29.2.2016

Orel kamčatský neboli východní je jedním z největších dravců světa a svým výskytem na Přerovsku překvapil členy Moravského ornitologického spolku. Pozorovali jej v polích nedaleko od Přerova. Vzhledem k tomu, že tento druh nežije v Evropě, tak předpokládají, že unikl ze zoo, nebo nějakému chovateli.

Orel kamčatský má rozpětí od 2 do 2,5 metru a váží od 5 do 9 kg. Samice jsou větší než samci. Mládí ptáci jsou převážně černohnědí s ocasem, který postupně bělá v souvislosti s dospíváním. Jsou velmi podobní orlu mořskému, na rozdíl od něj mají výrazně žlutý zobák. Dospělí ptáci mají výrazné bílé zbarvení ocasu, nohou i v křídlech.

Přerovští ornitologové pozorovali mladého ptáka, který vypadal jako mladý orel mořský, ale díky dobré fotodokumentaci jej podle zobáku určili jako orla kamčatského. To následně potvrdili i další odborníci a specialisti na dravce. Na Moravě jde o první pozorování tohoto druhu a v ČR o druhý výskyt. V roce 2015 byl orel kamčatský zjištěn v jižních Čechách.

zdroj:  Novinky.cz 

 

 

SENOSEČ online - Při senosečích bude umírat méně zvířat.

19.2.2016

Už na jaře budou mobilní aplikace zachraňovat životy zvířat při senosečích. Vymysleli je studenti České zemědělské univerzity (ČZU), kteří za ně převzali ocenění od ministra životního prostředí Richarda Brabce a rektora ČZU Jiřího Balíka. Celkem tři projekty pomohou organizovat plašení zvěře na loukách.

Soutěž začala loni v červnu ve spolupráci ministerstva, ČZU, sdružení Za Živou krajinu, myslivců a dobrovolníků. Přichází s řešením problému, jak zabránit smrti tisíců mláďat srn, zajíců nebo koroptví, které každý rok zabije zemědělská technika. Podle odhadů myslivců ročně zahyne přibližně 50 mláďat srn na 1000 hektarů travních porostů.

Mobilní aplikace rozšiřují možnosti stávajícího webového portálu Senoseč online, který už od loňského května pomáhá sdružovat zástupce dobrovolníků, zemědělců a myslivců. Zatím se na něj zaregistrovalo 2095 uživatelů, z toho 76 zemědělských podniků a 99 mysliveckých spolků. Chytré telefony by měly přitáhnout další lidi a umožnit rychlou domluvu a operativní změny. Díky internetovým stránkám se podařilo zachránit 112 zvířat.

zdroj:  Zprávy iDNES.cz 

Registrační formulář pro dobrovolníky, zemědělce a myslivce najdete  zde .

 

 

Na rybnících u Tovačova se vyskytla vzácná sýkořice vousatá.

12.2.2016

Sýkořice vousatá je u nás velmi vzácným a chráněným pěvcem. Žije v nepřístupných a v rozsáhlých rákosinách, a proto ji málokdo zná. Je podobná sýkorám a její samci mají pod zobákem výrazný černý knír, podle kterého získala své zvláštní jméno.

"Sýkořice vousatá je u nás velmi vzácným a chráněným pěvcem. Žije v nepřístupných a v rozsáhlých rákosinách, a proto ji málokdo zná. Je podobná sýkorám a její samci mají pod zobákem výrazný černý knír, podle kterého získala své zvláštní jméno. Na střední Moravě se vzácně vyskytuje pouze v rákosinách rybníků u Tovačova a v Záhlinicích u Hulína," uvedl Šafránek. V letošní zimě ji ornitologové pozorovali pouze na Tovačovsku.

Tovačovsko je pro milovníky přírody a především zájemce o ptáky vyhlášenou lokalitou. Zdejší jezera a rybníky jsou důležitou zastávkou při tazích a zimovištěm vodního ptactva, nejzajímavější je v době na přelomu podzimu a zimy. Výskyt vzácných ptáků zde ornitologové mapují každoročně, v minulosti mezi ně patřily například vzácné kachny zrzohlávky rudozubé, kajky mořské nebo pěnice malá ze Střední Asie, která žije na východ od Kaspického moře a v Česku nebyla předtím nikdy pozorována.

 odkaz č.1

 odkaz č.2

 video č.1

 video č.2

 

 

Hájenka má od listopadu 2015 nový kabát.

8.1.2016

Od listopadu 2015 má naše hájovna novou fasádu. Za finančního přispění města Tovačova a práci členů mysliveckého spolku byla zrenovována fasáda a střecha na vstupem do myslivny. Členům díky za pracovní výpomoc nad rámec brigádnických hodin a městu Tovačov za peníze na obnovu památkově chráněné území. V naší fotogalerii si můžete prohlédnout změny.

odkaz zde

 

 

Změny v dobách lovu, odevzdávání pírka.

2.1.2016

Od 1.1. 2016 bude účinná vyhláška o době lovu jednotlivých druhů zvěře a o bližších podmínkách provádění lovu 343/2015 Sb.

 

Budeme také odevzdávat pírko!
Myslivci musí od příštího roku povinně odevzdávat pírko ulovené černé zvěře. 
Podle „Metodiky kontroly zdraví a nařízené vakcinace pro rok 2016“ vydané ve Věstníku MZe je povinnost z každého kusu černé zvěře odevzdávat kromě vzorků svaloviny na trichinelózu, také pírko uloveného kusu.

zdroj:  www.myslivost.cz

Přehled nejdůležitějších změn

Více na: https://zpravy.e15.cz/domaci/politika/kratsi-zbrojni-prukaz-i-vetsi-pravomoci-policie-vlada-zprisnila-zakon-o-zbranich-1253011#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

 

 

 

Transformace mysliveckých sdružení na zapsaný spolek.

1.1. 2016

Nový občanský zákoník č.89/2012Sb., který nabyl účinnosti dne 1.1.2014, stanoví povinnosti pro dosavadní občanská sdružení, zejména ukládá povinnost transformovat se na spolky.

Naše sdružení (nový právní pojem je spolek) všechny výše uvedené povinnosti splnil již s předstihem. V listopadu 2015 jsme byli schváleni jako spolek a nejdůležitější změnu představuje název spolku.

NOVÝ název spolku:    Myslivecké sdružení "HANÁ" Tovačov z.s.

Schválené stanovy platné od 1.1.2016 budou členům předány na nejbližší členské schůzi.

 

 

 

 

Napište nám !

29.06.2013, 21:15h

Byli jste u nás spokojeni? Chcete se s námi podělit o své zkušenosti? Chcete získat více informací? Neváhejte a napište nám. Vaše názory jsou cennými podněty k neustálému zlepšování našich služeb. Navíc jakákoliv pochvala od spokojeného zákazníka je tou nejlepší odměnou naší práce.  

 

Založení webových stránek MS HANÁ Tovačov.

29.06.2013, 21:14h

Vítejte u nás a přejeme Vám příjemně strávené chvíle při čtení našich příspěvků. Budeme velice rádi, když se k nám budete rádi vracet pro další poznatky a inspiraci.

 

Tyto webové stránky byly založeny v sobotu 29. června 2013 ve 21:14hodin.