Východy a západy Slunce a Měsíce

Východ a západ Měsíce na: METEOgram.cz

Východ a západ Slunce na: METEOgram.cz

 

 

 

Měsíční fáze

Nov (stáří 0 dní). První fáze měsíční proměny se nazývá nov. Při této fázi se Měsíc nalézá mezi námi a Sluncem. Osvětlená polokoule měsíce v této fázi směřuje od Země a běžným pohledem je neviditelná. V tuto dobu je vidět pouze neosvětlená část Měsíce, která se ve dne zdržuje poblíž slunce. Krátce po novu lze sledovat úzký srpek či popelavý svit.

Dorůstající srpek (stáří 0 – 7,4 dní). V důsledku oběhu Měsíce kolem země, dochází k nepřetržitému pohybu od západu k východu. Díky zemské rotaci se však Měsíc pohybuje od východu k západu. Ihned po novu je odstartováno tzv. stárnutí Měsíce. Díky navyšující vzdálenosti od Slunce nám Měsíc postupně odkrývá svou podobu. Několik dní po novu se nad západním obzorem zjeví úzký srpek, kterému se říká Waxing crescent.

První čtvrt (stáří 7,4 dní). V této fázi, je Měsíc viditelný ve tvaru písmene D. Zapadne kolem půlnoci a za soumraku ho můžete sledovat nad jižním obzorem. Pokud se Měsíc nachází v části první čtvrť, je nejlepší doba pro jeho pozorování dalekohledem.

Dorůstající měsíc (stáří 7,4 – 14,8 dní). Po fázi první čtvrť Měsíc vychází stále později a za šera ho můžete spatřit na jihovýchodní části oblohy. Od tohoto okamžiku se stává Měsíc jasně viditelným a v noci ho lze pozorovat dalekohledem.

Úplněk (stáří 14,8 dní). Dva týdny od novu přechází Měsíc do fáze úplňku. Úplněk lze sledovat ihned po západu Slunce. Noci při úplňku jsou jasné a plné mystické atmosféry. V tomto okamžiku se Měsíc nachází naproti Slunci. Po skončení úplňku začíná docházet k couvání Měsíce.

Couvající měsíc (stáří 14,8 – 22,1 dní). Po úplňku dojde lze vidět pouze pravou stranu Měsíce, kterou zalévá směsice stínů a světla. Zbytek Měsíce je zcela zahalen do tmy. Období, kdy Měsíc vychází stále později, se nazývá Waning gibbous.

Poslední čtvrt (stáří 22,1 dní). V této fázi Měsíc vychází až po 24. hodině a zapadá až po východu Slunce. V tomto okamžiku je Měsíc viditelný ve tvaru písmena C a dostává se do fáze poslední čtvrť. Havajané mají pro tuto fázi Měsíce speciální název Ole-ku-kahi. K východu Měsíce dojde okolo 24. hodiny, kolem poledne se skloní k západnímu obzoru.

Ubývající srpek (stáří 22,1 – 29,5 dní). Přibližně 25 dní od začátku novu, bude na obloze viditelný jen uzoučký srpek, který je nejlépe vidět před svítáním na východním obzoru, jež se nazývá ubývající srpek. S každým nadcházejícím dnem bude Měsíc vycházet stále později a brzy se stane díky Slunci neviditelný. Po této fázi nastane opět nov, který odstartuje další cyklus měsíčních fází.