Novinky 

Tomáš SOKOL: Nechte nám zbraně, dali jsme si na ně.    

12.2. 2024

POLEMIKA. Pán Bůh stvořil lidi silné a slabé a teprve Samuel Colt tento nedostatek odstranil. Možná by tenhle citát byl postačující reakcí na články Jana Urbana „Chceš vlastnit zbraň? Tak se připravil sloužit vlasti“ anebo Ozbrojený jedinec, bez potřeby obrany společenství, je jen zbytečný trubec, píše ve své polemice pro HlídacíPes.org advokát Tomáš Sokol.

 

Pokud jsem dobře pochopil argumenty autora, nestaví se principiálně proti právu vlastnit zbraň, ale váže tohle právo na povinnost občana participovat na obraně státu. Soudě podle obou nadpisů, „šérování“ by mělo být tak nějak povinné. A kdo nechce, je prostě trubec.

Nic proti apelu na morální povinnost občana podílet se na obraně státu, je-li to nutné. Kvůli Rusku je to docela aktuální téma. Vázat právo vlastnit zbraň na tuhle participaci je ale něco jiného.

Znám dost střelců, které prostě baví chodit na střelnici a strefovat se do terče nebo se o to pokoušet. Stejně jako jiného baví okopávat na zahradě cibuli. A zbraně se těm střelcům líbí prostě proto, že je považují za technicky zajímavé věci. Lze jistě vést diskusi o tom, jestli obdiv k něčemu, co dokáže na relativně značnou vzdálenost zranit nebo usmrtit jiného člověka, je zcela vhodný. Ale asi stěží lze diskutovat o tom, že v tom nejhorším případě jde o jakousi drobnou úchylku, která zcela jistě nikomu neubližuje. A i kdyby motivem pro obstarání zbraně mělo být to, co výše cituji, je nějaký rozumný důvod, proč kompenzaci těchto pocitů nějak zásadně omezovat? Například povinností spoluúčasti na obranném programu státu?

Nedůvěra ve stát a jeho schopnost prosadit za všech okolností právo či obecné civilizační a kulturní hodnoty je do jisté míry zcela opodstatněná. Stát zcela zjevně nedokáže zabránit násilným trestným činům nebo vloupání do obydlí, a to včetně obydlí, v nichž spí jejich majitel. Netvrdím, že pistole pod polštářem nebo u boku na tom může příliš změnit. Ale má-li ten, kdo si pořizuje zbraň, pocit, že tím něco změní, pak proč mu ten pocit brát? Svoboda snad znamená i právo mít pocity.

Nevím nic o žádné odborné studii, která by signalizovala, že současný počet osob držících zbraně, resp. počet těchto zbraní, představuje nějaký reálný problém. V jakékoliv oblasti. Zejména bezpečnostní. Rozhodně nevím nic o statistice, která by naznačovala, že roste počet případů násilné trestné činnosti spáchané legálně drženými zbraněmi. Co tedy vadí na současné situaci kromě osobního pocitu některých osob, že těch zbraní je nějak moc? Svoboda jednoho občana končí tam, kde začíná svoboda druhého, což jinak znamená, že žádná svoboda nemůže být absolutní. A také časově neomezená. Lze jistě dospět k racionálnímu zjištění, že rozsah svobody v určité oblasti ohrožuje legitimní zájmy společnosti a je potřeba tu svobodu regulovat. Omezovat ovšem svobodu pouze na základě pocitů je nepřijatelné.

Dost pochybuji o tom, že ti, kdo se angažují v aktivních zálohách, by stáli o ty, kteří by tam budou vstupovat jen proto, aby tak legitimovali své držení zbraně, anebo dokonce aby si tím vytvořili prostor pro její získání. Též pochybuji, že armáda by nějak moc stála o ty, kteří se potenciálními branci stali jen proto, že si občas chtějí zastřílet anebo jen chtějí mít jistotu, že kdyby k nim někdo přišel, budou se mít čím bránit.

A úplně nakonec pro Jana Urbana. Honzo, trubce už jsem zažil. Byli to za komančů buržousti či kulaci nebo jiná individua, která se odmítla zapojit do celonárodního úsilí pracujících. To, že někdo chce mít, možná i z pubertálního důvodu, doma bouchačku a nehlásí se rovnou do aktivních záloh, z něj přeci nedělá někoho, koho by bylo možno nazvat trubec. Snad dotyčný může mít pro společnost i jinou přidanou hodnotu. Což už je trochu osobní. Taky mám doma cosi střelného a jako trubec si nějak odmítám připadat.

 

 

zdroj:                HlidaciPES.org

celý článek:      zde 

 


 

První AI dalekohled zamířil na pulty obchodů.    

2.2. 2024

Na pultech obchodů se v minulých dnech zabydlel první chytrý dalekohled Swarovski Optic AX Visio, který využívá umělou inteligenci (AI). 

Určen je především ke sledování a focení zvířat. Případní zájemci si ale budou muset sáhnout hluboko do peněženky, neboť v tuzemsku byla cena stanovena na více než 100 000 Kč.

Swarovski Optic AX Visio toho přitom také umí hodně. Na první pohled sice vypadá jako obyčejný dalekohled, v útrobách se však ukrývá sofistikovaná elektronika. Konkrétně je řeč o 13megapixelovém snímači, díky kterému dovede dalekohled fotit to, co v něm zrovna vidíte. Stejně tak jednoduše je možné také natáčet Full HD videa, a to až při 60 snímcích za sekundu.

Samotný dalekohled pro uložení momentek a videí disponuje 28GB pamětí. Podpora paměťových karet bohužel chybí. Soubory je možné získat z modelu AX Visio bezdrátově prostřednictvím standardů WiFi a Bluetooth, komunikaci s chytrým telefonem obstarává mobilní aplikace Swarovski Optik Outdoor. Využít ji je možné na iPhonech i zařízeních s Androidem.

Patrně největším lákadlem ale bude pro uživatele integrace umělé inteligence. Díky AI totiž dovede první chytrý dalekohled na světě identifikovat více než devět tisíc různých druhů ptáků a dalších volně žijících živočichů.

Obsluha je přitom velmi jednoduchá. Stačí zamířit na zvíře a stisknout červené tlačítko, po pár sekundách se na zabudovaném displeji objeví jméno zvířete. Výrobce se netají tím, že s novinkou cílí na milovníky divoké přírody.

 

 

zdroj:                Novinky.cz

celý článek:      zde 

 


 

Nový zákon o zbraních a střelivu.    

30.1. 2024

Poslanci 26. ledna 2024 schválili nový návrh zákona o zbraních a střelivu. Navzdory Ministerstvu vnitra ČR v návrhu prosadili dosavadní ustanovení, které uchovává právo pořídit, vlastnit a nosit zbraň ze zákonných podmínek. 

Nový zákon zkracuje lhůtu z 10 na 5 let pro pravidelné přezkoumání zdravotní způsobilosti držitelů zbraní, jakožto umožňuje policii nařídit tuto prohlídku kdykoli. Dílčí novela by mohla ještě v letošním roce zavést povinné specializované psychologické vyšetření pro nové žadatele o zbrojní průkaz, popřípadě o to bude mít právo rozhodnout vláda na základě zmocnění dle nového zákona.

Na základě novely by mohlo dojít k uložení povinnosti prodejcům zbraní hlásit podezřelé obchody dříve než až od roku 2026, kdy má nový zákon díky modernizaci a digitalizaci centrálního zbraňového registru a jeho propojení s dalšími zdravotními a policejními evidencemi nabýt účinnost. Hnutí ANO se nepodařilo prosadit uspíšení termínu o rok. Podle ministra Víta Rakušana termín nelze uspíšit, neboť příští rok 2025 bude ve znamení testování systému, jakožto se musí počkat i na digitalizaci zdravotnictví.

Do budoucna se počítá s tím, že papírové zbrojní průkazy a licence nahradí elektronická oprávnění k používání zbraní v centrálním zbraňovém registru. Počítá se s různými způsoby, jak oprávnění prokázat. Kromě elektronické verze ponechává i ustálenější možnosti, jako je vydávání zbrojních průkazů na kontaktních místech veřejné správy. Novinkou je zrušení místní příslušnosti, tj. držitelé zbraní už nebudou muset vyřizovat náležitosti jen v kraji, ve kterém mají trvalý pobyt.

Nově mají být zavedeny další kategorie zbraní, dále zjednodušení struktury zbrojních oprávnění. Zůstat mají 2 druhy zbrojního oprávnění, stejně tak jen 3 skupiny zbrojních licencí z aktuálních 10. V budoucnu by měli lékaři mít přístup do centrálního registru zbraní, kde si budou moci ověřit, zda jejich pacient má zbrojní průkaz. Když lékař zjistí, že jeho pacient trpí stavem či nemocí omezující jeho zdravotní způsobilost, bude jeho povinností tuto skutečnost okamžitě oznámit policii.  

 

zdroj:                ePENÍZE.eu

celý článek:      zde 

 


 

Letos bude nutné vyměnit stovky kotlů.    

29.1. 2024

V Česku bude kvůli novým pravidlům o ochraně ovzduší nutné letos vyměnit až stovky tisíc kotlů. Vyplývá to z informací Asociace podniků topenářské techniky (APTT)."

S povinnou výměnou kotlů počítá novela zákona o ochraně ovzduší, podle níž bude od září povoleno používat pouze kotle třetí a vyšší emisní třídy. Podle statistik ministerstva životního prostředí je v Česku nyní v provozu zhruba 150 000 takových zařízení. Asociace odhaduje ještě vyšší číslo, podle prezidenta APTT Zdeňka Lyčky může podle dlouhodobých statistik jít až o 250 000 nevyhovujících kotlů, jejichž provoz musí do srpna skončit.

Nová pravidla měla původně platit o dva roky dříve, stát je však kvůli covidové krize posunul. Nově tak bude povoleno používat pouze kotle třetí a vyšší třídy, které produkují méně škodlivých smisí. Za porušení bude hrozit pokuta až 50.000 korun. Cíle je podle tvůrců novely snížit znečištění ovzduší.

 

Informace o emisní třídě svého kotle najdete v technické dokumentaci. Může vám je poskytnou i dodavatel nebo výrobce kotle. Zjednodušíme vám to ale tím, že kotle, které byly vyrobeny před rokem 2000 nemají žádnou emisní třídu a od podzimu 2022 jste ho museli vyměnit za nový.

Mezi lety 2000 a 2012 se vyráběly kotle, které spadají do třídy 1, 2 a 3. Kotel ve třídě 3 ještě můžete využívat, ty s nižší emisní třídou jsou už ale také zakázány. 

Kotle s datem výroby po roce 2012 většinou splňují podmínky 3., 4. a 5. emisní třídy a můžete je v klidu dále využívat.

 

Kotel na tuhá paliva byste měli každý rok kontrolovat, čistit, včetně komínu a jednou za 3 roky zajistit jeho revizi.

 

Čas na výměnu kotle se krátí, ale stále zbývá čas využít jeden z nabízených dotačních programů. Podle splnění podmínek vám zaplatí 50 až 95 procent uznatelných nákladů. Přečtěte si odpovědi na deset nejčastějších otázek týkajících se výměny a dotací.

 

 

zdroj:                EKOlist.cz

celý článek:      zde 

 


 

Druhy s nálepkou invazní mizí i z českých zoo.      

10.1. 2024

Už rok platí v celé Evropské unii směrnice, podle níž se nesmí chovat, prodávat, nabízet, převážet ani rozmnožovat celkem 88 druhů zvířat a rostlin uvedených na „invazním seznamu“. Členské státy Unie – včetně Česka – upravily svou legislativu, aby směrnici vyhověly. Zvířata si ponechají na dožití, ale nesmějí jim umožnit rozmnožování.

Opatření má zabránit tomu, aby se nepůvodní druhy nekontrolovaně šířily v nových prostředích a vytlačovaly odtamtud ty domácí. Zákaz cílil především na drobné chovatele, aby jim invazní druhy neutíkaly z chovů nebo aby nebyly někdy záměrně vypouštěny do přírody.

Doplatily na něj ale i zoologické zahrady. Ty se mnohých návštěvnicky atraktivních zvířat ze seznamu zbavily nebo s nimi končí. Na seznamu je například nosál červený, mýval severní, ibis posvátný, korálovka pruhovaná, želva nádherná, nutrie říční, muntžak, burunduk, několik druhů veverek a ryb.

 

Invazní živočichové         zde

Invazní rostliny                zde

 

zdroj:                iDNES.cz

celý článek:      zde 

 


 

První kule, poslední brok, lovecké právo - výklad pojmů.   

8.1. 2024

1. Čeho se týká pojem „lovecké právo" a komu náleží?
- Pojmem "lovecké právo" se rozumí jedlé vnitřnosti spárkaté zvěře (drob). Náleží k němu jazyk, srdce, plíce, játra, slezina, ledviny, popřípadě tuk (běl), který lze rukou oddělit. Patří podle tradice střelci, který zvěř ulovil a vyvrhl. Jestliže však kus vyvrhoval lovecký průvodce, náleží lovecké právo jemu. Hlava s trofejí se obvykle ponechává střelci. Pokud si ji odnáší nevypreparovanou, náleží mu i mozek. Jinak je mozek součástí loveckého práva a v případě, že zvěř vyvrhoval a trofej preparoval průvodce, náleží jemu. Podobně je tomu i u holé zvěře. Pokud se kus holé zvěře odevzdá k prodeji a jde s celou hlavou, pak tedy samozřejmě bez vynětí mozku.

2. Jaký je vztah trofeje a loveckého práva?
- Lovecké právo může patřit i jinému myslivci než lovci, zatímco trofej vždy patří lovci.

 

3. Vysvětlete pravidlo „první kule".
- Při společných lovech platí zásada "první kule, poslední brok". Střílelo-li např. na divoké prase více lovců, je kus přiřčen tomu lovci, jehož zásah zvěř smrtelně zranil, byť i kus nepadl v ráně a musel být proveden dosled. Tato rána se považuje za "první kuli". Nemusí být první v pořadí, jestliže zvěř byla předchozími zásahy jen poraněna. Další případné zásahy - po "první kuli" - platí za rány dostřelné. Zjišťuje se to na zhaslé zvěři a ve sporných případech rozhoduje vedoucí lovu.

4. Vysvětlete pravidlo „posledního broku".
- "Poslední brok" při honech znamená, že lovcem střelené zvěře je poslední střelec, který na kus střílel a po jehož ráně kus klesl a zhasl. Nepočítá se ovšem tzv. "střelení do hrobu" (na již zhaslou zvěř).

5. Vysvětlete tradici „ stráž u zhaslého kusu".
- Poslední poctou ulovené zvěři je "stráž u zhaslého kusu". Jde o chvíli pozdržení se u střelené zvěře a zamyšlení, o okamžiky splynutí s přírodou, kdy lovec znovu v duchu prožívá úspěšný lov. Tento zvyk má kromě morálního i praktický význam, kus může totiž vychladnout.

 

Stránky nevznikly za účelem zisku, avšak jejich provoz něco stojí. Samotné vypracování otázek zabralo mnoho desítek hodin času. Proto jsou-li pro Tebe stránky přínosem, podpoř, prosím, jejich provoz a údržbu zasláním libovolné částky na účet Fio 2501624072 / 2010. Díky a myslivosti zdar!

 

 

zdroj:                myslivecke-zkousky.cz

celý článek:      zde 

 


 

Nový zákon o zbraních jde do Vlády.   

9.11. 2023

 

Jaké novinky či změny návrh přináší?
 
Klíčovým aspektem návrhu je větší (dalo by se říci zásadní) digitalizace agendy zbraní. Návrh počítá se zrušením papírových dokladů, tedy zbrojního průkazu i průkazu zbraně. Jediný trvalý doklad, který zůstane, je Evropský zbrojní pas (určený na přeshraniční vnitrounijní cestování se zbraněmi). Všechna předmětná oprávnění tak bude Policie kontrolovat vzdáleně prostřednictvím Centrálního registru zbraní, který je v Evropě téměř unikátní. Většina evropských zemí totiž nemá elektronickou evidenci zbraní a držitelů v takovém rozsahu jako ČR, dokonce většina nemá takový registr vůbec.
Důležité je též zmínit, že i přes zrušení fyzických zbrojních průkazů a průkazů zbraní si bude moci držitel nechat vystavit (například na CzechPointu) takzvaný zbrojní list, tedy papírový výstup z Centrálního registru zbraní, podobně jako například výstup z „bodového hodnocení řidiče“. Podstatným pozitivem zrušení fyzických dokladů je fakt, že se nemohou ztratit, propadnout, ani není možné je padělat.
Novinkou návrhu je kromě jiného zavedení institutu tzv. „vedlejšího držitele“, osoby, kterou hlavní držitel (majitel) nechá zapsat do centrálního registru zbraní a ta pak má možnost s danou zbraní nakládat. Toto řeší situaci například v rodině, kdy rodinní příslušníci, kteří mají zbrojní průkaz, nemohou jednoduše nakládat se zbraněmi.
Pozitivní procesní novinkou je, že podle návrhu bude možné agendu zbraní vyřizovat na libovolném odborném útvaru policie (OSZBM), což ocení především ti z nás, kteří pracují v jiném místě, než kde mají hlášené trvalé bydliště.
 
Lepší názvosloví a dělení skupin zbrojních oprávnění a kategorií zbraní
 
Společným rysem těchto změn je snaha o zjednodušení a lepší pochopitelnost. Dosavadní zákon pracuje s kategoriemi zbraní A, B, C, D; skupinami zbrojních průkazů A, B, C, D, E a skupinami zbrojních licencí A až J. Jak vidno, zvolené označení se překrývá, a tak nejen pro laickou, ale bohužel částečně i odbornou veřejnost, představuje toto označení zdroj nedorozumění. Stává se, že se občané chybně domnívají, že mohou zbraně kategorie B nabývat pouze se zbrojním průkazem skupiny B a podobně.
Proto nový návrh zavádí nové názvosloví a zároveň zmenšuje počet jednotlivých skupin, tam kde se jejich dosavadní obsah de facto překrýval. Zbrojní průkazy budou nahrazeny zbrojními oprávněními. Ta budou nově pouze dvě a budou se jmenovat Zbrojní oprávnění (sdružuje současný ZP skupiny A, B a C, tedy sběratelství, sport a lov) a Rozšířené zbrojní oprávnění (sdružuje současný ZP skupiny D a E, tedy výkon povolání a ochranu života, zdraví a majetku).


Stejně tak se zmenší počet skupin zbrojních licencí. Nově budou pouze tři:


ZL1 (rámcově zahrnuje činnosti dosavadních licencí A až E),
ZL2 (rámcově zahrnuje činnosti dosavadních licencí F až J) a
ZL3 (nová specializovaná licence pro jednorázové nepodnikatelské vykonání jinak licencované činnosti oprávněnou fyzickou osobou – například samovýroba zbraně nebo sběratelství zahrnující zbraně kat. R1).


Struktura kategorií zbraní vychází ze zmíněné evropské směrnice.


Zbraně podléhající zbrojnímu oprávnění:
R1 - zbraně zakázané (zápalné zbraňové systémy, laserové zbraňové systémy, zbraně na munici, zákeřné zbraně, nástrahové palné zbraně, samočinné zbraně);
R2 - zbraně na výjimku (samonabíjecí zbraně konvertované ze samočinných, zbraně s nadlimitním zásobníkem, dlouhé zbraně, které sklopením pažby jdou zkrátit pod 600 mm);
R3 - zbraně na nákupní povolení (krátké samonabíjecí palné zbraně, dlouhé zbraně s kapacitou více než 3 náboje, krátké samonabíjecí palné zbraně, signální zbraně nad 16 mm);
R4 - zbraně na ohlášení – (samonabíjecí, opakovací a jednotlivě nabíjené palné zbraně neuvedené v jiných kategoriích).
Zbraně povinně ohlašované:
PO – (poplašňáky, signální zbraně do 16 mm, znehodnocené, plynové zbraně nad 6,35 mm kromě paintballových).
Zbraně neohlašované:
NO – historické zbraně, expanzní přístroje, plynové zbraně nejvýše 6,35mm, paintballové a airsoftové zbraně).
 
Podmínky vydání zbrojního oprávnění
 
Podmínky, které musí žadatel o zbrojní oprávnění splnit, se proti aktuálnímu stavu výrazně neliší. Zachovány zůstaly věkové limity, stejně tak i podmínky zdravotní způsobilosti, nebo odborné způsobilosti.
Procesní změny nastanou v systému samotných zkoušek odborné způsobilosti. Ten bude nově obsahovat definované opravné prostředky, v případě, kdy dojde ke sporu mezi zkušebním komisařem a zkoušeným žadatelem.
Zachovány zůstávají i podmínky spolehlivosti a bezúhonnosti.
Jinak řečeno systém vydávání zbrojních oprávnění (dnešním názvoslovím „zbrojáků“) zůstává stejně robustní a měl by tedy nadále zajišťovat, že se k legálním zbraním nedostanou gauneři všeho druhu.
 
Změny z pohledu lovce či myslivce
 
Jak je popsáno výše, pro myslivce či lovce se toho oproti současnému stavu moc nezmění. Mění se v podstatě názvosloví:
 

Zbraně v současné kategorii C, tedy na ohlášení (opakovací pušky a brokovnice) se budou nově jmenovat zbraně kategorie R4 – zbraně na ohlášení.
Zbraně v současné kategorii B, tedy zbraně na nákupní povolení (samonabíjecí pušky, samonabíjecí pistole, revolvery atp.) se budou nově jmenovat zbraně kategorie R3 – zbraně na nákupní povolení.
Zbraně v současné kategorii A1, tedy na výjimku (vysokokapacitní zásobníky a například samonabíječky vzniklé přestavbou ze samočinných zbraní) budou v kategorii R2 – zbraně na výjimku.


Současný Zbrojní průkaz skupiny C (pro lov) bude nově sdružen spolu se skupinou A (sběratelství) a B (sport) ve „Zbrojní oprávnění“.
 

Současně je třeba podotknout, že návrh nového zákona o zbraních nezasahuje do zákona o myslivosti (tedy s výjimkou sjednocení názvosloví) a tedy v rámci debaty nebylo zasahováno do principů obsažených v mysliveckém zákoně.

 

 

zdroj:                MYSLIVOST.cz

celý článek:      zde 

 


 

Myslivci přijdou o lovecký monopol.

Novela otevře honitby i vlastníkům lesů.   

8.11. 2023

Novela o myslivosti prospěje českým lesům, usnadní lov přemnožené zvěře a výrazně digitalizuje zastaralé tradiční odvětví, chválí zástupci sdružených organizací.

 

Asociace soukromých zemědělců novelu vítá a vnímá jako kompromis. „Důležité je také, aby ministr Výborný nyní pomohl proces předložení a schválení novely co nejvíce urychlit, aby se předešlo tomu, že kvůli očekávaným průtahům v Poslanecké sněmovně opět nebude schválen,“ komentují ve svém prohlášení.

Přemnožená zvěř likviduje české lesy a myslivci na ni nestačí

„Tento trend je patrný napříč celou Evropou, kdy populace myslivců stárne a chuť mladých lidí zapojit se do provádění výkonu práva myslivosti je malá. Novela přináší digitalizaci celého systému, což může být jedním z motivačních prvků, jak dát prostor mladším generacím zapojit se do myslivosti,“ říká mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Kubálková.

Kromě velmi přemnožených prasat, za které ministerstvo zemědělství nyní vyplácí dva tisíce korun za dospělý kus, je v českých lesích velkým problémem zavlečený a invazivní jelen sika, který decimuje populaci místního jelena evropského a také daněk evropský. Ministerstvo se dlouhodobě snaží podporovat vyšší odstřel dotacemi a finančními odměnami, chybí ale myslivci. Mnohdy navíc nestíhají ani své povinné kvóty.

Střelba ve vlastním lese povolena

Jinými slovy, vlastník či nájemce pozemku bude při splnění podmínek smět na svém spravovaném pozemku lovit. Tato výsada byla doposud určena pouze myslivcům. „Lovit budou moci siku a prase divoké bez omezení a u ostatních druhů spárkaté zvěře samice a mláďata, a to až do naplnění plánu lovu,“ vysvětluje Kubálková.

Všechny osoby, které budou žádat o loveckou povolenku, budou muset mít lovecký lístek, tedy myslivecké zkoušky, zbrojní průkaz a další zákonem dané náležitosti. „Škoda, že se to nebude týkat i drobných honiteb, kolem dvou, tří hektarů. Přitáhlo by to daleko více lidí,“ dodává pro Obnovitelně.cz Picura, který jinak novelu vnímá jako pozitivní krok.

Právě velikost jednotlivých honiteb je dalším projednávaným bodem novely. Minimální velikost honitby je v současnosti 500 hektarů. To je i v porovnání se sousedními státy poměrně hodně. Například v Německu je minimální rozměr honitby 150 hektarů a v Rakousku 115 hektarů.

Českomoravská myslivecká jednota je ale dlouhodobě proti, podle jejích výzkumů velikost honitby na zvěř spárkaté zvěře nemá v ani v zahraničí vliv. „Jako rozhodující nástroj projednávané novely proto vnímáme mechanismus prokazatelného vykazování ulovených kusů zvěře, který zajistí přehled o plnění stanoveného plánu lovu s možností jeho následného navyšování v závislosti na míře poškození lesa, což je další navrhovaná a zcela zásadní změna v přístupu k mysliveckému hospodaření,“ komentují myslivci další bod novely, kterým je povinnost všechny ulovené kusy i lépe dokumentovat, což souvisí i s budoucí digitalizací.

„Držitelů loveckých lístků je 88 793, takže na jednoho držitele loveckého lístku připadá 77,57 hektarů. Odhaduji, že minimálně polovina držitelů loveckých lístků lovit nechodí, takže poměr je mnohem horší. K tomu věkový průměr lidí věnujících se myslivosti je někde kolem 60 let a myslivci každý rok ubývají. Snížení minimální výměry honiteb by mohlo pomoci mnoho problémů naší myslivosti vyřešit, jen je potřeba zahodit předsudky a začít myslet s otevřenou myslí,“ uvádí Daniel Pitek, předseda PS pro lesy a myslivost ASZ ČR.

 

zdroj:                Obnovitelně.cz 

celý článek:      zde 

 


 

Zákaz olova ve střelivu by pocítila i policie.   

19.10. 2023

 

Střelcům hrozí, že místo olověných nábojů budou muset používat ocelové. Olověné návnady možná budou muset vyměnit i rybáři.

Návrh na úplný zákaz olova od března řeší Evropská komise.

Pro Česko by takové omezení mohlo znamenat bezpečnostní riziko. Jen policisté ročně spotřebují třináct milionů nábojů. O plošném zákazu olova se hovoří už od roku 2002, nyní je znovu na stole.

„Evropská agentura pro chemické látky vydala letos v březnu doporučení pro zavedení plošného zákazu olověného střeliva a rybářských olůvek,“ potvrdila pro Právo mluvčí Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii Alice Krutilová.

 

Výrobní proces neolověného střeliva je pro muniční firmy složitější a dražší, proto by zákaz olova mohl přinést střelcům složitou situaci, podobně jako letos zažívají myslivci, kteří povolené střelivo těžko shánějí.

„Pro řadu nábojů máme připraveno technické řešení. K náhradě se používá především ocel a mosaz. Výrobní proces je oproti zpracování olova mnohem složitější a nákladnější,“ vysvětlil pro Právo Radek Musil, ředitel vlašimské firmy Sellier & Bellot, která se zabývá výrobou nábojů.

 

„V případě uplatnění zákazu budeme muset silně zainvestovat do vybudování výrobních kapacit těchto střel. Zároveň dojde i tak k omezení sortimentu a patrně i celkovému objemu výroby,“ odhadl možný vývoj.

 

„V žádném plánu legislativních prací Evropské komise to není zatím uvedeno, takže harmonogram těžko říct,“ napsala. Snahu plošně zakázat v Evropské unii olověnou munici už přitom čeští zákonodárci několikrát řešili, naposledy v roce 2019 se poslanci postavili proti tomu, aby orgány Evropské unie zasahovaly do funkčního systému kontroly, evidence, nabývání a držení zbraní a střeliva podle českého práva.

O zákazu olova ve střelivu a rybářských návnadách se diskutuje v souvislosti s ochranou životního prostředí, olověné střelivo má podle odborníků negativní vliv na zdraví člověka, vodní živočichy, ptactvo a dravce. Olověné broky, které se používají při lovu, vedly k úbytku nejméně 55 tisíc dravců v Evropě, uvedla Česká televize.

 

zdroj:                 NOVINKY.cz  

celý článek:      zde 

 


 

Invazní sršeň asijská se vyskytuje v Česku, ochránci přírody ji našly v Plzni.   

9.10. 2023

Sršeň asijská se podle ochránců přírody vyskytuje v Česku, poprvé byla nalezena ve čtvrtek v Plzni. Tento invazní druh hmyzu se specializuje na lov včel. O prvním potvrzeném nálezu v Česku dnes informovala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR), která invazní druhy sleduje, v tiskové zprávě. Agentura se nyní snaží šíření sršně zamezit, důležité je podle ní najít a zlikvidovat hnízdo.

'Včera jsme dostali zprávu, že na jednom místě v Plzni poletují velké sršně, zaslané fotografie svědčily o tom, že se pravděpodobně jedná o sršeň asijskou. Dnes jsme vyrazili na místo a ověřili, že jde skutečně o tento invazní druh. Nyní se pokusíme najít hnízdo, kontaktujeme hasiče, kteří by je měli zlikvidovat, a budeme informovat místní úřad a veřejnost,“ řekl Tomáš Görner z AOPK ČR.

Sršeň se podle Görnera vyskytuje ve čtvrti Skvrňany. Najít hnízdo je podle něj náročné i proto, že se sršeň nachází v zástavbě. 'Dnes jsme sršeň viděli i chytili, máme chycených pár exemplářů a teď se snažíme z těch dalších vypozorovat kam lítají a kde mají hnízdo,' řekl ČTK Görner. Odkud se do Česka sršeň asijská dostala, budou ochránci zjišťovat, zatím to podle Görnera nevědí.

Sršeň asijská je o něco menší než sršeň obecná, která se v Česku vyskytuje běžně. Tento druh je zároveň tmavší, podle ochránců jde poznat od sršně obecné i díky žlutě zbarveným koncům končetin. Tato sršeň je nebezpečná hlavně pro včely, které napadá v úlech. Hnízda sršně asijské mají kolovitý až hruškovitý tvar a vchod z boku. Nejčastěji bývají podle ochránců vysoko v korunách listnatých stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně i v zemi. Podle Görnera asijská sršeň létá lépe než sršeň obecná, v letu je rychlejší a obratnější.

Sršeň asijská je podle ochránců schopná rychle se šířit, proto je důležité, aby lidé hlásili podezření na její výskyt AOPK ČR. Ta výskyt sršně ověří a případně zajistí ve spolupráci s hasiči likvidaci hnízd. Lidé mohou výskyt sršně hlásit na e-mail invaznidruhy@nature.cz, podle ochránců je vhodné hlášení doplnit fotografií a přesnějším popisem hmyzu, aby bylo možné vyloučit záměnu s jiným druhem.

'V případě, že hnízdo nenajdeme, tak je pravděpodobné, že koncem října z něj vylítá větší množství jedinců, kteří jsou schopní přezimovat a druhý rok, pokud přežijí zimu a všechny nástrahy, se stát zakladateli nových hnízd,' řekl ČTK Görner. Sršeň je podle něj schopná zimu v Česku přežít.

Hmyz byl podle ochránců před 20 lety zavlečen do Francie se zásilkou zboží z východní Asie, od té doby se šíří západní Evropou. Letos v létě ji objevili i v Maďarsku u hranic se Slovenskem. Dlouhodoběji se sršeň vyskytuje například v Portugalsku, Španělsku, Francii nebo Belgii. Z dat z těchto zemí podle ochránců přírody vyplývá, že je důležité zajistit okamžitou likvidaci nalezených hnízd, aby se zabránilo rychlému šíření a trvalému usazení sršně.

 

 


 

Svatováclavské hody 2023 v Tovačově.   

26.9. 2023

Myslivecké sdružení MS HANÁ Tovačov se tradičně aktivně zapojí do oslav Svatováclavských hodů v Tovačově. V našem stánku Vás rádi přivítáme a nabídneme Vám speciality české kuchyně určené nejen pro gurmány, ale pochutnáte si u nás i na zvěřinových specialitách.

 

 

 

 

zdroj:   Tovačov.cz

plakát:  zde

 

 


 

Myslivce čeká první sezóna bez olova.   

12.9. 2023

Začalo období kachních honů. Myslivci poprvé stojí před výzvou v podobě omezení druhů střeliva. 

Evropská legislativa zakázala v mokřadech a jejich okolí olověné broky. Pro lovce je to komplikace, shánějí vhodné náboje, zasílají dosavadní arzenál k přezkoušení. Navíc upozorňují na riziko, že lovená zvěř bude více trpět.

Od letošního února platí v zemích Evropské unie zákaz olověných broků v mokřadech a okolí sta metrů od nich. Na konci prázdnin zveřejnila Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) mapu oblastí, kterých se dotýká. A spadá do něj výrazná část Česka. „Vymezené území pokrývá 25,97 procenta České republiky,“ potvrdila mluvčí agentury Karolína Šůlová.

Kromě nedostatku broků může podle Schramma střelcům vzniknout i další komplikace. „Některé starší zbraně nejsou pro ocelové broky vůbec uzpůsobené. Pak vzniká riziko, že střelba může zbraň zničit, v horším případě může být střelba nepřesná a tudíž nebezpečná,“ vysvětlil. Řada střelců tedy podle něj musela nechat zbraň projít takzvanou zkušebnou. 

Podle sdělení ministerstva životního prostředí nebude změna už toky nejnižšího řádu zahrnovat. „AOPK toto technicky dořeší a následně mapu zaktualizuje,“ upřesnila mluvčí resortu Lucie Ješátková.

Českomoravská myslivecká jednota, největší organizace, která tuzemské myslivce sdružuje, zákaz od vyhlášení záměru kritizuje. Upozorňovala například na nejasnosti ohledně definice toho, co je vlastně mokřad, případně jak a odkud se má sto metrů zakázané plochy počítat. Uveřejnění mapy jen několik dní před začátkem sezony pokládá za pozdní, navíc ji označila za nepoužitelnou. „Mapu omezení použití broků jsme rozporovali. Bude se přepracovávat a precizovat,“ doplnila mluvčí jednoty Andrea Güttlerová. Myslivcům například vadí, že v plánu jsou zakresleny i toky, které neexistují nebo jsou zakresleny přímo od pramene.

 

Mokřady jsou území bažin, slatin, rašelinišť i území pokrytá vodou, přirozená i uměle vytvořená, trvalá či dočasná, s vodou stojatou či tekoucí, sladkou, brakickou či slanou, včetně území s mořskou vodou, jejíž hloubka při odlivu nepřesahuje šest metrů. Tato definice mokřadu je převzata z Ramsarské úmluvy.

Ramsarská úmluva o mokřadech majících mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva Convention on Wetlands of International Importance especially as Waterfowl Habitat - The Ramsar Convention on Wetlands.

Ramsarská úmluva je první celosvětová mezivládní úmluva na ochranu a moudré využívání přírodních zdrojů. Jedná se tak o jedinou úmluvu, chránící určitý typ biotopu.

Úmluva byla podepsána 2. února 1971 v íránském městě Ramsar. Dosud k ní přistoupilo 169 států. ČR je smluvní stranou od roku 1990 (Sdělení MZV č. 396/1990 Sb.). V roce 1993 byl oficiálně ustaven Český ramsarský výbor, který je koordinačním a poradním orgánem MŽP. Orgány Úmluvy jsou: Konference smluvních stran (COP, konané většinou co tři roky), Stálý výbor, Výbor pro vědecko-technické otázky (STRP) a Sekretariát, sídlící ve švýcarském městě Gland. 

 

ČESKÁ INSPEKCE

Upozornění na zákaz používání olověných broků v mokřadech

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) s ohledem na blížící se lovnou sezónu divokých hus (16. srpna) a kachen (1. září) tímto upozorňuje, že v souvislosti se změnou Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek, o zřízení Evropské agentury pro chemické látky (nařízení REACH) vstoupil od 15. února 2023 v platnost zákaz používání olověných broků v mokřadech a v jejich bezprostřední blízkosti.

Po 15. únoru 2023 je v mokřadech nebo do 100 metrů od mokřadů zakázáno:

a) vystřelování broků, u nichž je koncentrace olova (vyjádřeného jako kov) rovna nebo vyšší než 1 % hmotnostních;

b) nošení jakýchkoli takových broků, pokud se tak stane během střelby v mokřadu nebo jako součást cesty za účelem střelby v mokřadu.

Mokřad dle tzv. Ramsarské úmluvy je „území bažin, slatin, rašelinišť i území pokrytá vodou, přirozeně i uměle vytvořená, trvalá či dočasná, s vodou stojatou či tekoucí“.

Za nedodržení tohoto zákazu může ČIŽP uložit fyzickým osobám podnikajícím a právnickým osobám pokutu až do výše pěti milionů korun. Kontroly budou probíhat ve spolupráci s Policií ČR.

Fyzické osoby nepodnikající porušující zákaz spadají do kompetence orgánů státní správy myslivosti, resp. myslivecké stráže.

 

 

zdroj:                DENIK.cz 

celý článek:      zde 

mapa:               pohled do mapy omezení olověných broků v Tovačovském katastru

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR               odkaz zde

Česká inspekce životního prostředí                   provádění kontrol a pokuty

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR              zde  

 


 

Tradiční SRPNOVÁ NOC- 2023 v zahradě mysliveckého domu MS HANÁ Tovačov. 

4.8. 2023

Myslivecké sdružení HANÁ Tovačov si Vás tímto dovoluje pozvat na tradiční Srpnovou noc pořádanou v zahradě mysliveckého domu v Tovačově dne 19. srpna 2023 od 20:00hodin. 

 
 
cesta k nám:  mapa

plakát:  zde

 

 

Příměstský tábor pro děti na hájovně v Tovačově.   

3.7. 2023

 

cesta k nám:  mapa

plakát:  zde

 

 

Tradiční ČERVNOVÁ NOC 2023 v zahradě mysliveckého domu MS HANÁ Tovačov. 

30.6. 2023

Myslivecké sdružení HANÁ Tovačov si Vás tímto dovoluje pozvat na tradiční Červnovou noc pořádanou v zahradě mysliveckého domu v Tovačově dne 17.června 2023 od 20:00hodin.

 

 

cesta k nám:  mapa

plakát:  zde

 

 

Místo zbrojních průkazů oprávnění v registru či nová "mezikategorie".

Vláda schválila zjednodušení pro držitele zbraní.   

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.htmlhttps://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html

23.5. 2023

Místo fyzických zbrojních průkazů či licencí by v budoucnu mohlo lidem stačit existující oprávnění k používání zbraní v centrálním registru zbraní. Počítají s tím novela zákona o zbraních a střelivu a nový předpis o munici, které ve středu schválila vláda. Ministerstvo vnitra o tom informovalo v tiskové zprávě. Zákon obsahuje i další novinky, jako je zavedení další kategorie zbraní či zjednodušení struktury zbrojních oprávnění.

 

Novela počítá s různými možnostmi, jak bude možné oprávnění prokázat. Kromě elektronické cesty ponechává i konzervativnější možnosti, jako je vydávání zbrojních listů na kontaktních místech veřejné správy. Ruší také místní příslušnost, držitelé zbraní tak už nebudou muset vyřizovat záležitosti pouze v kraji, kde mají trvalý pobyt. Podle ministerstva jsou hlavními benefity novely digitalizace, zrušení zbytečného papírování a celkové zvýšení uživatelského komfortu pro legální držitele zbraní.

Dvojice předpisů zcela nahradí stávající zákon, který je podle ministerstva v mnoha ohledech zastaralý, byrokraticky nepružný a zbytečně komplikovaný. „Nedochází k žádnému zmírňování pravidel, ale ani ke zpřísňování už tak přísných nároků na legální držitele zbraní. Stále platí, že si zbraň neobstará jen tak někdo. Pokud však lidé pravidla splní, řada věcí pak pro ně bude jednodušší,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Podle návrhu by také měla být zavedena nová „mezikategorie“ zbraní, u kterých sice bude vyžadováno ohlášení, podmínky pro jejich držení ale budou zjednodušeny. Do kategorie jsou zařazeny například jednoranové nebo víceranové zbraně, které se nabíjejí jednotlivě, poplašné či signální zbraně nebo plynové zbraně s ráží vyšší než 6,35 mm.

Zákon také výrazně zjednodušuje strukturu dosavadních zbrojních průkazů a zbrojních licencí. Ponechány mají být dva druhy zbrojního oprávnění ze současných pěti skupin zbrojního průkazu a tři skupiny zbrojních licencí ze současných deseti.

Zbrojní průkaz mělo v České republice loni 314 039 lidí, což je o 5049 více než v roce 2021. Počet nahlášených zbraní stoupl o 53 281 na 989 348. Zájem o zbraně v posledních letech roste. V roce 2020 vlastnilo zbrojní průkaz 307 372 obyvatel České republiky. Registrovaných zbraní bylo 900 087.

 

zdroj:                 HOSPODÁŘSKÉ NOVINY.cz  

celý článek:      zde 

 


 

Volavka, ibis a lyskonoh. Na Moravu se zatoulala trojice vyjímačných druhů ptáků.        

10.5. 2023

Něco takového se u nás málokdy vidí, hlásí ornitolog Jiří Šafránek. Na střední Moravu se totiž v uplynulých dnech zatoulala trojice výjimečných ptáků. Objevila se tam například volavka vlasatá, lyskonoh ploskozobý nebo ibis hnědý.

 

Volavka vlasatá

Lyskonoh ploskozobý

Ibis hnědý

 

 

zdroj:                zvirecizpravy.cz

celý článek:      zde 

 


 

Den přírody aneb Zábavné odpoledne pro děti a dospělé. DĚTSKÝ DEN.        

1.5. 2023

Zveme všechny rodiče, zejména děti, na dětský den, který se koná v prostorách hájenky MS HANÁ Tovačov v sobotu 20.května 2023 od 13.hodin.

 

plakát:      zde 

 


 

Republikový výbor ČLS: Prosazujeme zachování stávající min. výměry honiteb.   

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.htmlhttps://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html

20.3. 2023

Minimální výměra honiteb je jedním ze zásadních témat, diskutovaných v rámci projednávání novely Zákona o myslivosti. Republikový výbor České lesnické společnosti, z.s. zastává postoj pro zachování stávající minimální výměry 500 ha. 

Toto stanovisko je založeno na prakticky i vědecky ověřených faktech a nijak nesouvisí se zájmy jednotlivců či lobbistických skupin. Úvodem je nutné konstatovat, že ani současná minimální výměra honiteb dle nejnovějších vědeckých poznatků zcela nerespektuje biologické nároky většiny druhů spárkaté zvěře, žijící na našem území.

 

Závěry výsledků, které potvrzují výše zmíněné lze dokumentovat například u jelena evropského, který se v průměru pohybuje na území o výměře 1 039 ha. Prase divoké pak obývá území o průměrné výměře 661 ha. Podobné výsledky byly zjištěny také u dalších druhů spárkaté zvěře, která se na našem území vyskytuje. Na základě dostupných výsledků výzkumu lze tedy jednoznačně poukázat na nedostatečnou současnou minimální výměru honiteb. Jelen evropský, prase divoké, ale i další druhy spárkaté zvěře mezi uměle vytyčenými honitbami tak často přechází.

 

Lesní hospodářství, zásady ekologie lesa a myslivecký management jsou v kontextu tohoto regionu ČR založeny na podobných principech. V rámci objektivního přístupu je proto velmi snadné srovnat minimální výměru honitby s okolními zeměmi. Největší minimální výměra se nachází ve státech, ve kterých se vyskytuje populace jelena evropského, avšak sousední státy s tímto druhem zvěře smysluplně hospodaří. Jako příklad lze uvést sousední Polsko, kde minimální výměra honitby činí 3 500 ha. Poté následuje Maďarsko, s minimální výměrou honitby o 3 000 ha. Specifické je Slovensko. Na území tohoto nám velmi blízkého státu je výměra honitby diferenciována na základě druhů zvěře, které se v honitbě vyskytují a se kterými je tedy i myslivecky hospodařeno. V honitbách, ve kterých se nachází jelen evropský, činí minimální výměra 3 000 ha. V podhůřích, kde je hospodařeno primárně se srnčí zvěří, klesá výměra na 2 000 ha, v nížinách pak činí minimální výměra „pouze“ 1 000 ha (nicméně i v tomto případě se jedná o dvojnásobek hodnoty minimální výměry honitby v ČR). Typicky přístup našich sousedů ze Slovenska pak zcela dostatečně respektuje biologické nároky lesní zvěře.

Požadavek na snížení minimální výměry honiteb, byť i pouze pro honitby vlastní na výměru 250 ha, je veřejnosti předkládán jako klíčové opatření, nezbytné pro snížení škod působených spárkatou zvěří na lesních porostech či na zemědělských plodinách. Současně je toto „řešení“ prezentováno jako zásadní pro snížení početních stavů spárkaté zvěře obecně. Doposud však nebyl nikdy prokazatelně doložen vztah mezi snížením populací spárkaté zvěře, potažmo i škodami zvěří a minimální výměry honiteb. Trvale udržitelné myslivecké hospodaření musí být založeno na respektování biologických a ekologických nároků zvěře, která je naším národním bohatstvím. Těmto požadavkům odpovídají honitby o větších výměrách, ve kterých lze mysliveckým managementem zajistit nejen odpovídající početnost zvěře, která se zde vyskytuje, ale také přirozený poměr pohlaví, který je v menších honitbách mnohdy vychýlen ve prospěch samic.

Myslivci pak mohou prostorové chování zvěře ovlivňovat různými managementovými opatřeními, jako je například odváděcí přikrmování, nebo zóny s intenzivním lovem v místech s vysokým rizikem vzniku škod, což cíleně předchází vzniku poškození. To lze však pouze v honitbách větších výměr, v nichž je možné těmito opatřeními ovlivnit prostorové a potravní chování dané populace bez ohledu na lovecký přístup v sousedních honitbách. Pouze v těchto honitbách mohou myslivci přijmout zodpovědnost za početnost zvěře a případný vznik škod bez opakovaného poukazování na možný pohyb zvěře ze sousedních honiteb. Mysliveckým plánováním je následně možné udržovat dlouhodobě stabilní početnost zvěře a dosáhnout tak harmonizovaného stavu mezi volně žijící spárkatou zvěří a lesním prostředím včetně přirozené obnovy lesa.

Nutno dodat, že veškeré postoje ČLS, uvedené v této zprávě, vychází z kolektivní potřeby snížení škod zvěří na lesních porostech. Česká lesnická společnost zároveň dlouhodobě apelujeme na soustavné snižování stavů spárkaté zvěře, a to především prasete divokého a introdukovaných druhů, jako je jelen sika či daněk skvrnitý. Jsme zcela přesvědčeni o tom, že zástupný problém, kterým se stal souboj různých zájmových skupin o minimální výměru honitby, k výše uvedeném cíli nepovede. Pojďme tedy řešit podstatu problému v celorepublikovém kontextu, nikoliv zájmy jednotlivců.

 

 

zdroj:                ekolist.cz

celý článek:      zde 

 


 

Odborné stanovisko k zachování výměr honiteb v ČR.   

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.htmlhttps://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html

15.3. 2023

Odborné stanovisko akademických pracovníků Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze nedoporučuje snížení minimální výměry honiteb v ČR. 

Současná výměra 500 ha, která je stanovena zákonem 449/2001 Sb. o myslivosti, je minimální vhodnou výměrou z pohledu zachování biologických potřeb spárkaté zvěře, jakožto přírodního bohatství státu. Snížení výměr honiteb není nástrojem pro snížení početních stavů této zvěře a škod na zemědělských a lesních pozemcích. Klíčem k řešení problémů je zavedení účinných kontrolních mechanismů odlovu zvěře a změna systému plánování, který by měl být založen na biologických základech potřeb zvěře, hodnocení stavu ekosystému a míře jeho poškození.

 

V souvislosti se snížením minimální výměry honiteb by došlo pouze k významnému narušení biologických potřeb zvěře, nikoliv ke snížení škod zvěří.

 

Zdůvodnění

Důvodem založení honiteb a stanovení jejich minimálních výměr bylo od začátku motivováno především zachováním biologických potřeb zvěře a dále možnost zodpovědně se zvěří hospodařit. První předpisy, které výměru honiteb upravovaly, stanovily v roce 1849 (Říšským patentem č. 154/1849 z.z.) minimální výměru 200 jiter (tzn. dnešních 115 ha). Úlohou tehdejších uživatelů honiteb bylo udržitelné hospodaření hlavně s drobnou zvěří, tedy se zajícem polním, bažantem obecným či koroptví polní, jejichž prostorové nároky jsou v řádech desítek hektarů. Spárkatá zvěř se tehdy na našem území ve volných honitbách, s výjimkou srnčí zvěře, téměř vůbec nevyskytovala. Ta se začala rozšiřovat až po II. světové válce v souvislosti se změnou systému zemědělského a lesnického hospodaření. S ohledem na tuto skutečnost bylo nutné postupně změnit i přístupy ke zvěři, jejímu chovu, a především k redukci. Tehdy, pokud v honitbě chtěla být chována spárkatá zvěř, bylo požadováno vlastnit min. 400 ha (Zákon o myslivosti č. 225/1947 Sb.). V roce 1962 pak byla výměra zvýšena jednotně na 500 ha.

Zvyšování minimálních výměr honiteb bylo odrazem potřeby hospodaření se spárkatou zvěří. Právě jelení, daňčí, sičí, mufloní nebo srnčí zvěř jsou dnes těmi druhy, se kterými potřebujeme efektivně hospodařit. Jejich prostorové nároky jsou ovšem násobně vyšší než u zajíců, bažantů nebo koroptví. V posledních deseti letech bylo na Fakultě lesnické a dřevařské ČZU v Praze realizováno několik výzkumů zaměřených na chování zvěře. Jednalo se o více než 300 jedinců jelení, sičí, černé nebo srnčí zvěře, kteří byli sledováni pomocí GPS technologie v několika rozdílných oblastech České republiky. Tento počet označených a monitorovaných jedinců je z vědeckého hlediska dostačující pro získání relevantních informací o chování zvěře a jejich ekologických nárocích. Bylo zjištěno, že průměrná velikost ročního domovské okrsku jelena nebo divočáka se pohybuje mezi 2 až 3 tisíci hektary, jelena siky 1 až 2 tisíci hektary a srnce mezi 300 až 500 hektary. Nicméně pro management zvěře není důležité pouze to, na jak velkém území žijí, ale i to, jakým způsobem se tam chovají. Bylo potvrzeno, že přežvýkavá zvěř (např. jelen, daněk, sika) se pravidelně během večerních hodin přesouvá na otevřené plochy a celou noc se zde intenzivně pase, aby se následně ráno vrátila na denní stávaniště, kde nachází klid. Vzdálenost těchto dvou míst je pak v průměru 500 až 800 metrů. Pokud zvěři znemožníme dodržování pravidelných pastevních cyklů (např. intenzivním lovem na otevřených plochách) a neumožníme ji přístup k přirozené pastvě, dojde velice rychle k bachorové disbalanci, což má za následek snížení zdravotní kondice zvěře, a zásadní zvýšení potenciálu vzniku škod na lesních porostech. Důvodem je skutečnost, že zvěř se pak většinu času ukrytá v hustých porostech, ve kterých jí ale chybí kvalitní pastva a potravinové centrum hypothalamu nutí zvěř přijmout náhradní potravu, kterou alespoň částečně sníží bachorovou disbalanci.

Přiměřený početní stav zvěře v honitbě je zásadní. Nicméně i zvěř v nízkých početních stavech může v důsledku narušení přirozených procesů a jejich biologických potřeb způsobit značné škody, a to zejména loupáním a ohryzem kůry stromů. Proto je nutné k lovu zvěře přistupovat zodpovědně a prostorově ho diferencovat tak, aby se zvěř nesoustředila v místech, kde působí škody a zároveň ji umožnili uspokojení potravních nároků v částech honitby, kde škody nepůsobí či jsou zanedbatelné. Tento management zvěře je možné ale praktikovat pouze ve větších honitbách.

Zároveň efektivní společné lovy v malých honitbách by nebylo možné provádět, protože psi, kteří jsou nezbytnou součásti společných naháněk, proženou i sousední honitby. To potvrzují i historické zkušenosti. Například ve Vládním nařízení č. 127/1941 Sb. o myslivosti bylo zakázáno „vykonávati honbu s brakýři v honebním okrsku pod 1000 ha plochy“. Dnešní praxe potvrzuje, že účinnými se ukazují profesionálně organizované tzv. naháňky se slíděním, které lze ovšem provádět pouze v honitbách, ve kterých lze vytvořit alespoň dvě 300–500 ha velké leče.

Pokud tedy chceme se zvěří dlouhodobě moderně hospodařit a umožnit její existenci s důrazem nejenom na nízkou populační hustotu, ale také na zachování jejich biologických potřeb, není možné toto provádět v honitbách o velikostech nižších stovek hektarů. Moderní management zvěře by měl být provozován na základě vědeckých poznatků a na profesionální úrovni.

Současné strategie mezinárodních úmluv se zaměřují na stabilizaci ekosystémů a snížení fragmentace právě z důvodu efektivního managementu populací a zajištění jejich biologických potřeb. To se týká v plné míře i velikosti honiteb, jako jednotek, na kterých je management prováděn. Problém s početními stavy zvěře a jejich vlivu na lesní a zemědělské pozemky tak souvisí především s rozdílným přístupem jednotlivých vlastníků honiteb (jeden vlastník upřednostňuje zvěř, jiný naopak), který se v případě zmenšení honiteb (tzn. fragmentace) ještě akcentuje, bude tu násobně více subjektů s rozdílnými cíli, které často půjdou proti sobě. Výsledek může přinést pouze koordinovaný a jednotný postup v co nejširším krajinném měřítku.

Z výše uvedených důvodů řešení aktuálního problému spatřujeme především ve zvýšení míry jednotného přístupu. Toho lze dosáhnout především zvýšením pravomocí státní správy myslivosti. Jako zásadní považujeme proto zavedení jednotného systému kontroly lovu a zavedení systému stanovení plánu lovu na základě míry poškození ekosystému. Na základě uvedených argumentů považujeme návrh na zmenšení výměry honiteb za neodborný, nerespektující biologické potřeby zvěře a neřešící problém s vysokými stavy spárkaté zvěře.

Toto odborné stanovisko podporuje děkan Fakulty lesnické a dřevařské a děkan Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze.

 

doc. Ing. Vlastimil Hart, Ph.D.
vedoucí Katedry myslivosti a lesnické zoologie Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze

prof. Ing. Róbert Marušák, PhD.
děkan Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze

prof. RNDr. Vladimír Bejček, CSc.

děkan Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze.

 

 

zdroj:                ekolist.cz

celý článek:      zde 

 


 

Lovu zdar! Komediální seriál o myslivcích míří za diváky.       

10.3. 2023

Nudit se nebudete, slibují tvůrci nového komediálního seriálu Televize Seznam. Jmenuje se Revír a diváky v osmi dílech zavede mezi myslivce, kteří čelí nejen svým vášním, ale také majiteli zámku, který chce v jejich lesích hlavně investovat. Na obrazovkách Televize Seznam se seriál poprvé objeví 25. března.

Obsazení Revíru je jinak hvězdné. Mezi lidmi, již hýbají dějem, nechybějí David Prachař, Jaromír Dulava, Marek Taclík, Antonín Mašek, Kristína Svarinská, Linda Rybová, Jitka Sedláčková, Ondřej Pavelka nebo David Matásek.

V seriálu hraje Rudolfa Fuchsu, bývalého vojáka, který je ochotný pro kamarády klidně obětovat život… „Řekl bych, že mám s touhle postavou společný humor a také to, že si umí vymýšlet příběhy a fabulovat. A to já taky někdy dělám. Ne že bych si úplně vymýšlel, ale jak říkávala Vlasta Chramostová: Nekaz příběh pravdou,“ prozradil.

 

 

zdroj:                NOVINKY.cz

celý článek:      zde 

 


 

Sršeň asijská se šíří západní evropou !      

24.2. 2023

V médiích se v současné době začínají objevovat varovné zprávy o šíření invazivního druhu sršně asijské.
Šíří se od Francie směrem k Německu. V České republice nebyl výskyt zatím zaznamenán. Podle odborníků je to však pouze otázka času.

Proč je sršeň asijská nebezpečná pro naše včely?

Naše včely nejsou na způsob útoku sršně asijské zvyklé.
Dokonce používají rozličné strategie.
Sršeň asijská drancuje včelí úl v mnohem větším měřítku než sršeň obecná.
Včely tvoří 1/3 až 2/3 podílu proteinů průměrného sršního hnízd
a!

Jeden způsob zákeřného útoku sršně na včely je následující:

Hlídkují u česna a napadají vracející se dělnice obtěžkané nákladem sladiny nebo pylu. 
Dělnici napadnou kusadly a oddělí zadeček a hlavičku. Včelí hruď, která je bohatá na proteiny odnášejí jako vydatnou potravu pro své larvy.

Kdy nejvíce hrozí útok sršně asijské?

Početnost útoků rapidně narůstá v srpnu a kulminuje na podzim.
V té době napadají úly najednou v početných skupinách.
Nepostupují při tom tak jako sršně mandarínské, které včely vybijí na místě a úl ovládnou, nýbrž včely uchvacují a odnášejí do své kolonie.
Ve druhé půlce listopadu a v prosinci predace ustává.

Jak se invazi sršně asijské bránit?

Zatím jedinou metodou je skutečně důsledná likvidace sršních hnízd.
Proto padají časté výzvy, aby byla podezřelá hnízda okamžitě hlášena hasičům.
Co se týče volání hasičů, nejedná se skutečně o přehnanou opatrnost. Bodnutí od sršně asijské je velmi bolestivé.

Pokud je hnízdo sršně asijské narušeno nebo se cítí ohrožený, může sršeň zahájit útok proti původci rušení.
Sršeň bude útočit opakovaným bodnutím, které může být velmi bolestivé a způsobit závažné zdravotní problémy, zejména pokud člověk má alergii na včelí nebo sršňový jed.

 

zdroj:                BeeINFO.cz

celý článek:      zde 

 

zdroj:                           PSNV.cz

příručka o biologii:     zde 

leták:                            zde 

 


 

Fixlování s čísly skončí. Novela umožní i LOV LUKEM.      

16.2. 2023

Zvýšené odstřely spárkaté zvěře. On-line evidence. Povolená střelba lukem. Posílení práv vlastníků lesů. To vše obsahuje návrh na nová pravidla, která mají být k myslivcům přísnější.

Česko by mělo mít po dvaceti letech novelizovaný zákon o myslivosti. Dosud se hrálo podle pravidel, která podle některých kritiků nahrávají mysliveckým spolkům a neřeší to nejdůležitější - snižování stavů přemnožené spárkaté zvěře. Tak se označuje „větší nekožešinová srstnatá zvěř, tedy lovní přežvýkavci z řádu sudokopytníků a prase divoké“.

Podle Českého statistického úřadu se například počet daňků ve volné přírodě za posledních 55 let zvýšil více než desetkrát, muflonů téměř pětkrát, jelenů 2,25krát a srnčí zvěře jedenapůlkrát.

Významná změna nastane v sestavování plánu lovu, který určuje, kolik zvěře se má odstřelit. Plán se nově nastaví podle reálných škod, které zvěř způsobí na lesních a zemědělských majetcích. Na starosti to bude mít uživatel honitby, což je zpravidla myslivecký spolek, zatímco držitel (v praxi často mnoho vlastníků konkrétního pozemku) bude mít možnost plán upravit. Novinkou ale také je, že za nesplnění hrozí sankce až do 200 tisíc Kč.

Při sestavování plánu lovu se budou muset zohlednit škody, které prostřednictvím satelitního snímkování sleduje Ústav pro hospodářskou úpravu lesů.

Podstatzký ovšem považuje za riziko, že plány lovu budou opět sestavovat myslivecké spolky. Vlastníci sice budou moci přistoupit k úpravám, v praxi jsou však někdy honitby složené z pozemků až stovek majitelů, kteří by se museli na úpravách shodnout. Kontrolovat odlovy by měli úředníci státní správy. Ministerstvo si představuje, že každá obec s rozšířenou působností bude mít v ideálním případě jednoho zaměstnance na plný úvazek, který se bude věnovat pouze agendě myslivosti.

Luk má zelenou, kuše zákaz

Přínosem novely má být také digitalizace myslivosti. Dnes se musí v papírové podobě evidovat například myslivecká zařízení, počet psů, odlov v měsíčních či kvartálních termínech apod. Nově se povinnosti přenesou do digitální podoby.

Širší bude i uplatnění mobilních telefonů v tradičním oboru myslivosti. Pomocí mobilní aplikace by měla probíhat kontrola plnění plánu lovu. Ulovená zvěř se bude muset on-line sdílet v evidenci, kam budou moci nahlížet myslivci, vlastníci i státní správa.

Rozvolnit by se měly způsoby lovu zvěře. Nově bude povolen lov lukem (nikoliv však kuší) na základě dohody s uživatelem honitby a lesním hospodářem. Luk je povolen k lovu zvěře také v jiných státech včetně sousedního Slovenska. Zároveň bude platit povinnost používat lovecké psy k dosledování zvěře. Nově také bude možné k lovu používat přístroje na noční vidění.

 

 

zdroj:                SEZNAM zprávy

celý článek:      zde 

 


 

OMS Přerov vás zve na tradiční Myslivecký ples.     

22.1. 2023

 

 

zdroj:                OMS Přerov

 


Přerovská MEOPTA je zřejmě na prodej.     

8.11. 2022

Přerovská společnost Meopta je podle informací Hospodářských novin na prodej, mělo by se jednat o transakci nebývalého objemu. 

Firma vyrábějící optické produkty pro vojenské, průmyslové i spotřební využití vykázala minulý rok rekordní tržby a zisk. Přesto by ji mohl převzít jeden ze známých konkurentů z Německa. 

Mezi vážné zájemce o koupi společnosti Meopta patří podle zdrojů Hospodářských novin německá firma Carl Zeiss. Informaci o možném prodeji poskytla specializovaná platforma Mergermarket. Podle dalších zdrojů může být uchazečů o získání Meopty více, i ze Spojených států amerických. „Předpokládáme, že se jedná o zahraničního strategického investora z oblasti optiky a optoelektroniky,“ řekl pro HN.cz generální ředitel Patria Corporate Finance Marek Rehberger. 

 

 

zdroj:                Olomoucká DRBNA.cz

celý článek:      zde

 


 

Kormoráni nás ničí, zoufají si na Přerovsku.     

2.11. 2022

Kormoráni opět trápí rybáře na Přerovsku, třeba místní organizace Českého rybářského svazu kvůli tomu už dokonce své chovné rybníky úplně vypustila nebo napustila bez ryb. Problémem mimo jiné je, že od března už nelze ptáky střílet, přitom jich do Česka z Pobaltí každoročně přilétá kolem deseti až patnácti tisíc. 

Například v Rybářství Tovačov zatím k tak radikálnímu kroku, jako je vypouštění rybníků, nesáhli. „Vypustili bychom tu nejlepší vodu, tu úživnou, byla by to ztráta,“ uvedl vedoucí rybářství Jiří Zahradníček.

Snaží se tak nádrže hlídat a plašit ptáky plynovými děly a petardami. „Jsou to ale velké náklady. Navíc nám volají lidé, že to nechtějí. Práská to i třeba v sobotu o půl šesté ráno, a to chtějí spát. Pak mám telefon za telefonem, ať to přestane,“ připustil vedoucí rybářství.

Loni v Tovačově čelili náletům hejn o stovkách kusů. „Měli jsme škody až pět milionů korun. Nejde jen o to, co sežere. I když je to hodně ryb, pořád jde o polovinu množství, které zničí. Spoustu ryb poškrábe, poklove, roztrhá, odštípne kus kůže nebo ploutve nebo jí vyklube oči,“ vysvětlil Zahradníček.

 

Jeden to obhlédne a pak přiletí celé hejno.

Tovačovsko je podle předsedy místního rybářství třetí kormorány nejnavštěvovanější místo v České republice. „Jsou tady bohaté řeky na potravu, velká jezera a klidné lokality. Teď v březnu čekáme nálety. Nejde se na ně připravit,“ dodal. 

Kormoráni dělají rybářům v regionu značné škody také třeba v Lošticích na Šumpersku. „Třetina obsádky, která míří na podzim do chovného rybníka, je pryč. Přiletí jeden, prohlédne si rybník, odletí a za chvíli je tam celé hejno. Jsou schopni vyžrat i celou obsádku. Plašení moc nepomáhá, nedá se jim ubránit,“ uvedl předseda organizace Českého rybářského svazu Loštice Antonín Krček.

 

 

zdroj:                 iDNES.cz 

celý článek:      zde

 


 

Kvůli povinným datovým schtánkám skončí část lidí v SVJ

26.10. 2022

Šéfové SVJ by se rozhodně měli na novou povinnost připravit. Zejména musí počítat s tím, že dokumenty, které do jejich datové schránky přijdou, pro ně budou závazné. A to i v případě, že do schránky třeba ani nenahlédnou. „Budou se tam doručovat všechna rozhodnutí a výzvy správních orgánů. Když si nebudete kontrolovat datovou schránku, tak to je, jako kdybyste nepřebírali poštu,“ uvedla advokátka Natalia Vlachopulosová z kanceláře Moore Legal.

Kdo z vedení SVJ chce ještě na poslední chvíli získat informace o datových schránkách, může si podrobnosti nastudovat třeba na internetové stránce mojedatovaschranka.cz. „I když zákon nabývá účinnosti od ledna, tak je povinnost jejich zřízení známá už delší dobu. Nezní to sice hezky, ale neznalost zákona neomlouvá,“ připomněl ředitel společnosti Bankovní identita Marek Růžička. Právě prostřednictvím této firmy se lidé k datovým schránkám často přihlašují. Bankovní identita totiž představuje nejjednodušší možnost elektronického ověření identity pro klienty řady peněžních ústavů.

Od ledna 2023 budou, dle zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, postupně zřizovány datové schránky všem subjektům vedeným v registru osob (ROS). CELÝ článek zde !

 

Co to jsou datové schránky a co od nich mohou SVJ očekávat: 

 

- jde o obdobu e-mailových schránek, jsou však zabezpečeny před zneužitím

- doručují se do nich datové zprávy, které nahrazují papírové dokumenty posílané poštou, především od státních a veřejných subjektů

- přihlásit se do nich lze elektronicky, nejsnáze přes bankovní identitu. V tom případě si nemusíte pamatovat ani své přihlašovací údaje do datové       schránky. Přihlásit se lze i přes Identitu občana

- podnikatelům a SVJ bude od 1. 1. 2023 zřízena automaticky

- do datové schránky lze přistupovat přes web mojedatovaschranka.cz, a to i z mobilních zařízení

- zpráva v datové schránce je považována za doručenou po 10 dnech, i když se po tu dobu do schránky nepřihlásíte

- zprávy se však automaticky smažou po 90 dnech od doručení

- aby vám žádná zpráva neunikla, můžete si nastavit na nové datové zprávy upozornění (e-mailem, SMS)

- nikdy nikomu nesdělujte své přístupové údaje. Dejte si pozor na falešné stránky, které by se tvářily jako přístupová cesta ke schránce

 

Zdroj: BankID

 

 

zdroj:                DENÍK.cz

celý článek:      zde

 


 

Nejvtipnější fotky divokých zvířat pro letošní rok

25.10. 2022

Fotografická soutěž Comedy Wildlife Photography Awards zná finalisty letošního ročníku. Podívejte se na fantastické záběry divoké zvěře, které vám jistě rozjasní den.  

 

zdroj:           SEZNAM Zprávy

FOTO:        zde

 


 

Živnostníky čekají poviné datovky

21.10. 2022

Digitalizace Česka v příštím roce razantně poskočí. „Pomohou“ tomu datové schránky, které stát automaticky zřídí všem živnostníkům a právnickým osobám. Kdo by ji nechtěl, musí si zrušit IČO.

Česko bude brzy patřit k rozvinutým digitálním zemím. Dotlačí ho k tomu zákon o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, který od ledna do března příštího roku automaticky zřídí datovou schránku všem spolkům (včetně SVJ), nadacím a živnostníkům, kteří ji doteď nemají, nebo si ji do konce roku sami dobrovolně nespustí (celkem jde cca o 2,1 milionu: u OSVČ 1,9 milionu a u právnických osob 200 tisíc). Dosud si musely schránku povinně zřídit úřady nebo podnikající právnické osoby a dobrovolně si ji mohl založit každý občan.

Prostřednictvím datové schránky lze podat například daňové přiznání přímo z gauče obývacího pokoje, zažádat o výpis z rejstříku trestů, získat výpis z bodového hodnocení řidiče nebo přehled o důchodovém pojištění.

Fakticky bude zřízení stránek probíhat tak, že živnostníkům a nepodnikajícím právnickým osobám přijde od státu takzvaný „poslední dopis“ s přístupovými údaji i návodem na přihlášení a následně už bude stát komunikovat s těmito subjekty výhradně elektronicky. Kdo se nepřihlásí sám, tomu stát schránku spustí 15 dnů po uplynutí lhůty na doručení.

 

Komu stát automaticky zřídí datovku

  • Mezi 1. 1. a 31. 3. 2023 Ministerstvo vnitra povinně zřídí datové schránky všem subjektům, které jsou evidovány v základním registru osob. Jeho správcem je Český statistický úřad.
  • Registr osob eviduje právnické osoby a organizační složky právnických osob, podnikající fyzické osoby, podnikající zahraniční osoby a organizační složky zahraničních osob, organizace s mezinárodním prvkem, organizační složky státu a orgány veřejné moci.
  • Datovou schránku zřídí ministerstvo od 1. 1. 2023 také fyzické osobě, která je zapsaná v základním registru obyvatel, poté, co poprvé použije prostředek pro elektronickou identifikaci vydaný v rámci kvalifikovaného systému elektronické identifikace vůči orgánu veřejné správy. Fyzické osoby si ji však budou moci znepřístupnit.

 

Výhody datových schránek

  • Úspora na poštovném (pro komunikaci s úřady zdarma).
  • Žádné úřední hodiny (podání učiníte kdykoliv).
  • Rychlejší komunikace (zpráva zaslaná úřadu je doručena dodáním do datové schránky).
  • Jasný důkaz o doručení (z podacího lístku obsah dopisu nevyčtete, z doručenky ano).
  • S úřady komunikujete odkud chcete (z domu, z dovolené…).
  • Doručené i odeslané zprávy zůstávají ve schránce po dobu 90 dnů.
  • Jednoduché přihlášení do informačních systémů sociální i finanční správy.
  • Výpisy z veřejných i neveřejných rejstříků a registrů lze získat zdarma do své datové schránky (listinné vyhotovení je zpoplatněno).

 

 

zdroj:                SEZNAM Zprávy

celý článek:    zde

 


 

Otevřený dopis předsedovi vlády ČR, ministru zemědělství ČR a předsedovi Zemědělského výboru Parlamentu ČR

3.10. 2022

V odkazu OTEVŘENÝ DOPIS naleznete dopis - Českomoravské myslivecké jednoty, Českého svazu včelařů a Českého svazu chovatelů, předsedovi vlády ČR, týkající se snížení dotací Ministerstva zemědělství ČR pro nestátní neziskové organizace. Stejný dopis obdržel i ministr zemědělství ČR a předseda Zemědělského výboru Parlamentu ČR. 

 

 

zdroj:     Český svaz včelařů

dopis:    zde

 

 


 

Pátrací akce po invazních druzích - NAJDI.JE. 

30.9. 2022

Pátrací akce v plném proudu! Staňte se občanským vědcem a zapojte se do hledání invazních bezobratlých.

Invazní druhy živočichů mají významný dopad na náš ekosystém a narušují ekologické vazby. V projektu NAJDI.JE se můžete všichni, které baví příroda i věda, zapojit do sledování invazních druhů bezobratlých u nás. Díky vaší spolupráci budou moci vědci lépe odhadnout další vývoj šíření invazních druhů. Začněte pátrat i vy!

Za projektem, jehož cílem je získat ve spolupráci s veřejností co nejvíce dat o výskytu invazních druhů přímo v terénu, stojí Výzkumný ústav rostlinné výroby. ‚‚S využitím dosavadních metod a tradičních přístupů sledování výskytu bezobratlých je velmi obtížné stanovit počátek a ranou fázi tohoto šíření. Pro tento účel je tedy vhodným prostředkem tzv. občanská věda, metoda zapojující do systematického monitorování invazí bezobratlých širokou veřejnost‘‘ vysvětluje koordinátor projektu Jiří Skuhrovec. Lidé, kteří se do projektu zapojí, mohou v místě bydliště, případně všude, kde se pohybují, některý z invazních druhů zaznamenat a poté jednoduše poslat fotografii přes webový kontaktní formulář s uvedením lokality nálezu.

 

monitoring zde:  NAJDI.JE 

 

 


 

Svatováclavské hody 24 - 28. září 2022 v Tovačově.   

22.9. 2022

Myslivecké sdružení MS HANÁ Tovačov se tradičně aktivně zapojí do oslav Svatováclavských hodů v Tovačově. V našem stánku Vás rádi přivítáme a nabídneme Vám speciality české kuchyně určené nejen pro gurmány, ale pochutnáte si u nás i na zvěřinových specialitách.

 

zdroj:   Tovačov.cz

plakát:  zde

FOTOgalerie

 

 


 

Tradiční SRPNOVÁ NOC- 2022 v zahradě mysliveckého domu MS HANÁ Tovačov. 

27.7. 2022

Myslivecké sdružení HANÁ Tovačov si Vás tímto dovoluje pozvat na tradiční SRPNOVOU noc pořádanou v zahradě mysliveckého domu v Tovačově dne 20.srpna 2022 od 20:00hodin.

 

cesta k nám:  mapa

plakát:  zde

 

 


 

Řím trápí přemnožená divoká prasata v ulicích.     

29.5. 2022

Obyvatelé některých čtvrtí italské metropole doporučují nevycházet v těchto lokalitách po půl deváté večer, protože hrozí napadení divokým prasetem. K této výzvě přistoupili poté, co jednu ženu napadla prasnice s mláďaty. Naštěstí jí nezpůsobila vážné zranění, informovala tento týden místní média. Problém s divočáky procházejícími se v klidu po silnicích Říma není nový, jeho řešení se ale stalo naléhavějším po pandemii covidu-19.

„Bylo to krátce před jedenáctou večer. Šla jsem vyhodit odpadky do popelnice a uviděla jsem skupinku divočáků. Prasnice si mě všimla, zřejmě měla strach o svá prasátka. Tak jsem vzala psa a utíkala pryč,“ uvedla čtyřiačtyřicetiletá žena. „Nestačila jsem ale utéct a najednou mi stála na hlavě. Křičela jsem a můj pes mě bránil,“ popsala událost, která se stala minulý týden ve čtvrti Balduina na severozápadním předměstí Říma. Ženu zachránil řidič, který jel kolem a odvezl ji do nemocnice, kde jí ošetřili menší zranění na tváři a koleně.

Podle šéfa místního občanského hnutí Franka Quaranty po této události vyzvali obyvatelé některých čtvrtí na sociálních sítích k omezení vycházení v noci. „Tentokrát byla oběť dospělá, ale co kdyby šlo o dítě?“

 

 

zdroj:              iROZHLAS.cz

celý článek:    zde

 

 


 

Colt CZ group měl za čtvrtletí výnosy 3,5 miliardy korun.   

26.5. 2022

Praha/Uherský Brod (Uherskohradišťsko) - Holding Colt CZ Group SE (Colt CZ) vykázal za první letošní čtvrtletí výnosy 3,5 miliardy korun. Šlo o meziroční nárůst o 74,7 procenta, zejména díky zvýšení prodejů zbraní a konsolidaci výnosů Coltu. Čistý zisk zbrojařské skupiny po zdanění dosáhl za první tři měsíce roku 544,7 milionu korun, nárůst ve srovnání se stejným obdobím loni činil 97,6 procenta. Vyplývá to z konsolidovaných neauditovaných finanční výsledků holdingu za první letošní kvartál, které dnes prostřednictvím tiskové zprávy zveřejnili zástupci skupiny. 

Provozní výsledek hospodaření Colt CZ za první tři měsíce roku 2022 byl 749,3 milionu korun, tedy o 123,7 procenta více než od ledna do března loňského roku. Ukazatel EBITDA vzrostl za letošní úvodní čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 o 120 procent na 954,7 milionu korun. EBITDA je hospodářský výsledek před započtením úroků, daní a odpisů.

Výsledky skupiny za první čtvrtletí jsou podle předsedy představenstva Jana Drahoty skvělé. "Meziroční srovnání pozitivně ovlivnila nejen konsolidace výnosů Coltu, ale zejména produktový mix a také nárůst počtu prodaných zbraní a tržeb v klíčových teritoriích, zejména na severoamerickém trhu a v Asii. V České republice jsme také zaznamenali nárůst díky pokračující spolupráci s Armádou České republiky pod rámcovou smlouvou, která navíc byla rozšířena dodatkem uzavřeným v březnu, a to i v souvislosti s válkou na Ukrajině," uvedl Drahota. Skupina se podle něj v prvním letošním čtvrtletí zapojila i do materiální pomoci Ukrajině.

Společně se svými dceřinými společnostmi je Colt CZ předním světovým výrobcem ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Součástí skupiny jsou společnosti Colt’s Manufacturing Company, Česká zbrojovka, Colt Canada Corporation, CZ-USA, 4M Systems a CZ Export Praha. Colt CZ rovněž drží menšinový podíl ve společnosti Spuhr i Dalby, švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně.

Své produkty prodává Colt CZ především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson a 4M Systems. Colt CZ má své sídlo v České republice a výrobní kapacity v ČR, ve Spojených státech a v Kanadě. Zaměstnává více než 2000 lidí v ČR, USA, Kanadě, Německu a Švédsku.

 

 

zdroj:              České noviny.cz

celý článek:    zde

 

 


 

Speciální zařízení zachrání kolouchy před smrtí pod lištou kosy.     

16.5. 2022

V současné době se zemědělci vydávají na senoseče. Jako každý rok je však s těmito pracemi spojeno i nechtěné zabíjení srnčat v porostech, kde jejich životy končí pod lištami žacích strojů. Tomu by však dokázalo ve velké míře zabránit v Rakousku vyvinuté speciální zařízení. Dva z prototypů se rok testovaly i v Česku.

Senzory s čidly, které vysílají paprsky rozeznávající barvy před kosou, dokážou zachránit podle myslivců odhadem nejméně dvě třetiny mláďat.

„V roce 2020 jsme se rozhodli koupit novou žací soupravu. Rakouská společnost Pöttinger na žacích strojích začala právě v té době testovat zařízení na ochranu zvěře Sensosafe. Nákupem stroje jsme se pak dostali do testovacího programu,“ popsal předseda představenstva společnosti Bonagro Blažovice Roman Zvěřina.

„V celém světě se začalo s testováním pouze devíti továrních vzorků speciálního zařízení pro odhalování mláďat v trávě. Šest pro malé žací stroje a tři pro velké žací kombinace. V ČR se testovala hned dvě zařízení. Jedna u nás a druhá na Vysočině. Náš stroj byl úplně prvním na světě vybaveným systémem Sensosafe,“ doplnil Zvěřina.

Testování probíhalo mimo jiné i za pomocí dronu s termokamerou z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Ráno se pole zmapovalo dronem, zaznamenal se výskyt zvěře a na základě těchto dat se pak ověřoval záchyt pomocí senzoru. Dron detekoval tři zvířata, Sensosafe, který se nyní začne vyrábět sériově za cenu přes 600 000 korun, dokonce čtyři.

Paprsky zařízení reagují především na hnědou barvu. Stává se tedy že řidič soupravy zastaví i poté, co detekuje větší hroudu. „Je však lepší zastavit a přesvědčit se, než zvíře zabít,“ říká řidič Zbyněk Fiala, který doporučuje při sečení zeleného s možným výskytem zvěře raději snížit rychlost.

Nutné je rovněž vybavit se rukavicemi a objevené mládě vzít ještě do otepi trávy či jetele, aby nezůstal při přenášení do bezpečí na mláděti pach člověka.

 

 

zdroj:              Novinky.cz

celý článek:    zde

 

 


 

Česká zbrojovka se přejmenovala na COLT.           

18.4. 2022

Společnost CZG – Česká zbrojovka Group SE (CZG) změnila s platností od úterý název na Colt CZ Group SE (Colt CZ). Legendárního amerického výrobce zbraní Colt koupila skupina CZG loni.

Colt CZ Group SE je společně se svými dceřinými společnostmi jedním z předních světových výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Součástí skupiny Colt CZ jsou společnosti Colt’s Manufacturing Company, Česká zbrojovka, Colt Canada Corporation, CZ-USA, 4M Systems a CZ Export Praha. Colt CZ rovněž drží men­šinový podíl ve společnosti Spuhr i Dalby, švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně.

Firma Colt patří k tradičním americkým výrobcům zbraní. Navazuje na práci Samuela Colta, který si nechal svůj revolver patentovat už v roce 1836, nicméně založení společnosti a továrny Colt v Hartfordu se datuje k roku 1855. Od americké občanské války až po celé 20. století byla firma Colt výhradním dodavatelem zbraní pro americkou armádu. V posledních letech se ale potýkala s vážnými hospodářskými problémy, pod které se podepsala i ztráta klíčových armádních zakázek.

 

 

zdroj:              Novinky.cz

celý článek:    zde

 

 


 

Změny v užívání datových schránek.           

4.4. 2022

K 1. lednu 2022 nabyla účinnosti novela zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů. Od roku 2023 pak budou účinné další novinky.

 

Změny od 1. 1. 2022

K tomuto datu je povoleno zasílání soukromých datových zpráv mezi právnickými osobami a podnikajícími fyzickými osobami a fyzickými osobami nepodnikateli. V případě právnických osob a podnikajících fyzických osob došlo k automatickému povolení doručování těchto zpráv, přičemž přijímající subjekty nemají možnost doručování těchto zpráv vypnout. Fyzické osoby nepodnikající však mohou požádat o vypnutí doručování těchto zpráv.

Dále je fikce doručení datových zpráv rozšířena i na tyto soukromé zprávy. V případě, kdy se oprávněná osoba nepřihlásí do datové schránky do 10 dnů ode dne jejího dodání, je tato zpráva považována za doručenou tímto desátým dnem. Na soukromé datové zprávy však je nahlíženo jako na úkony, které nejsou učiněné písemně a podepsané, tzn., že při odeslání dokumentu automaticky nedochází k jeho podpisu.

 

Změny od 1. 1. 2023

Další důležité změny přinese novela tohoto zákona, která nabyde účinnost od 1. ledna 2023. Fyzickým osobám podnikajícím, nepodnikajícím bude automaticky zřízena datová schránka, jakmile použijí prostředek pro elektronickou identifikaci (např. Národní bod pro identifikaci a autentizaci – NIA, mobilní klíč eGov, bankovní identita). Fyzické osoby však mohou po jejich zřízení požádat o znepřístupnění těchto datových schránek. Datová schránka bude rovněž automaticky zřízena každé právnické osobě zapsané v registru osob, kterým se rozumí spolkový rejstřík, nadační rejstřík, rejstřík ústavů, rejstřík společenství vlastníků jednotek, obchodní rejstřík a rejstřík obecně prospěšných společností. Dosud byla datová schránka zřizována pouze právnickým osobám zapsaným v obchodním rejstříku.

Právnickým osobám nepodnikajícím (neziskové organizace), které k 1. lednu 2023 dosud neměly datovou schránku, ji zřídí automaticky a bezplatně Ministerstvo vnitra nejpozději do 31. března 2023.

 Kdo musí mít datovku?

S účinností od 1. 1. 2023 bude datová schránka automaticky zřizována:

Každé právnické osobě – nejen firmám zapsaným v obchodním rejstříku (jako dosud), ale také těm, které jsou zapsány ve spolkovém rejstříku (včetně pobočných spolků, tj. v našem případě základních a okresních organizací ČSV), nadačním rejstříku, rejstříku ústavů a další.

Každé fyzické podnikající osobě – dosud byly datové schránky OSVČ zřizovány pouze na základě jejich žádosti, nyní jim však DS zřídí Ministerstvo vnitra automaticky.

Každé svéprávné fyzické osobě zapsané v základním registru obyvatel, která použije prostředek „vydaný v rámci kvalifikovaného systému elektronické identifikace“ (například občanka s čipem). Tito lidé si budou moci DS deaktivovat.

Stát chce přimět k používání datových schránek

„Stát chce změnou zákona chtějí přimět občany, aby více používali datové schránky, jejichž prostřednictvím komunikují s úřady elektronicky. Povinně budou zavedeny pro všechny držitele živnostenského oprávnění a všechny podnikatele v takzvaných svobodných profesích, ale také spolky a společenství vlastníků bytů.

DS budou po lednu 2023 automaticky zřízeny i lidem využívajícím občanku s aktivovaným elektronickým čipem, bankovní identitu, NIA ID, či čipovou kartu pro vytvoření kvalifikovaného elektronického podpisu. Podle stejného předpisu se změny dočkají i ti, kteří si přes internet zjišťují například stav svého řidičského bodového konta nebo využijí jinou elektronickou službu státu. Tito lidé ale mohou ministerstvo vnitra požádat o deaktivaci DS. Povinnosti komunikace přes datovou schránku se tak mohou vyhnout. Pozor! Pokud se na ministerstvo neobrátíte sami a aktivně o deaktivaci nepožádáte, budete muset trvale plnit všechny povinnosti tak jako ostatní uživatelé.

Důležitá bude důkladná informovanost veřejnosti, aby nebyly doručovány dokumenty, například rozhodnutí správních orgánů, aniž by o tomto noví majitelé datových schránek věděli, a tím promeškali příslušné lhůty. 

Dokumenty a jejich doručení

Další významnou legislativní změnou je „sjednocení okamžiku doručení soukromoprávních dokumentů s okamžikem doručení veřejnoprávních dokumentů“. Za doručené budou oba druhy dokumentů považovány v momentě, kdy se do datové schránky přihlásí její majitel.

V případě, že se do své datové schránky pravidelně nepřihlašujete, existuje bohužel i takzvaná fikce doručení. Podle ní je dokument považován za doručený do 10 dnů od momentu, kdy se v DS objevil. Je proto nutné datové schránky pravidelně kontrolovat.

„Cílem této úpravy je zabránit obstrukcím při doručování dokumentů bez nutnosti rozlišovat, zda se jedná o doručování právě soukromoprávního dokumentu, anebo dokumentu obsahujícího veřejnoprávní úkon.

Co datová schránka přinese?

Tím hlavním je úspora. za doporučený dopis dneska zaplatíte 47 Kč. Pokud ale pošlete poštovní datovou zprávu (tedy zprávu určenou právnické nebo fyzické osobě), bude vás to stát jenom 5 Kč (ještě do dubna 2021 se jednalo o 15 Kč). A v případě, že posíláte něco orgánu veřejné moci, je zpráva úplně zdarma.

Pokud ovládáte počítač a internet, pak datová schránka znamená taky zjednodušení. Už nemusíte běhat na poštu, tisknout dokumenty a řešit, jestli se po cestě k adresátovi dopis někde neztratí. Všechno vyřídíte pohodlně elektronicky.

Další nemalou výhodou je přehlednost: veškeré dokumenty budete mít v počítači, a nehrozí tak, že byste je vyhodili spolu s balíkem novin nebo někde založili. Jen dejte pozor. Přijaté zprávy zůstávají v datové schránce 90 dní, pak je musíte stáhnout nebo využít úložiště na portálu občana, případně tzv. datový trezor. Za ten se ale platí.

Ačkoliv je používání datových schránek pohodlné a praktické, nese s sebou přece jen určitou nevýhodu. Každá osoba s aktivní schránkou bude mít povinnost používat ji ke komunikaci s orgány veřejné moci. Takže například k posílání dokumentů na finanční, živnostenský nebo stavební úřad a další státní orgány. Aby vám neunikla žádná důležitá zpráva, můžete si nastavit upozornění do e-mailu. Anebo rovnou používat mobilní aplikaci, která vám dá o nové datové zprávě vědět.

 

 

zdroj:              Včelarstvi.cz

celý článek:    zde

 

 


 

Kormoráni nás zničí, zoufají si na Přerovsku. někde radši vypustili rybníky.         

21.3. 2022

Kormoráni opět trápí rybáře na Přerovsku, třeba místní organizace Českého rybářského svazu kvůli tomu už dokonce své chovné rybníky úplně vypustila nebo napustila bez ryb. Problémem mimo jiné je, že od března už nelze ptáky střílet, přitom jich do Česka z Pobaltí každoročně přilétá kolem deseti až patnácti tisíc. 

Snaží se tak nádrže hlídat a plašit ptáky plynovými děly a petardami. „Jsou to ale velké náklady. Navíc nám volají lidé, že to nechtějí. Práská to i třeba v sobotu o půl šesté ráno, a to chtějí spát. Pak mám telefon za telefonem, ať to přestane,“ připustil vedoucí rybářství. 

Loni v Tovačově čelili náletům hejn o stovkách kusů. „Měli jsme škody až pět milionů korun. Nejde jen o to, co sežere. I když je to hodně ryb, pořád jde o polovinu množství, které zničí. Spoustu ryb poškrábe, poklove, roztrhá, odštípne kus kůže nebo ploutve nebo jí vyklube oči,“ vysvětlil Zahradníček. 

 

Tovačovsko je podle předsedy místního rybářství třetí kormorány nejnavštěvovanější místo v České republice. „Jsou tady bohaté řeky na potravu, velká jezera a klidné lokality. Teď v březnu čekáme nálety. Nejde se na ně připravit,“ dodal. „Třetina obsádky, která míří na podzim do chovného rybníka, je pryč. Přiletí jeden, prohlédne si rybník, odletí a za chvíli je tam celé hejno. Jsou schopni vyžrat i celou obsádku. Plašení moc nepomáhá, nedá se jim ubránit,“ uvedl předseda organizace Českého rybářského svazu Loštice Antonín Krček. 

 

Od března se smí jen plašit

Kromě plašení je možné ptáky také ostřelovat, ale pouze od listopadu do konce února. „Teď už se bude moct jenom plašit, protože se předpokládá, že už si dělají hnízdiště. Nechápu, proč se nemůže povolit střílení každý den, když jsou u nás desítky tisíc kormoránů. To je na naši republiku moc,“ postěžoval si Zahradníček. Stát zaplatí lovci za odstřelení takzvané zástřelné. „Uživatelé honitby mohou požádat o peníze za uloveného kormorána velkého. Je to 500 korun za kus. Na Státní veterinární správu ještě musí odevzdat markant, tedy zobák uloveného ptáka,“ uvedl František Malý z odboru životního prostředí a zemědělství Olomouckého kraje. 

 

Potíže působí někde i morčáci nebo volavky

Kormorány však v posledních letech vystřídali na Bečvě jiní rybožraví práci, takzvaní morčáci

„Loví menší ryby do deseti centimetrů. Jsou schopní drobné ryby vyžrat. Je chráněný, takže se nemůže odstřelovat. Ještě navíc, na rozdíl od kormorána, není plachý,“ vysvětlil hospodář přerovské organizace Českého rybářského svazu Petr Kopřiva. 

Na Prostějovsku mají problémy spíše s volavkami a černými čápy. „Je to katastrofa. Je jich kvantum. Navíc ryby poškozují, nabodávají je. Třeba kapr v sobě má pak díru a uhyne. Volavka je ale chráněné zvíře, takže s tím nejde nic dělat,“ řekl jednatel prostějovského spolku Moravského rybářského svazu Pavel Müler. 

 

 

zdroj:              iDNES.cz

celý článek:    zde

 

 


 

Dva miliony osob dostanou povinně datovou schránku. Týkat se to bude i spolků a SVJ.         

7.3. 2022

Stát chystá od ledna příštího roku smršť datových schránek. Ze zákona ji totiž povinně vytvoří asi 2,1 milionu osob – všem právnickým subjektům a živnostníkům.

Některé podnikatele či menší zájmové spolky tak může čekat nemilé překvapení.
Nově s nimi totiž začne státní správa komunikovat elektronicky, ať už chtějí, nebo ne. A to, že si písemnosti nepřečtou, jako omluva stačit nebude. Někteří se proto začínají chystat s předstihem.

Zřízení a zpřístupnění datové schránky s sebou nese pro ty, jichž se dotkne, řadu povinností. Třeba daně se už nebudou řešit jinak než elektronicky, žádné písemnosti na poště.

Rozsáhlou změnu legislativy přijala minulá vláda s jasnou vizí – modernizace a méně běhání po úřadech. Jako výhodu vyzdvihuje ministerstvo vnitra to, že doručování písemností je rychlejší, dostupné odkudkoliv a na rozdíl od doporučených dopisů je doručení orgánům veřejné moci zdarma.

 

SPOLKY i SVJ

Dosud musely komunikovat online povinně jen orgány veřejné moci, advokáti, insolvenční správci nebo třeba ti, kteří figurují v obchodním rejstříku. V období od 1. ledna 2023 do konce března téhož roku vytvoří postupně stát schránku všem právnickým osobám.

Fakticky jde o všechny v registru osob. Nejen o spolky, ale třeba i nadace, obecně prospěšné společnosti, družstva, honební společenstva nebo třeba společenství vlastníků jednotek, jichž jsou statisíce. Výčet zahrnuje zhruba sedm desítek typů různých subjektů.

 

 

zdroj:              Novinky.cz

celý článek:    zde

 

 


 

Myslivecká statistika 2019 / 2020       

15.2. 2022

 

zdroj:              ČMMJ.cz

celý článek:    zde

 

 


 

Likvidace kadáverů invazních druhů       

9.2. 2022

Českomoravská myslivecká jednota požádala Státní veterinární správu o stanovisko k likvidaci kadáverů jedinců nepůvodních a invazních druhů usmrcených myslivci v rámci oprávnění vyplývajících z novely zákona číslo 114/1992 Sb. účinné od roku 2022.

Je možné tyto jedince neškodně odstraňovat v přírodě, nebo je nutno je odvážet do kafilerií? 

„Problematiku nakládání s vedlejšími živočišnými produkty řeší nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1069/2009 (dále jen „nařízení“). Článek 2 nařízení vymezuje jeho působnost. Přičemž odstavec 2 článku 2 uvádí, že nařízení se nevztahuje na celá těla volně žijících zvířat nebo jejich části, kromě volně žijící zvěře, u nichž neexistuje podezření na infekci ani postižení onemocněním přenosným na člověka nebo zvířata.

Řečeno jednoduše, do působnosti nařízení patří celá těla nebo části ulovené zvěře a ulovená ostatní volně žijící zvířata nebo jejich části pouze v případě podezření na infekci nebo zřejmého postižení onemocněním přenosným na člověka nebo zvířata.

Z výše uvedeného plyne, že pokud ulovení jedinci invazivních a nepůvodních druhů nevykazuji přítomnost onemocnění přenosného na člověka nebo zvířata a ani neexistuje podezření na přítomnost nějaké infekce, nařízení se na ně nevztahuje. 

To znamená, že nakládání s nimi se řídí legislativou, která není v kompetenci veterinární správy. Neškodné odstranění v kafilerii tedy není povinné, ale z nákazových důvodů jej doporučujeme.“

zdroj:              ČMMJ.cz

celý článek:    zde

 

 


 

Veterináři varují před pseudovzteklinou. Usmrtila již dva psy ve Zlínském kraji.    

31.1. 2022

Dva případy úhynů loveckých psů nakažených Aujeszkyho chorobou, oba ve Zlínském kraji, byly v posledních týdnech potvrzeny v České republice. 

„Oba psi, z nichž jeden uhynul a druhý musel být utracen, se pravděpodobně nakazili od černé zvěře, se kterou se dostali do kontaktu,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

SVS připomíná riziko, které domácím zvířatům hrozí při kontaktu s divokými prasaty, vývrhy z ulovených prasat divokých či při konzumaci jejich tepelně neupraveného masa.

 

Strašák jménem aujeszkyho choroba :

- Choroba je rozšířena prakticky po celém světě. Rezervoárem nákazy jsou dospělá prasata, neboť jako jediná tuto nákazu přežívají. Původcem onemocnění je herpesvirus, který napadá nervovou soustavu a dýchací ústrojí. Nákaza je přenosná také na skot, ovce, kozy, psy, kočky, králíky, stejně tak na volně žijící živočichy. Přenáší se nejčastěji přímým kontaktem, ale i slinami, krví, pozřením vnitřností či odřezků masa.

- Onemocnění není léčitelné. „Z preventivního hlediska je zásadní minimalizovat možnost kontaktu psů i domácích zvířat s divokými prasaty a nekrmit zvířata syrovým masem či vnitřnostmi z divočáka,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Tepelné ošetření masa ke krmení je rozhodující.

- V roce 2017 byl na území republiky proveden monitoring,v jehož rámci se zjišťovala přítomnost protilátek proti viru Aujeszkyho choroby u prasat divokých. Bylo zjištěno, že více než pětina divočáků protilátky má, tedy že se s virem setkala. Přítomnost protilátek neznamená, že tato prasata jsou nezbytně aktivními vylučovateli viru, toto riziko však existuje.

 

 

zdroj:              zlínský DENIK.cz

celý článek:    zde

 

 


 

OMS Přerov pořádá - Myslivecký ples 25.2. 2022 v Radslavicích.     

25.12. 2021

 

 

 


 

Druhy živočichů vyžadující regulaci.   

24.12. 2021

Ve sbírce zákonů vyšla vyhláška Ministerstva zemědělství číslo 454/2021 Sb., která stanovuje seznam druhů živočichů vyžadujících regulaci. Ta vychází ze zákona o myslivosti ve znění zákona číslo 364/2021 Sb., tedy jednoho ze zákonů, které byly součástí dlouho projednávaného balíku zákonů o invazních druzích..     

Druhy vyžadující regulaci jsou: 

  • husice nilská (Alopochen aegyptiacus),
  • mýval severní (Procyon lotor),
  • norek americký (Neovison vison),
  • nutrie říční (Myocastor coypus),
  • psík mývalovitý (Nyctereutes procyonoides) a
  • ondatra pižmová (Ondatra zibethicus).

Zákon o myslivosti nově stanovuje podmínky regulace těchto živočichů. Podle § 11 odst. 7 je živočichy vyžadující regulaci v rámci mysliveckého hospodaření oprávněn usmrcovat uživatel honitby. Jejich usmrcování nadále výslovně spadá do kompetence myslivecké stráže a mysliveckého hospodářeuživatel honitby však podle § 46 odst. 3 může vydat povolenku k lovu i jiným oprávněným osobám, tj. myslivcům (držitelům loveckého lístku s uzavřeným povinným pojištěním).

Novela zákona o myslivosti i vyhlášky budou účinné od 1. 1. 2022. Od tohoto dne tedy smí všichni myslivci s příslušnou povolenkou usmrcovat jedince výše jmenovaných druhů.

 

zdroj:              ČMMJ.cz

celý článek:    zde

 

 


 

POLICIE ČR.

Myslivecká sezóna je v plném proudu. Jaké jsou výsledky kontrol honů ?

2.12. 2021

V září začala hlavní myslivecká sezona a uživatelé honiteb od této doby loví nejvíc druhů zvěře. Chvíle, kdy si myslivci užívají možnost využít jakousi odměnu za jejich celoroční péči, se bohužel neobejdou každoročně bez drobnějších či vážnějších zranění.  

Příkladem tomu je postřelení, které se přihodilo v poměrně nedávné době na Pardubicku. Poškozený byl při lovu divočáků zraněn na obou nohách střelou a jejími fragmenty. Střelec při této konkrétní události nebyl pod vlivem alkoholu. Kdyby však dodržel bezpečnou vzdálenost, nemuselo k tomu vůbec dojít.

Od počátku září do konce roku 2021 je po celé České republice naplánováno různými mysliveckými spolky okolo 6000 společných lovů. Policisté doposud zavítali na 366 honů a zkontrolovali na nich 4413 osob. Na dalších 590 naplánovaných honech mohou ještě myslivci očekávat naši přítomnost. Avšak s ohledem na aktuální vývoj epidemické situace se spousta honů ruší, a tak počet kontrol může být nižší.

Policisté na vybraných honech kontrolují, zda lovci mají v pořádku potřebné doklady, jako je zbrojní průkaz, průkaz zbraně a lovecký lístek, případně i pojištění odpovědnosti při výkonu práva myslivosti, dále se také zaměřují na technický stav zbraní a v neposlední řadě je součástí kontroly i orientační dechová zkouška. To vše můžeme kontrolovat nejen při zahájení honu, ale také v jeho průběhu nebo bezprostředně po jeho skončení. Dosavadní výsledky ukazují, že naše preventivní kontroly mají pozitivní účinek. Zastřenou mysl alkoholem jsme zjistili pouze u jedné osoby. Jednalo se o takzvaný zbytkový alkohol, ale ani toto nelze tolerovat v situaci, kdy osoba manipuluje se zbraní. (počet kontrol je platný k datu 21. 11. 2021)

 

 

zdroj:              EKOLIST.cz

celý článek:    zde

 

 


 

 

Kritéria pro shromažďování osob a pořádání mysliveckých akcí od 22.11. 2021. 

23.11. 2021

 

ČESKOMORAVSKÁ MYSLIVECKÁ JEDNOTA, z.s. 

Č.j.: s/2021/97

 

Všem pobočným spolkům a klubům ČMMJ, z.s. 

 Od 22.11.2021 se částečně mění kritéria pro shromažďování osob ve vztahu k pořádání hromadných mysliveckých akcí – naháněk a honů. S odkazem na aktuálně platná mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví ČR uvádíme podmínky, za kterých je možné tyto akce pořádat. Pokud ke srazu účastníků a následnému posezení po skončení společného lovu dochází v prostorách restaurace, tj. provozovny stravovacích služeb, platí, že do takové provozovny mohou vstupovat osoby, které nevykazují klinické příznaky onemocnění COVID-19 a splňují jednu z následujících podmínek: 

 

a) předložení potvrzení o očkování proti onemocnění COVID-19, pokud od dokončení očkování uplynulo nejméně 14 dnů; 

b) předložení potvrzení o prodělání onemocnění COVID-19 před méně než 180 dny; 

c) předložení potvrzení o negativním testu RT-PCR ne starším než 72 hodin, pokud jde o osobu mladší než 18 let, osobu, která se ze zdravotních důvodů nemůže podrobit očkování, osobu s neukončeným očkováním nebo osobu očkovanou, u níž však od ukončení očkování neuplynula doba 14 dnů (podrobné podmínky uvedeny v mimořádném opatření MZd ČR). 

 

Nadále tedy není možné prokazovat se potvrzením o negativním rychlém antigenním testu (RAT) ani potvrzením o negativním testu RT-PCR (pokud nejde o případy uvedené v písm. c). Umožněno není ani absolvování rychlého antigenního testu na místě samém. 

 

Za kontrolu splnění těchto podmínek dle platné právní úpravy odpovídá provozovatel provozovny stravovacích služeb, nikoliv pořadatel akce. To však nebrání tomu, aby se do kontroly zapojil i pořadatel akce. Zároveň doporučujeme, aby na zákaz vstupu do provozovny osobám nesplňujícím podmínky uvedené v písm. a) – c) byli účastníci akce předem upozorněni např. v rámci pozvání na hon či naháňku. Jestliže ke srazu účastníků a následnému posezení po skončení společného lovu dochází v jiných prostorách, než je provozovna stravovacích služeb, např. v myslivecké chatě, klubovně apod., akce se mohou účastnit osoby, které nevykazují klinické příznaky onemocnění COVID-19, splnění podmínek uvedených v písm. a) – c) se nevyžaduje, pokud pořadatel akce pořídí jmenný seznam všech účastníků akce s uvedením jejich telefonního čísla a tento seznam uchová po dobu minimálně 30 dnů. V seznamu musí být uvedeni všichni účastníci, tj. střelci, honci, psovodi, obsluha atd. 

 

Konání společné myslivecké akce výlučně ve venkovních prostorách není v současné době nijak omezeno. Nadále doporučujeme sledovat aktuální vývoj podmínek pro pořádání společných akcí. 

 

Ing. Jiří Janota

předseda

 

 

zdroj:              ČMMJ.cz

celý článek:    zde

 

 


 

 

Tradiční SRPNOVÁ NOC 2021 v zahradě mysliveckého domu MS HANÁ Tovačov. 

1.6. 2021

Myslivecké sdružení HANÁ Tovačov si Vás tímto dovoluje pozvat na tradiční SRPNOVOU noc pořádanou v zahradě mysliveckého domu v Tovačově dne 21.srpna 2021 od 20:00hodin.

 

 

cesta k nám:  mapa

plakát:  zde

 

 


 

Tradiční ČERVNOVÁ NOC 2021 v zahradě mysliveckého domu MS HANÁ Tovačov. 

1.6. 2021

Myslivecké sdružení HANÁ Tovačov si Vás tímto dovoluje pozvat na tradiční Červnovou noc pořádanou v zahradě mysliveckého domu v Tovačově dne 19.června 2021 od 20:00hodin.

 

 

cesta k nám:  mapa

plakát:  zde

 

 


 

Myslivec porušující zásady lovu je pytlák, rozhodl Nejvyšší soud.          

26.5. 2021

Varovný signál myslivcům vyslal Nejvyšší soud v Brně. Pokud totiž uloví zvěř způsobem hrubě porušujícím myslivecké zásady, bude to bráno jako trestný čin pytláctví. Doposud se na takové případy pohlíželo jako na porušení pravidel lovu a provinilce čekala nanejvýš pokuta ve správním řízení.

Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu je za přečin pytláctví nutné považovat veškerá jednání, která se vymykají základním podmínkám lovu, a to bez ohledu na to, že má dotyčný povolenku k lovu, lovecký lístek a zbrojní pas.

Žena v lednu 2016 zastřelila během společného lovu dospělého jelena, ačkoliv myslivecká pravidla to u tohoto způsobu lovu zakazují. Podle krajského soudu tím porušila zákon o myslivosti a dopustila se pouze přestupku.

„Osoba s povolenkou k lovu a všemi dalšími průkazy by se nikdy nemohla dopustit přečinu pytláctví, i kdyby lov prováděla způsobem hrubě porušujícím myslivecké zásady, zásady ochrany přírody a zásady ochrany zvířat proti týrání,“ uvedl krajský soud v odůvodnění svého verdiktu. Takový závěr je ale podle Nejvyššího soudu nepřijatelný. Upozornil na to, že trestní zákoník nepovažuje za trestné pouze absenci formálních náležitostí k lovu.

„Skutkovou podstatu přečinu pytláctví vyjadřuje v trestním zákoníku výraz neoprávněný lov. Za něj je nutné považovat veškerá jednání, která se vymykají zákonným podmínkám lovu. Platí tedy, že i osoba, která má povolenku k lovu a loví zvěř v rozporu se zákonem o myslivosti, jedná nad rámec vydaného povolení, a tedy neoprávněně,“ vysvětlil Nejvyšší soud.

Podle mluvčí ostravského krajského soudu Veroniky Ralenské byla žena po zásahu Nejvyššího soudu shledána vinnou z přečinu pytláctví a byl jí uložen trest odnětí svobody ve výši dvou měsíců s podmíněným odkladem na jeden rok. Kromě toho ale také přijde o zbrojní průkaz. Zažádat o jeho vrácení může až po pěti letech od zahlazení trestu. 

 

 

zdroj:              NOVINKY.cz

celý článek:    zde

 

 


 

Jak má myslivec doložit uloveného srnce ?         

22.4. 2021

Majitelé lesů si stojí za tím, že myslivci nezvládají zajistit, aby v lesích nebylo větší množství daňků, srnců, jelenů nebo divokých prasat, než kolik les uživí. A kvůli velkému počtu zvěře se nedaří dostatečně rychle obnovovat zbídačené české lesy. Tak by se dala shrnout problém, na který reaguje novelizace mysliveckého zákona. Jejím cílem je zlepšit stav českých lesů odlovením většího množství zvěře.

 

Platná podoba zákona o myslivosti

Jeden názorový proud požaduje větší a nezávislou kontrolu myslivosti. Vychází z přesvědčení, že regulace počtu zvěře dlouhodobě nefunguje, a je tedy potřeba změnit systém myslivosti z gruntu. Chce lépe řešit i škody, které zvěř působí vlastníkům lesních a zemědělských pozemků. Ty se dlouhodobě nedaří vymáhat a končí vleklými soudními spory.

Volání po větší nad škodami v lesích se promítlo do legislativy v roce 2019, kdy byla schválena novela předložená poslankyněmi Markétou Pekarovou Adamovou, Danou Balcarovou a poslanci Radkem Holomčíkem a Vlastimilem Válkem.

V novele, která byla předložena jako pozměňovací návrh k lesnímu zákonu, se píše: „V současné době přemnožená spárkatá zvěř spase nebo vážně poškodí někde všechny, někde většinu vysázených listnáčů a jedlí. Podle poslední inventarizace škod zvěří je průměrně poškozeno 64 % mladých listnáčů a jedlí, na polovině území ČR je to více než 75 % a na čtvrtině území republiky je to 100 %. Zejména vzhledem ke kalamitní situaci, kdy je třeba obnovit obrovské plochy poškozených lesů, je tento pozměňovací návrh absolutní prioritou pro umožnění obnovy lesů.“

Tato novela byla poslanci přijata v roce 2019, ale v platnost vstoupí až v listopadu letošního roku. Novela mimo jiné uzákonila, že myslivci musí odevzdávat části těla ulovené zvěře, takzvané markanty, jako důkaz toho, že zvěř ulovili. Aby se nestalo, že lov zvěře vykáží jen na papíře.

Podle přijaté úpravy navíc přechází zodpovědnost za plánování mysliveckého hospodaření na obce s rozšířenou působností (ORP), které jsou orgánem státní správy myslivosti. Ty mají každých pět let vypracovat posudek, jehož součástí bude i roční plán lovu. K tomu jim myslivci každoročně sečtou zvěř ve své honitbě a připraví podklady k tomu, jak by chtěli v honitbě hospodařit. Plán ale bude stanovovat ORP, ne myslivci.

Cílem těchto změn bylo zajistit větší míru kompetentnosti a odbornosti v posuzování stavu lesa, případně nelesních pozemků a škod na nich. V podstatě to znamená, že se tak stanoví, kolik zvěře si „les může dovolit“. A to by podle novely měl říci někdo jiný, než myslivec, u něhož se dá předpokládat, že se bude rozhodovat nikoli podle stavu prostředí, ale podle svých zájmů. Návrh poslankyň vycházel ze saského modelu odvozování plánu lovu od míry poškození lesů.

Tyto úpravy ale vyvolaly nesouhlas části odborné veřejnosti, především zástupců Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ), která je největší mysliveckou organizací v ČR.

Proč ČMMJ s novelou nesouhlasí? „Protože nám zásadně vadí předkládání markantů ulovené zvěře. A to z pohledu veterinárních a dalších,“ uvedl předseda ČMMJ Jiří Janota na jednání kulatého stolu v poslanecké sněmovně 30. března 2021. „Potom zásadně odmítáme plánování myslivosti na základě posudků třetí strany, kde de facto proti nim není ani praktická možnost odvolání. Až po třech letech podle toho, jak budeme hospodařit. Dále nechceme, aby za vlastníky a uživatele honiteb rozhodoval stát. Bylo by to za prvé drahé a za druhé nesmírně organizačně náročné,“ uvedl dále Janota.

Výhrady k přijaté novelizaci vyjádřilo i ministerstvo zemědělství. „Jakkoli vnímám cíle a účel této novely, je skutečností, že zaváděné periodické zpracování posudků, zavedení povinností překládání a kontroly takzvaných markantů, i nový proces tvorby a schvalování plánu mysliveckého hospodaření znamenají ve svém důsledku velké zatížení pro státní rozpočet, uživatele honiteb i pro orgány státní správy myslivosti všech stupňů,“ vyjádřil se k aktuálně platnému předpisu Patrik Mlynář, náměstek ministra pro sekci lesního hospodářství, na březnovém jednání kulatého stolu.

 

Navrhovaná novela

Podle slov Jiřího Janoty požádala ČMMJ ministra zemědělství o nápravu novelou přijatých opatření, ministerstvo tomu vyhovělo a předložilo svou vlastní novelu zákona o myslivosti. Novela ministerstva zemědělství přináší odlišný pohled na myslivost. Ten tvrdí, že myslivci zvládnou odlovit více zvířat, pokud pro to budou mít lepší podmínky – méně administrativy, možnost lovit v noci, během sklizně nebo s pomocí přístrojů pro noční vidění. Tento návrh novely schválila v roce 2020 vláda a v současnosti se projednává v poslanecké sněmovně. Má i podporu ministerstva životního prostředí.

Tato novela zákona o myslivosti ruší povinnosti pro myslivce i státní správu, přijaté v roce 2019. Kontrolu lovu má namísto dodávání markantů zajistit elektronická evidence. Díky ní mají myslivci a státní správa získat aktuální data, podle kterých budou moci myslivost lépe plánovat. Elektronizací se má zjednodušit hlášení lovu i hlášení škod působených zvěří na lesích.

„Vládní novela řeší situaci se škodami z mého pohledu proveditelnějším a levnějším způsobem. Navrhuje mnoho změn, které povedou k tomu, že myslivci budou muset cíleně a efektivně snížit stavy spárkaté zvěře na únosnou míru,“ podpořil novelu Vlastimil Hart z Katedry myslivosti a lesnické zoologie ČZU.

„Nahrazuje například markanty, které by měly být odlišitelné pro jednotlivá pohlaví zvěře, což si dlouhodobě provozně nedokážu téměř představit. Nahrazuje je elektronickou aplikací do mobilních telefonů, což je dlouhodobým řešením poctivé evidence. Počítá i s tím, že pokud odlov myslivci nebude splněn, tak nastupuje sankce uživateli honitby. Nahrazuje periodické posudky informacemi o stavu lesa zpracovanými Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů, který je bude zajišťovat kontinuálně v rámci inventarizace lesů,“ vypočítal výhody navrhované úpravy Hart.

Představa, že mobilní aplikace zajistí poctivou evidenci ulovené zvěře, ale vzbuzuje pochybnosti. Nebude naopak překážkou pro starší myslivce, kteří nepoužívají chytrý mobilní telefon?

„Systém navržený ministerstvem zemědělství nepožaduje, aby každý myslivec měl chytrý telefon a využíval ho pro vykazování ulovené zvěře,“ odpověděl na otázku Ekolistu mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. „Odpovědnost bude na uživateli honitby a bude stačit, aby připravovaný systém využívala jedna osoba. Současně systém dává možnost sběru dat více osobami, které určí uživatel honitby. Zkušenosti ze zahraničí jasně ukazují, že i starší osoby jsou schopny využívat moderní technologie pro výkon práva myslivosti,“ dodal mluvčí.

Jakým způsobem bude zajištěno, aby se jedna srna nenafotila na více místech a nebyla vykázána jako několik ulovených kusů zvěře, zatím není jasné.

„V tuto chvíli vybíráme nejvhodnější způsob z řady možností, jak zamezit opakovanému vykázání jednoho kusu zvěře. Nejvhodnější způsob řešení bude následně stanoven prováděcí vyhláškou,“ odpověděl za ministerstvo Vojtěch Bílý.

 

Kritika

Jako měla své kritiky předchozí poslanecká novela, má je i ta nová. Upozorňují například na to, že pokud ji parlament schválí, odkládá řešení problému nadměrného počtu zvěře a špatného stavu lesů o další rok.

S ministerskou novelou nesouhlasí vlastníci pozemků, na nichž je provozována myslivost, menší zemědělci, ekologové a ochránci přírody. Podle nich nenapravuje zásadní nedostatky současného systému.

„Klíčovým požadavkem většiny nevládních organizací, které byly v loňském roce průběžně zvány na sérii odborných kulatých stolů ministerstva zemědělství k přípravě záměru novely tohoto zákona, bylo, aby novela odpovídajícím způsobem respektovala práva vlastníků a uživatelů pozemků. Tedy aby vlastníci a pachtýři měli přímý a efektivní vliv na to, co se na jejich majetcích odehrává, zejména na změnu či tvorbu honiteb. Tento požadavek však nebyl ze strany ministerstva zemědělství vzat vůbec v potaz,“ vyjádřil se k novele předseda ASZ ČR Josef Stehlík.

Vlastníci pozemků tvrdí, že v současné úpravě myslivecké legislativy jsou potlačena vlastnická práva, což způsobuje složité a nevyrovnané vztahy a vede ke vzniku a trvání křivd vůči jednotlivým stranám hájícím svá práva.

„Současné pojetí myslivosti dává zásadní práva v činnostech souvisejících s myslivostí pouze uživatelům honiteb, držitelům honiteb, a práva vlastníků honebních pozemků jsou výrazně okleštěna,“ uvedl zemědělec Daniel Pitek, který na jednání mluvil za Asociaci soukromých zemědělců ČR. „Většina vlastníků honebních pozemků nejsou držitelé honiteb s minimální možností zasahovat do výkonu práva myslivosti, přestože nesou velkou část nákladů na chov zvěře. Bez narovnání práv mezi těmito skupinami nejsme schopni vyřešit problémy naší myslivosti,“ dodal Pitek.

Osm organizací spojilo pro připomínky k myslivosti své síly (Asociace soukromého zemědělství ČR, Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů, Český svaz ochránců přírody, Pro Silva Bohemica, Česká společnost ornitologická, Hnutí DUHA a Spolek vlastníků honebních pozemků) a dali dohromady pět priorit, které chtějí v zákoně o myslivosti mít. Chtějí, aby se lov zvěře plánoval podle míry poškození lesů, aby škody způsobené zvěří byly efektivně vymáhány, žádají vypustit chráněné a ohrožené živočichy jako je poštolka nebo vydra ze seznamu zvěře, zmenšit velikost takzvané honitby vlastní na 250 hektarů ze současných 500 ha a umožnit výkon práva myslivosti vlastníkům nebo pachtýřům honebních pozemků zapsaných v sysému LPIS, tj. zemědělcům. Uživatelé honitby by měli povinnost vystavit jim za přesně stanovených podmínek povolenky k lovu výměnou za vzdání se práva žádat škody. Tím by podle nich byli vlastníci honebních pozemků motivováni k výraznějšímu zájmu o kvalitní fungování myslivosti.

„Pokud se tato témata projeví v novelizaci zákona o myslivosti, tak si troufám říct, že tento předpis bude funkční a pomůže nám krajinu po kůrovcové kalamitě obnovit,“ uvedl na jednání kulatého stolu Richard Podstatzký ze SVOL.

Ministerská novela přináší i změny, které působí jako krok zpátky oproti roku 2001, kdy byl přijat současný zákon o myslivosti. Ruší například maximální možný počet zvěře v honitbách. Ministerstvo to pro Ekolist vysvětlilo tím, že není potřeba. „Plán lovu bude určen podle vlivu zvěře na les a není tedy nutné stanovovat maximální (normované, únosné, jarní kmenové či jakkoliv označené) stavy zvěře. Pokud bude někde les zvěří nadměrně poškozován, nařídí orgán státní správy myslivosti (obec s rozšířenou působností) zvýšení lovu,“ uvedl Vojtěch Bílý, mluvčí ministerstva zemědělství.

Zároveň je na místě říci, že markanty již myslivci předkládají, a to při lovu divokých prasat. Kvůli vyšetření na přítomnost svalovce trichinely musí odebírat a předkládat veterinárnímu ústavu jednak vzorek svaloviny a jednak ocásek uloveného kance, v mysliveckém žargonu „pírko“. Tato povinnost byla zavedena v roce 2017 a je dnes běžnou praxí. U ostatní spárkaté zvěře ale zatím neplatí, a o té se teď, mimo jiné, jedná.

Samotný návrh vyčíslil vícenáklady na zajištění kontroly markantů na částku až 5 milionů Kč ročně. K tomu se přidávají náklady na zpracování posudků. Posouzení, zda jsou to náklady, které by významně pomohly ušetřit peníze jinde, totiž na obnově lesů, je v centru názorového sporu o myslivost. Výdaje na pěstební práce a obnovu lesů vyšly například státní podnik Lesy ČR v minulých letech na 2-3 miliardy.

Pokud se ministerská novela nepřijme, zůstane v platnosti úprava předchozí. Podle ní přejde od listopadu velká část odpovědnosti za myslivecké hospodaření na obce s rozšířenou působností. Jsou na to obce připravené?

„Já připravený jsem,“ odpověděl na dotaz Ekolistu, zda je od listopadu připraven začít naplňovat požadavky současné legislativy, Lubomír Štulík z městského úřadu ve Valašských Kloboukách, kde má na starosti státní správu myslivosti. Sám je dlouholetý myslivec a nepovažuje ale tuto změnu za něco, co by posunulo myslivost dopředu. V jiné obci s rozšířenou působností, Přešticích, o nových povinnostech nevěděli, v Benešově zaměstnanec pověřený výkonem státní správy myslivosti uvedl, že se povinnostmi začne zabývat, až pokud začnou platit.

 

 

zdroj:             EKOlist    

celý článek:    zde   

 

 


 

BIOúly_Výběr stanoviště pro čmelín.         

17.4. 2021

 

celé  video:    zde   

 

 


 

ČMMJ. Srnčí svíčková.       

13.4. 2021

Co uvařit ze zvěřiny? Třeba poctivou svíčkovou! Osmá epizoda seriálu Zvěřiny se nebojíme. Účinkují šéfkuchař Jaroslav Sapík (restaurace U Sapíků Klokočná) a myslivkyně Eliška Štefanicová.

 

zdroj:             ČMMJ    

celé  video:    zde   

 

 


 

ČMMJ. Srnčí guláš.      

20.3. 2021

Co uvařit ze zvěřiny? Třeba vynikající guláš, na který si Jarda Sapík přivezl recept přímo z Maďarska! Sedmá epizoda seriálu Zvěřiny se nebojíme. Účinkují šéfkuchař Jaroslav Sapík (restaurace U Sapíků Klokočná) a myslivkyně Eliška Štefanicová.

 

zdroj:             ČMMJ    

celé  video:    zde   

 

 


 

ČMMJ. Bouráme srnčí.    

16.3. 2021

Návod, jak jednoduše v domácích podmínkách rozbourat srnčí. Šestá epizoda seriálu Zvěřiny se nebojíme. Účinkují šéfkuchaři Jaroslav Sapík (restaurace U Sapíků Klokočná) a Pavel Sapík (restaurace Terasa U Zlaté studně Praha).

 

zdroj:             ČMMJ    

celé  video:    zde   

 

 


 

Ministerstvo mění pravidla pro rybáře a myslivecké hony.  

8.3. 2021

Rybaření v nočních hodinách nakonec nebude možné. Ještě ve čtvrtek šlo podle ministerstva zemědělství chodit na ryby i po zákazu vycházení, v pátek úřad ale informoval o novém výkladu. Podle něj je lov ryb na udici povolen pouze na území katastru obce v místě trvalého pobytu nebo bydliště rybáře od 5.00 do 20.59. Stát také zakázal společné myslivecké hony, ve čtvrtek ministerstvo uvádělo, že povoleny jsou, ale musí se dodržovat rozestupy. 

Stopka pro společné lovy

Stát zakázal společné lovy ve více lidech. „Výkon práva myslivosti není kromě společného lovu zvěře omezen, a to jak z důvodu zabránění šíření nebezpečných nemocí, tak z důvodu předcházení škodám způsobených zvěří v lesích a zemědělství a rovněž z důvodu zabránění strádání zvěře,“ informovalo ministerstvo.

Vlastimil Waic z Českomoravské myslivecké jednoty sdělil, že změnu jednota bude respektovat. „Společné lovy se v tomto ročním období téměř vůbec neodehrávají. Bezprostředně by to žádné problémy nemělo způsobit,“ řekl.

 

 

zdroj:              iROZHLAS

celý článek:    zde

 

 


 

ČMMJ. Stahujeme srnčí.  

1.3. 2021

Návod, jak jednoduše v domácích podmínkách stáhnout srnčí. Pátá epizoda seriálu Zvěřiny se nebojíme. Účinkují šéfkuchař Jaroslav Sapík (restaurace U Sapíků Klokočná) a myslivkyně Eliška Štefanicová (@eliskastefanicova). Chcete koupit zvěřinu? Nejlepší je přímo od myslivců! 

Najděte si kontakt na webu Prozvěřinu.cz – https://www.prozverinu.cz​.  

 

 

zdroj:             ČMMJ    

celé  video:    zde   

 
 

 

Výkon práva myslivosti od 1.3. 2021.

1.3. 2021

Vážené dámy, pánové, uživatelé honiteb,

 
dovolujeme si vás informovat, že i od 1.3. 2021  je výkon práva myslivosti povolen
samostatný i společný lov, ve dne i v noci.
 

Výkon práva myslivosti je i nadále považován za činnost obdobnou zaměstnání či podnikání, z většiny omezení má proto výjimku. Připomínáme však, že po celou dobu existence této výjimky ji Ministerstvo zemědělství vysvětluje jako individuální i společný lov organizovaný uživatelem honitby za účelem plnění plánu lovu, plnění mimořádných veterinárních opatření a předcházení škodám zvěří.

Ministerstvo zemědělství myslivce opět výslovně nabádá, abychom svou činnost omezili na nezbytné minimum a zbytečně se nevystavovali riziku nákazy. Držme se proto v maximální možné míře povoleného účelu (plnění plánu lovu, plnění mimořádných veterinárních opatření a předcházení škodám zvěří) a odložme ostatní aktivity na příznivější dobu.

Co konkrétně to od pondělka 1.3. 2021 bude pravděpodobně znamenat?

Zákaz cest mimo okres pro myslivce neplatí (máme výjimku – obdobná činnost), pokud se při kontrole prokážeme průkazem či písemným potvrzením osoby, u které vykonáváme myslivost. Minimálně by tedy takový doklad měl obsahovat identifikaci uživatele honitby, místo honitby a jméno držitele. Z mysliveckých dokladů toto splňují Povolenka k lovu, Průkaz mysliveckého hospodáře a Průkaz myslivecké stráže. Kdo nemá žádný z těchto dokladů, tomu musí uživatel honitby vystavit potvrzení.

Zákazy vycházení ve dne i v noci pro myslivce neplatí (máme výjimku – obdobná činnost), nařízení vlády přitom v tomto případě nevyžaduje dokladování práva využít výjimku.

Zákaz pobytu mimo obec bydliště se myslivců vůbec netýká. Ten platí pouze pro rekreační pobyty v přírodě. Myslivost není rekreace.

Zákaz pobývání více než dvou osob na veřejně přístupném místě pro myslivce neplatí (máme hned dvě výjimky současně – 1) obdobná činnost 2) činnost, ke které jsme povinni ze zákona).

Prodej ulovené zvěře uživatelem honitby koncovému spotřebiteli by zakázán být neměl, protože se obvykle nejedná o prodej z provozovny.

Obchody se zbraněmi a střelivem budou od pondělka uzavřeny. Mají možnost vydávat objednávky provedené přes internet či telefonicky. Je ale na jejich provozovatelích, zda ji využijí.

 
 
--

Českomoravská myslivecká jednota z.s.
Okresní myslivecký spolek Olomouc
Wellnerova 20, 779 00 Olomouc

 

 

zdroj:             OMS Olomouc    

 

 

 

ČMMJ. Stahujeme divočáka se šéfkuchařem Jaroslavem Sapíkem.

2.2. 2021

Návod, jak jednoduše v domácích podmínkách stáhnout divočáka. První epizoda seriálu Zvěřiny se nebojíme. Účinkují šéfkuchaři Jaroslav Sapík (restaurace U Sapíků Klokočná) a Pavel Sapík (restaurace Terasa U Zlaté studně Praha). Chcete koupit zvěřinu? Nejlepší je přímo od myslivců! 

 

 

zdroj:             ČMMJ    

celé  video:    zde   

 
 

 

Právo mít zbraň bude zákonem výslovně zaručeno.  

18.12. 2020

Právo mít zbraň bude zákonem výslovně zaručeno. Platnost zbrojních průkazů pravděpodobně zůstane desetiletá. Počítá s tím novela zbraňového zákona, která zavede do českého práva nové kategorie zbraní kvůli sporné zbraňové směrnici EU. Senát novelu pravděpodobně schválí bez úprav. Doporučily mu to jeho výbory ústavně-právní a pro obranu a bezpečnost. 

Nová pravidla mají na rozdíl od původního vládního návrhu umožnit používat tlumiče hluku výstřelu a zaměřovače pro noční vidění, které nyní patří mezi zakázané doplňky zbraní.

Zachování desetileté platnosti zbrojních průkazů bylo sněmovnou schváleno s tím, že policie bude nejméně jednou za pět let prověřovat, zda držitel průkazu splňuje zákonné, zejména zdravotní podmínky.

Dosavadní kategorie zbraní se podle vládního návrhu rozšíří o dvě nové. Budou do nich spadat legálně vlastněné zbraně, u nichž například majitelé dosud neměli ohlašovací povinnost, a nemusely tak být zaregistrovány. Týká se to například historických, znehodnocených nebo plynových zbraní, které budou nově spadat do přísnější kategorie.

 

Zásadní změny, které výše uvedená novela přináší:

 

- Platnost zbrojního průkazu bude i nadále stejná

Doplňuje se paragraf, podle kterého je právo nabývat, držet a nosit zbraň zaručeno zákonem

Prodlužuje se časová hranice pro posouzení, zda se na dosavadní legální držitele zbraní směrnice vztahuje či nikoli (z původního 13. června 2017 na datum nabytí účinnosti zákona)

Legální držitelé zbraní budou mít i nadále možnost vlastnit a držet velkokapacitní zásobníky

Budete smět používat dodnes absurdně zakazované noktovizory

Tlumiče hluku výstřelu již nebudou zakázány

Zjednodušuje se způsob likvidace zbraní v kompetenci státu

Biatlonisti už budou konečně legálně nosit viditelně zbraň během závodů

Zjednodušuje se prezentace zbraní při výstavách

Zjednodušuje se přeprava, nošení a ukázka zbraní při kulturně-historických akcích, ať například rekonstrukce historických bitev probíhají bez problémů dál

Doplňují se základní technickoorganizační požadavky na střelnice a odpovědnost osoby provádějící střelbu

Vynucuje si úřad zákaz vstupu se zbraní do svých prostor například rámem? Bude si muset pořídit schránku pro bezpečné uložení krátké zbraně

Umožňuje se dojednání recipročního uznávání oprávnění k nošení zbraně pro účely osobní ochrany

Osvědčená prevence, která funguje a v minulosti se osvědčila – vyhlašuje se tzv. zbraňová amnestie (od účinnosti zákona do 31. 7. 2021). 

 

 

zdroj:              iROZHLAS

celý článek:    zde

 

zdroj:             czDEFENCE

celý článek:   zde

 
 

 

aktualizované Stanovisko MZ  ze dne 30.10. 2020 ve vztahu k rybářství a myslivosti.

6.11. 2020

Stanovisko Ministerstva zemědělství k Usnesení vlády České republiky ze dne 30. října 2020 č. 1108 o prodloužení nouzového stavu do 20. listopadu 2020 v souvislosti s epidemií SARS CoV-2.

S ohledem na Usnesení vlády České republiky ze dne 30. října 2020 č. 1108 o prodloužení nouzového stavu v souvislosti s epidemií SARS CoV-2 sděluje Ministerstvo zemědělství, že zákaz volného pohybu osob na území celé České republiky v době od 21:00 hod. do 04:59 hod. s účinností ode dne 28 října od 00:00 hod. se prodlužuje do dne 20. listopadu 2020 do 23:59 hod.

S ohledem na prodloužením nouzového stavu nevznikají proti současné situaci žádná jiná omezení ani uvolnění pro oblasti myslivosti a rybářství a nadále platí, že

A. podle bodu II. uvedeného usnesení vlády č. 1108 se na zákaz volného pohybu osob podle bodu I. odst. 1 a bodu II. odst. 1 usnesení vlády č. 1102 nevztahuje na:

- výkon rybářského práva v rybářských revírech – individuální lov, výlov rybníka jako rybářského revíru nebo jeho součásti uživatelem rybářského revíru včetně jím pověřených osob, činnosti uživatele rybářského revíru, které nelze odložit (např. zarybňování, lov elektrickým agregátem, hospodářská činnost na revírech), společný lov organizovaný uživatelem rybářského revíru v rámci výkonu rybářského práva

- rybníkářství – individuální lov a výlov rybníka včetně prodeje ryb tzv. „z hráze“, další hospodářská činnost, která nesnese odkladu (např. oprava a údržba rybníka a rybničního zařízení),

- výkon práva myslivosti – individuální i společný lov organizovaný uživatelem honitby za účelem plnění plánu lovu, plnění mimořádných veterinárních opatření a předcházení škodám zvěří (např. společný lov drobné nebo spárkaté zvěře)

Tyto činnosti jsou považovány ve smyslu bodu I. odst. 1 usnesení vlády č. 1102 za „jiné obdobné činnosti“ a uvedený zákaz se na ně nevztahuje.

Provádění těchto činností je možné, ale bez dalších navazujících společenských shromáždění účastníků, která by byla v rozporu s výše uvedeným usnesením vlády.

Apelujeme na dotčené osoby, aby zvažovaly nezbytnost provádění těchto činností v současnosti a usilovaly, aby se konaly jen za účasti nezbytného množství osob.

B. podle bodu II. uvedeného usnesení vlády č. 1108 a podle bodu I. odst. 3 písm. a) a bodu II. odst. 7 písm. a) usnesení vlády č. 1102 se i nadále opatření zákazu volného pohybu osob nevztahuje na výkon funkce rybářské a myslivecké stráže, které jsou výkonem činností sloužících k zajištění vnitřního pořádku.

C. Při provádění výlovů rybníků v zastavěném území obce nemusí osoby provádějící výlov používat v rybníku ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének (mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví z 19. 10. 2020 bod I. odst. 1. písm. e), jsou však povinny udržovat minimální rozestupy.

 

 

zdroj:  eAGRI

 

 


 

aktualizované Stanovisko MZ  ze dne 26.10. 2020 ve vztahu k rybářství a myslivosti.

30.10. 2020

Stanovisko Ministerstva zdravotnictví k textu Usnesení vlády České republiky ze dne 26. října 2020 č. 1102 a č. 1103 o přijetí krizového opatření pro podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti ve vztahu k rybářství a myslivosti.


S ohledem na četné dotazy na dopady Usnesení vlády České republiky ze dne 26. října 2020 č. 1102 a č. 1103 o přijetí krizového opatření do oblasti myslivosti a rybářství Ministerstvo zdravotnictví sděluje po konzultaci s Ministerstvem zemědělství, že zákaz volného pohybu osob na území celé České republiky v době od 21:00 hod. do 04:59 hod. s účinností ode dne 28 října od 00:00 hod. do dne 3. listopadu 2020 do 23:59 hod.

A. podle bodu I. odst. 1 a bodu II. odst. 1. výše uvedeného usnesení vlády o přijetí krizového opatření č. 1102, se nevztahuje na:

- výkon rybářského práva v rybářských revírech – individuální lov, výlov rybníka jako rybářského revíru nebo jeho součásti uživatelem rybářského revíru včetně jím pověřených osob, činnosti uživatele rybářského revíru, které nelze odložit (např. zarybňování, lov elektrickým agregátem, hospodářská činnost na revírech), společný lov organizovaný uživatelem rybářského revíru v rámci výkonu rybářského práva

- rybníkářství – individuální lov a výlov rybníka včetně prodeje ryb tzv. „z hráze“, další hospodářská činnost, která nesnese odkladu (např. oprava a údržba rybníka a rybničního zařízení),

- výkon práva myslivosti – individuální i společný lov organizovaný uživatelem honitby za účelem plnění plánu lovu, plnění mimořádných veterinárních opatření a předcházení škodám zvěří (např. společný lov drobné nebo spárkaté zvěře)

Tyto činnosti jsou považovány ve smyslu bodu I. odst. 1 výše uvedeného usnesení vlády za „jiné obdobné činnosti“ a uvedený zákaz se na ně nevztahuje.

Provádění těchto činností je možné, ale bez dalších navazujících společenských shromáždění účastníků, která by byla v rozporu s výše uvedeným usnesením vlády.

Apelujeme na dotčené osoby, aby zvažovaly nezbytnost provádění těchto činností v současnosti a usilovaly, aby se konaly jen za účasti nezbytného množství osob.

B. podle bodu I. odst. 3 písm. a) a bodu II. odst. 7 písm. a) výše uvedeného usnesení vlády č. 1102 o přijetí krizového se nevztahuje na:

- výkon funkce rybářské a myslivecké stráže, které jsou výkonem činností sloužících k zajištění vnitřního pořádku.

C. Při provádění výlovů rybníků v zastavěném území obce nemusí osoby provádějící výlov používat v rybníku ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének (mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví z 19. 10. 2020 bod I. odst. 1. písm. e), jsou však povinny udržovat minimální rozestupy.


 

zdroj:  eAGRI

 

 



 

Stanovisko MZ č. 1021/2020 ve vztahu k rybářství a myslivosti.   

15.10. 2020

Stanovisko Ministerstva zdravotnictví k textu Usnesení vlády České republiky ze dne 12. října 2020 č. 1021 o přijetí krizového opatření pro podnikatelské a obdobné činnosti ve vztahu k rybářství a myslivosti. 

S ohledem na četné dotazy na dopady Usnesení vlády České republiky ze dne 12. října 2020 č. 1021 o přijetí krizového opatření do oblasti myslivosti a rybářství Ministerstvo zdravotnictví sděluje po konzultaci s Ministerstvem zemědělství, že

zákaz hromadných akcí konaných v počtu vyšším než 6 osob ve vnitřních prostorech staveb nebo ve vnějších prostorech, s účinností ode dne 14. října 2020 od 00:00 hod. do dne 3. listopadu 2020 do 23:59 hodin podle bodu I. odst. 1 výše uvedeného usnesení vlády o přijetí krizového opatření, se nevztahuje na:

- výkon rybářského práva v rybářských revírech – výlov rybníka jako rybářského revíru nebo jeho součásti uživatelem rybářského revíru včetně jím pověřených osob, činnosti, uživatele rybářského revíru, které nelze odložit (např. zarybňování, lov elektrickým agregátem, hospodářská činnost na revírech), společný lov organizovaný uživatelem rybářského revíru v rámci výkonu rybářského práva

- rybníkářství – výlov rybníka včetně prodeje ryb tzv. „z hráze“,, další hospodářská činnost, která nesnese odkladu (např. oprava a údržba rybníka a rybničního zařízení)

- výkon práva myslivosti – společný lov organizovaný uživatelem honitby za účelem plnění plánu lovu, plnění mimořádných veterinárních opatření a předcházení škodám zvěří (např. společný lov drobné nebo spárkaté zvěře)

 

Tyto činnosti jsou považovány ve smyslu bodu I. odst. 1 výše uvedeného usnesení vlády za „jiné obdobné činnosti“ a uvedený zákaz se na ně nevztahuje.

 

Provádění těchto činností je možné, ale bez dalších navazujících společenských shromáždění účastníků, která by byla v rozporu s výše uvedeným usnesením vlády. 

 

 


 

Stanovisko MZ č. 958/2020 ke konání společných lovů a myslivosti.   

10.10. 2020

Oficiální stanovisko Ministerstvo zemědělství, v němž je definováno, že výkon práva myslivosti (včetně konání společných lovů, honů) není omezen ani v době vyhlášení nouzového stavu a mimořádných opatření a nevztahuje se tak na ně limit 20 osob venku.

 

Stanovisko Ministerstva zdravotnictví k textu Usnesení vlády České republiky ze dne 30. září 2020 č. 958 o přijetí krizového opatření pro podnikatelské a obdobné činnosti ve vztahu k rybářství a myslivosti. 

 

S ohledem na četné dotazy na dopady Usnesení vlády České republiky ze dne 30. září 2020 č. 958 o přijetí krizového opatření do oblasti myslivosti a rybářství Ministerstvo zdravotnictví sděluje po konzultaci s Ministerstvem zemědělství, že

 

zákaz hromadných akcí v počtu vyšším než dvacet osob ve vnějších prostorech v době od 5. října do 18. října podle bodu I. odst. 1 usnesení vlády České republiky ze dne 30. září 2020 č. 958 o přijetí krizového opatření, se nevztahuje na:

- výkon rybářského práva v rybářských revírech – výlov rybníka jako rybářského revíru nebo jeho součásti uživatelem rybářského revíru včetně jím pověřených osob, činnosti, uživatele rybářského revíru, které nelze odložit (např. zarybňování, lov elektrickým agregátem, hospodářská činnost na revírech), společný lov organizovaný uživatelem rybářského revíru v rámci výkonu rybářského práva

- rybníkářství – výlov rybníka, další hospodářská činnost, která nesnese odkladu (např. oprava a údržba rybníka a rybničního zařízení)

- výkon práva myslivosti – společný lov organizovaný uživatelem honitby za účelem plnění plánu lovu, plnění mimořádných veterinárních opatření a předcházení škodám zvěří (např. společný lov drobné nebo spárkaté zvěře)

 

Tyto činnosti jsou považovány ve smyslu bodu I. odst. 1 výše uvedeného usnesení vlády za „jiné obdobné činnosti“ a uvedený zákaz se na ně nevztahuje.

Provádění těchto činností je možné, ale bez dalších navazujících společenských shromáždění účastníků, která by byla v rozporu s výše uvedeným usnesením vlády.

 

Pozor však, poslední leč již není výkon práva myslivosti, takže tam je nutné dodržet limit 10 osob ve vnitřních prostorech !  

 

 


 

Svatováclavské hody 25 - 28. září 2020 v Tovačově.   

24.9. 2020

Myslivecké sdružení MS HANÁ Tovačov se tradičně aktivně zapojí do oslav Svatováclavských hodů v Tovačově. V našem stánku Vás rádi přivítáme a nabídneme Vám speciality české kuchyně určené nejen pro gurmány, ale pochutnáte si u nás i na zvěřinových specialitách.

 

 

zdroj:  Tovačov.cz

plakát město: zde

plakát myslivci: zde
 

 


 

Fotopast zachytila neznámého pachatele, když protiprávně likvidoval bobří hráz. 

31.7. 2020

Na stopě cílenému a protiprávnímu poškozování bobřích hrází jsou pracovníci záchranných stanic v Plzeňském kraji. Jednoho muže zachytila fotopast přímo při činu, kdy bořil hráz v lokalitě s bobrem evropským.

Zatím neznámého pachatele zachytila fotopast v okamžiku, jak poškozuje nejdůležitější bobří hráz v unikátní lokalitě založené bobrem evropským u Nýřan na Lučním potoce pod TESLOU. Působením bobrů tam nově vznikl mokřad, kde se vyskytuje několik desítek zvláště chráněných živočišných druhů. Původně vysušený obrovský rybník s ostrůvky dnes lesní a zemědělské plochy, donedávna z větší části v majetku města Plzně.

„Ve hře je vyhlášení unikátní přírodní rezervace, spravované Plzeňským krajem. Na realizaci se intenzivně pracuje, vše je připraveno k projednání, když teď někdo začal bobří hráz, která tento přírodní „ráj“ vytvořila. Cíleným poškozováním hráze samozřejmě ovlivňuje výšku vodní hladiny na okolních plochách, poškozuje tak celý biotop a jeho rovnováhu. Navíc mrhá vodou, která je v mokřadu zadržena, čistí se a posiluje podzemní prameny okolních obcí,“ vysvětluje Makoň.

To samé se bohužel v současné době děje i u Kozolup a Lochousic. U Kozolup začal bobr stavět větší hráze teprve v letošním roce. „Na potoce Myslinka před podjezdem železniční tratě bobr založil základ nového mokřadu, tedy úplně přesně to, o čem se neustále mluví, co vláda umocnila ve svém nařízení a každá politická strana má ve volebním programu.

„Kdo a proč to dělá, je teď zatím těžké zjistit, ale pracujeme na tom a věřím, že stejně intenzivně na tom budou pracovat Policie ČR a státní orgány a složky ochrany přírody. Zákon hovoří jasně a je naprosto nepřípustné, aby se podobné věci i nadále přehlížely a neřešily,“ dodal Karel Makoň.


 

zdroj:  PLZEŇSKÁ DRBNA

celý článek: zde

 

 


 

Tradiční SRPNOVÁ NOC 2020 v zahradě mysliveckého domu MS HANÁ Tovačov. 

28.7. 2020

Myslivecké sdružení HANÁ Tovačov si Vás tímto dovoluje pozvat na tradiční Srpnovou noc pořádanou v zahradě mysliveckého domu v Tovačově dne 22.srpna 2020 od 20:00hodin.

 

 

cesta k nám:  mapa

plakát:  zde

 


Vědci popsali tři důvody, proč včely slábnou a chřadnou.

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.htmlhttps://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vyskov-valecne-soupe-zbran-samopal.html

19.7. 2020

Včelám ubývá obživa. Do budoucna to může znamenat velký problém pro jejich chov v Česku. Vědci z Mendelovy univerzity zjistili, že za to může výsadba nevhodných rostlin na polích i v zahradách. Zastoupení včel v tuzemsku do budoucna mohou ovlivnit i vlivy extrémních teplo.

Včely přichází o potravu například kvůli často sekaným trávníkům nebo vysazováním nevhodných okrasných stromů. „Jako například sakura, která vůbec nemá nektar,“ uvedl vědec brněnské Mendelovy univerzity Antonín Přidal. Doporučuje včelařům, aby vysazovali medonosné dřeviny, jako jsou například vrby, ovocné stromy nebo lípy.



zdroj:  SEZNAM Zpravy.cz

celý článek: zde

 


 

Založení webových stránek MS HANÁ Tovačov.

29.6. 2013 ve 21:14h

Vítejte u nás a přejeme Vám příjemně strávené chvíle při čtení našich příspěvků. Budeme velice rádi, když se k nám budete rádi vracet pro další poznatky a inspiraci.

 

Tyto webové stránky byly založeny v sobotu 29. června 2013 ve 21:14hodin.

 


 

 

 

zdroj:  ČMMJ.cz

video: zde